خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  پرداخت نشدن حقوق و بیمه بازنشستگی ملوانان بوشهر / معوقات مزدی کارگران کارخانه کیش چوب

پرداخت نشدن حقوق و بیمه بازنشستگی ملوانان بوشهر / معوقات مزدی کارگران کارخانه کیش چوب

خبرگزاری هرانا – ملوانان بوشهری از پرداخت نشدن حق بیمه بازنشستگی و دستمزدشان توسط کارفرما به دلیل نبود انجمن صنفی، خبر دادند. همچنین در خبری دیگر، کارگران کارخانه «کیش چوب» دست‌کم ۱۴ ماه دستمزد و عیدی سال ‌۹۵ خود را از کارفرما طلبکارند، شرکت «کیش چوب» برای مدت محدودی به تبع وضعیت اقتصادی کشور موقتاً فعالیت خود را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، نبود انجمن صنفی در میان ملوانان بوشهر، آن‌ها را زمین‌گیر کرده است. دستمزد ملوانان از جانب کارفرما سلب می‌شود و کارفرما حق بیمه و بازنشستگی ملوانان را پرداخت نمی‌کند. به گفته‌ی ملوانان بوشهری زمان طی شده برای هر سفر آبی، حداقل دوماه است. این درحالی است که کارفرما تنها حقوق ده روز سفر دریایی را به ملوانان می‌دهد. از زمانی که کارت ملوانی ملوانان در اختیار صاحبان لنج قرار می‌گیرد تا زمان ترخیص کالا حداقل دوماه زمان می‌برد و در این مدت در عمل ملوان در اختیار کارفرماست و نمی‌تواند به سفر دریایی دیگری برود.

«أمرا راهنما» رییس انجمن صنفی منحل شده‌ ملوانان بوشهر در این رابطه گفت: “لنج‌داران پرداخت حق‌الزحمه‌ی ملوانان را «سفری» حساب می‌کنند و در مجموع یک میلیون تومان به آن‌ها در ازای دوماه پرداخت می‌کنند. درست است که کل سفر ده روز طول می‌کشد، اما کارت ملوان دوماه در اختیار لنج‌داراست. یک ملوان تا زمان ترخیص بار نمی‌تواند به سفر دریایی دیگری برود”.

وی درباره بیمه ملوانان گفت: “برای ملوانان حق بیمه رد نمی‌شود. حق بیمه‌ای که نباشد، بازنشستگی هم وجود ندارد. ملوان تا چه سنی مگر می‌تواند کار کند؟ من از سال ۷۲ تا امروز روی دریا و لنج ملوان هستم. به ازای تمام این ۲۵سال فقط ۱سال و نیم بیمه برای من پرداخت شده است”.

وی در توضیح روند پرداخت حق بیمه‌ی ملوانان گفت: “حالا یک سالی است که به بیمه‌ی ملوانان حساسیت نشان می‌دهند. اما تکلیف حق بیمه‌ی سال‌های گذشته‌ی ملوانان چه می‌شود؟ چند سال دیگر می‌توانند دوباره کار کنند تا بتوانند بازنشسته شوند”.

وی ادامه داد: “در نهایت همان ۱۰روزی که لنج در دریا بوده است را حساب می کنند. یک ملوان در نهایت بتواند در سال ۴بار سفر برود. یعنی ۴۰روز در سال برایش حق بیمه رد می‌شود. ما طرحی دادیم که تا زمانی که ملوان در اختیار لنج‌دار است؛ یعنی به مدت همان دو ماه برای ملوانان بیمه پرداخت کنند اما قبول نکردند”.

وی این مشکلات را ناشی از نبود انحمن صنفی دانست و گفت: “هیچ کدام از سازمان‌های مربوط با انجمن صنفی همکاری نکردند. برای افزایش حقوق‌ها به فرمانداری، استانداری و اداره‌ کار بارها مراجعه کردیم. آخر کار رییس اداره‌ کار شاکی شد که چرا با رسانه‌ها مصاحبه کردم و خبر تعطیلی انجمن صنفی ملوانان را داده‌ام. هیچ انجمن صنفی دیگری وجود ندارد تا پیگیر کار ملوانان باشد. ما تنها انجمن صنفی ملوانان در جنوب کشور بودیم. وقتی انجمن صنفی‌ نباشد که پیگیر کار ملوانان شود، آن وقت کارفرما هر طور که می‌خواهد با ملوانان رفتار می‌کند”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه «کیش چوب»

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، کارگران کارخانه «کیش چوب» مدعی هستند برای دست‌کم ۱۴ ماه دستمزد و عیدی سال ‌۹۵ از کارفرمای خود طلبکارند. این کارگران سال گذشته چندین بار در مقابل ساختمان اشتغال منطقه آزاد کیش دست به اعتراض صنفی زده بودند.

این کارگران می‌گویند: “از مهر ماه سال گذشته فعالیت تولیدی این واحد متوقف شده و حدود ۲۰۰ کارگر آن بلاتکلیف شده‌اند”.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه «کیش چوب» که در جزیره کیش واقع شده است، با یادآوری این مطلب که به دلیل کمبود منابع مالی و سایر مسایل مدیریتی، مشکلات آنها از مهر ماه سال گذشته آغاز شده است، افزود: “دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی من و سایر همکارانم، کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی و نیروی کار کارخانه است”.

وی با بیان اینکه پیش از این معوقات مزدی هر یک از کارگران به بیش از ۱۴ ماه می‌رسید اما کارفرما قبل از آغاز سال نو (یعنی سال ۹۷) بخشی از آن که مربوط به سال ۹۵ می‌شد را پرداخت کرد، افزود: “جدا از موضوع معوقات مزدی کارفرما تعداد زیادی همکارانمان را که در تجمعات صنفی سال گذشته شرکت داشتند؛ به بهانه اتمام قرارداد از کار بیکار کرده است”.

وی سوابق کاری هریک از کارگران را به‌صورت میانگین ۵ تا ۱۰ سال عنوان کرده و گفت: “در حال حاضر از مجموع ۲۰۰ کارگر کارخانه؛ حدود ۹۰ نفر هیچ رابطه کاری با کارخانه ندارند”.

این کارگر گفت: “با همه پیگیری‌های صنفی که انجام داده‌ایم، متاسفانه واحد اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش برای رسیدگی به وضعیت کارخانه و وصول مطالبات مزدی‌مان به‌صورت جدی عمل نکرده است”.

وی با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی درباره وضعیت کارخانه «کیش چوب» و کارگرانش، گفت: “در تجمعات سال گذشته مسئولان کیش مرتبا وعده پیگیری مطالباتمان را می‌دادند”.

«محسن مهیاری» مدیر منابع انسانی شرکت کیش چوب درباره مشکلات موجود در این واحد تولیدی گفت: “شرکت کیش چوب برای مدت محدودی به تبع وضعیت اقتصادی کشور موقتا فعالیت خود را متوقف کرد و در حال حاضر چندین ماه است فعالیت تولیدی خود را با بیش از ۱۶۰ کارگر (که تعداد ۱۰۶ نفرشان در جزیره کیش مستقر هستند) از سر گرفته است”.

او با بیان اینکه مدیریت شرکت کیش چوب سعی دارد مطالبات کارگران را همزمان با ادامه فعالیت کارخانه به مرور پرداخت کند، افزود: “به زودی بخشی از مطالبات کارگران پرداخت خواهد شد”.

او در خصوص کارگران تعدیل شده این واحد تولیدی نیز گفت: “شرکت کیش چوب برای ادامه فعالیت تولیدی به نیروی کار متخصص خود نیاز دارد از این رو به مرور کارگرانی که تعدیل شده‌اند به کار سابقشان بازگردانده خواهند شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید