خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۲۵ ساعت ۱۵:۰۱:۰۹

    خانه  > سایر گروهها  >  چهار کولبر در چالدران، سردشت و بانه زخمی شدند

چهار کولبر در چالدران، سردشت و بانه زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته در مرزهای چالدران، سردشت و بانه دست‌کم چهار کولبر از سوی نیروهای مرزبانی زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷، نیروهای مرزبانی گروهی از کولبران را در منطقه‌ی مرزی چالدران به گلوله بستند که در نتیجه یک کولبر به‌ شدت زخمی شد.

هویت کولبر زخمی‌شدە «محمد خلیلی حیدرانلو» است که در پی شدت جراحات وارده از بیمارستان ماکو بە ارومیە انتقال یافته است.

در خبری از سردشت، روز ۲۴ خرداد نیروهای مذکور بە سوی دستەای از کولبران آتش گشودند و در نتیجه یک تن به نام «سیروان قادرپور» از ناحیه‌ی پا به شدت زخمی شد.

در موردی دیگر قبل از آن صبح روز چهارشنبە ٢٣ خرداد هم، نیروهای مرزبانی شهرستان بانه در مرز چومان بە سوی دستەای از کولبران آتش گشودند و در نتیجە یک کولبر به نام «خالد سماقانی» ۳۵ ساله از اهالی دهستان نمه‌شیر بە شدت دچار جراحت شد.

دو روز قبل از آن هم در همین منطقه‌ی مرزی، «امید محرابی» در پی شلیک نیروهای مرزبانی، از ناحیه‌ی پشت زخمی و به بیمارستانی در سنندج منتقل شده‌ بود.

براساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن نیروهای نظامی را داشته باشد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید