خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ساعت ۲۳:۱۱:۳۱

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  صدور قرار منع تعقیب کارگران نیشکر هفت تپه در دو پرونده

صدور قرار منع تعقیب کارگران نیشکر هفت تپه در دو پرونده

خبرگزاری هرانا – قرار منع تعقیب ۲۴ تن از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در پرونده ای تحت عنوان تجمع غیر قانونی از سوی شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش صادر شد. همزمان قرار منع تعقیب کارگران در خصوص پرونده ای دیگر از بابت ضرب و جرح عمدی نیز صادر شد اما این پرونده با اعتراض رئیس هیئت مدیره وقت به دادگاه عالی ارجاع داده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، پرونده مطرح شده در شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش با موضوع “تجمع غیر قانونی” علیه ۲۴ تن از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از جمله آقایان “عبدالرحیم بسحاق، کرامت پام، اسماعیل بخشی” با وکالت خانم فرزانه زیلابی، سرانجام پس از پایان یافتن تحقیقات با بررسی محتویات پرونده منتهی به صدور قرار منع تعقیب شد.

به گفته این تشکل کارگری، قرار صادره تایید، قطعی و پرونده مختومه شد.

نکته حائز اهمیت این است که هر چند در قرار های منع تعقیب صادر شده به فقدان دلیل اشاره شده است اما دادیاران در این پرونده تاکید کرده اند: “به صرف تجمع جهت مطالبات به کسی کاری نداریم، مگر این که تخریب و ضرب و جرح و …. صورت بگیرد”.

در خصوص پرونده مطرح شده دیگر در همان شعبه با موضوع اخلال در نظم عمومی، تخریب و ضرب و جرح عمدی، مفتوح شده علیه تعدادی از کارگران از جمله آقایان “جلیل احمدی، حسین حمدانی، کرامت پام، عبدالرحیم بسحاق، اسماعیل بخشی، سید حسن فاضلی، رستم عبدالله زاده و عادل سماعین (اسماعیلی) با وکالت خانم فرزانه زیلابی، قرار منع تعقیب نامبردگان به علت فقدان دلیل بر وقوع جرم از ناحیه ی آن ها با حاکمیت اصل برائت صادر شدکه رئیس هیئت مدیره ی وقت مهرداد رستمی چگنی نسبت به آن اعتراض نموده است.

لازم به ذکر است که کارگران نامبرده بر اساس شکایت رئیس هیئت‌مدیره‌ی وقت (رستمی) و گزارش پلیس امنیت، تحت عناوین اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع شانزدهم اسفند سال گذشته و شرکت در ضرب‌وجرح عمدی رستمی تفهیم اتهام شدند و درنهایت برای کارگران ردیف اول تا ششم، قرار کفالت به مبلغ یک‌صد میلیون ریال صادر شد.. حسب نامه‌ی ارسالی مدیر شرکت (اسد بیگی) و مسئول حراست شرکت و نیز استشهادیه‌ی تعدادی از کارگران، افراد ردیف ۷ و ۸ سهواً طرف شکایت واقع شدند زیرا آنها از نیروهای حراست هستند.

با توجه به اعتراض شاکی، این پرونده برای رسیدگی به دادگاه عالی تر ارجاع داده شد.

لازم به ذکر است، پس از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل فرمانداری در روز چهارشنبه ۸ فروردین‌ماه، دادستانی شهرستان شوش اقدام به احضار تعداد زیادی از کارگران کرده بود، صبح روز شنبه ۱۱ فروردین این کارگران به صورت جداگانه به دادستانی مراجعه کردند و به آنان گفته شد که امروز تعطیل رسمی است و دادستانی تعطیل است؛ اما ساعت ۱ بعدازظهر روز شنبه نیروهای انتظامی همراه با نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت تعدادی از کارگران کردند.

هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود، در پی تجمع روز ۸ فروردین کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل فرمانداری ۱۰ تن از کارگران بازداشت شدند. ۹ کارگر بازداشتی مورخ ۱۵ فروردین آزاد شدند.

همچنین، رحیم بساک و قربان علیپور، اعضای هیئت مدیره سندیکای نیشکر هفت‌تپه، و کرامت پام و اسماعیل بخشی، فعالان این سندیکا، روز یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ به اتهام «شرکت در اعتصابات» به شعبه سوم دادیاری دادگستری شوش احضار و محاکمه شدند.

حبیب چنانی آخرین کارگر بازداشتی نیشکر هفت‌تپه نیز در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ با سپردن قرار کفالت به طور موقت از زندان دزفول آزاد شده بود.

گفتنی است که مورخ ۴ اردیبهشت ماه سال جاری هشت نفر از کارگران نیشکر هفت تپه به نام های عبدالرحیم بسحاق، اسماعیل بخشی، کرامت پام، جلیل احمدی، سید حسن فاضلی، حسین حمدانی، عادل سماعین، رستم عبدالله زاده در شعبه‌ی سوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش، به همراه وکیل خود خانم فرزانه زیلابی در دادسرا حاضر شدند.

برخوردها با کارگران، ‌فعالان و تشکل‌های کارگری، انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های بین‌المللی کارگری را به همراه داشته است. این در شرایطی است که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همواره از تعامل با تشکل‌های کارگری سخن می‌گویند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید