خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  تعویق جلسه دادرسی حمیدرضا امینی به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل

تعویق جلسه دادرسی حمیدرضا امینی به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل

خبرگزاری هرانا – امروز جلسه دادرسی حمیدرضا امینی مدیر یک کانال تلگرامی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل، به تعویق افتاد. آقای امینی خواستار حضور وکیل مدافع منتخب خود بود اما قاضی با اشاره به لیست وکلای “مورد اعتماد رئیس قوه قضائیه” گفت که چون نام وکیل او در این لیست نیست نمیتواند در محاکمه آقای امینی شرکت جوید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۲۱ خردادماه جلسه دادرسی حمیدرضا امینی مدیر یک کانال تلگرامی برای رسیدگی به اتهام “توهین به رهبری و مسئولان نظام” به ریاست قاضی صلواتی در شعبه  ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل این متهم سیاسی، به تعویق افتاد.

برگزاری این جلسه اساسا بدون هماهنگی و اطلاع رسانی قبلی به محمد حسین آقاسی وکیل این زندانی، صورت گرفته بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “حمیدرضا امینی در این جلسه اظهار داشت که بدون حضور وکیلش (محمد حسین آقاسی) پاسخگو نخواهد بود و قاضی صلواتی در جواب به او گفت که نام وکیل شما جزو ۲۰ وکیل مورد تائید قوه قضاییه نیست به همین علت آقای آقاسی نمی‌تواند در این جلسه حضور داشته باشد؛ بنابراین حمیدرضا امینی به دلیل عدم بضاعت مالی باید درخواست استخدام وکیل تسخیری که نهایتا از میان لیست وکلای مورد اعتماد رئیس قوه قضاییه انتخاب خواهد شد به دادگاه ارائه بدهد. با این صحبت جلسه دادگاه تا مشخص شدن وکیل به تعویق افتاد”.

قابل ذکر است که این مدیر تلگرامی روز چهارشنبه ۹ خردادماه،  توسط شعبه ۵۷ دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. محمدحسین آقاسی وکیل حمیدرضا امینی ضمن تائید این خبر به هرانا گفت “ماده ١٨ قانون جرائم رایانه‌ای مستند دادگاه است و دادگاه وی را به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده است”.

محمدحسین آقاسی وکیل حمیدرضا امینی ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفته بود: “ماده ١٨ قانون جرائم رایانه‌ای مستند دادگاه است و دادگاه وی را به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده است”.

این وکیل دادگستری در خصوص روند رسیدگی به اتهامات دیگر موکل خود نیز گفت: “رسیدگی به اتهامات دیگر آقای امینی مبنی بر “سب‌النبی، توهین به امامان و حضرت زهرا” در تاریخ ۴ تیرماه سال جاری در شعبه یک دادگاه کیفری برگزار خواهد شد. در مورد اتهام “توهین به مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی” نیز پرونده در دادگاه انقلاب رسیدگی خواهد شد اما تاکنون تعیین وقت نشده است”.

آقای امینی از تاریخ ۱۱ آذرماه سال گذشته به اتهام “نشر اکاذیب”، “توهین به مقدسات” و “توهین به مقامات جمهوری اسلامی” در بازداشت به سر می‌برد،

سودابه نامدار زنگنه، همسر حمیدرضا امینی نیز پیش‌تر نیز درباره‌ی پرونده همسر خود به گزارشگر هرانا گفته بود: “حمیدرضا در تاریخ ۱۱ آذرماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به بند دو الف زندان اوین، مربوط به اطلاعات سپاه منتقل شد. مأموران با ورود به خانه وسایل شخصی مانند تلفن همراه و کامپیوتر شخصی را نیز با خود بردند. چند روز بعد که پیگیر وضعیت همسرم شدم مأموران طی تماس تلفنی گفتند که او در بند دو الف سپاه واقع در زندان اوین به صورت انفرادی نگهداری می‌شود.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید