خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت زنان درویش در زندان قرچک

گزارشی از آخرین وضعیت زنان درویش در زندان قرچک

خبرگزاری هرانا – روز گذشته زنان درویش محبوس در زندان قرچک ورامین در اعتراض به حمله‌ی خشونت‌بار روز چهارشنبه‌ مأموران گارد ویژه این زندان به زنان درویش زندانی، دست به اعتصاب غذا زدند. حمله‌ی ماموران گارد ویژه زندان به زنان درویش زندانی به حدی بوده است که چند تن از آنها دچار آسیب‌های جدی شده‌اند و از خدمات پزشکی نیز محروم هستند. نازیلا نوری دیگر درویش زندانی که هفته‌ی گذشته در اعتراض به حصر نورعلی تابنده، قطب سلسله دراویش گنابادی و نقض حقوق دیگر دراویش، علی‌رغم وخامت وضعیت جسمی و توصیه پزشکان معالج به زندان قرچک بازگشته بود، در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، روز جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷، زنان درویش محبوس در زندان قرچک ورامین در اعتراض به حمله‌ی خشونت‌بار روز چهارشنبه‌ ۲۳ خرداد ماه مأموران گارد ویژه این زندان به زنان درویش زندانی، دست به اعتصاب غذا زدند.

گارد ویژه زندان قرچک پیش‌تر در روز چهارشنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۷ با هجوم به داخل زندان، زنان درویش را با باتوم و شوکر به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و هر کدام از زنان را به صورت انفرادی به بندهای مختلف زندان منتقل کرده بود. حال تعدادی از این زنان وخیم گزارش شده و تمامی آنها نیز از ملاقات با خانواده‌هایشان محروم هستند.

طبق آخرین گزارش‌ها از زندان قرچک، حمله‌ی خشونت‌بار گارد ویژه زندان در شامگاه ۲۲ خرداد به زنان درویش زندانی به حدی بوده است که سیما انتصاری بر اثر ضربات شوکر تعادلش را از دست داده و تمام سطح بدنش دچار آسیب و کبودی شده است؛ سپیده مرادی در اثر ضربات بیهوش شده و مریم فرسیابی نیز در اثر ضربات دچار کبودی شده و آویشا جلال‌الدین از ناحیه گردن دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند.

زنان درویش زندانی پیش‌تر در هنگام دستگیری نیز به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند اما به وضعیت جسمی آنان رسیدگی نشده است و از کمترین امکانات درمانی نیز محروم هستند.

در ادامه این گزارش آمده است دکتر نازیلا نوری دیگر درویش زندانی که هفته‌ی گذشته در اعتراض به حصر نورعلی تابنده، قطب سلسله دراویش گنابادی و نقض حقوق دیگر دراویش، علی‌رغم وخامت وضعیت جسمی و توصیه پزشکان معالج به زندان قرچک بازگشته بود، در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و زنان درویش همگی در اعتصاب غذا هستند.

این گزارش با اشاره به وضعیت نامناسب زندان قرچک می‌افزاید: جیره غذایی این زندان مدت یک ماه است به اتمام رسیده و زندانیان مواد غذایی خود را از فروشگاه تهیه می‌کنند.

مأموران زندان قرچک با ضبط کارت‌های خرید زنان درویش مانع از خرید این زندانیان درویش شده و بدین وسیله آنها را از داشتن مواد غذایی و خصوصاً آب محروم کرده‌اند.

گفتنی است، در روزهای اخیر موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران از صدور ۱۵۰ رأی برای متهمان پرونده حادثه خیابان پاسداران خبر داده بود. غضنفر آبادی در پاسخ به این سؤال که برای متهمان چه احکامی صادر شده است، اظهار کرد که “برخی متهمان به سبب نوع عناوین اتهامی به حبس کوتاه و برخی به حبس طولانی مدت محکوم‌شده‌اند”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید