خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ ساعت ۲:۱۹:۵۶

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی برگزار شد / اسناد

جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی برگزار شد / اسناد

خبرگزاری هرانا – جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که پیشتر به دلیل عدم حضور قاضی به تعویق افتاده بود، روز شنبه ۱۹ خرداد در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو اراک برگزار شد و این وکیل دادگستری به “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق هیاهو و جنجال و حرکات نامتعارف نظیر شعار دادن و انتشار مطالب کذب و بر خلاف حقیقت به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم شد. آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن تعدادی از معترضان در وقایع دی ماه ۹۶ بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر روز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو اراک برگزار شد. این وکیل دادگستری به “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق هیاهو و جنجال و حرکات نامتعارف نظیر شعار دادن و انتشار مطالب کذب و بر خلاف حقیقت به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم شد.

با توجه به اتهامات فراوان در نحوه انتساب اتهامات به این وکیل دادگستری و عدم توجه دادگاه رسیدگی به ایرادات وارده آقایان آرش کیخسروی و پیام درفشان وکلای وی توضیحاتی را در رابطه با نحوه رسیدگی به این پرونده ارائه کرده‌اند که در ادامه می‌آید:

“۱- بنا بر تصریح ماده ۳۰۵ قانون آیین دادرسی کیفری از آنجایی که بر اساس ماده ۲ قانون جرم سیاسی که مصادیق جرائم سیاسی را عنوان نموده است و بر اساس کیفرخواست صادره اتهامات وارده به آقای محمد نجفی ار جمله جرائم سیاسی می‌باشد، فلذا به موجب قانون می‌بایست به صورت علنی و با حضور هیآت منصفه و در دادگاه کیفری یک مرکز استان برگزار گردد و دادگاه کیفری دو حاضر فاقد صلاحیت ذاتی برای رسیدگی می‌باشد.

۲- بنا بر تصریح ماده ۳۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری، «هر کس متهم به ارتکاب جرائم متعدد باشد که رسیدگی به بعضی از آنها در صلاحیت دادگاه کیفری یک و دو و بعضی دیگر در صلاحیت دادگاه انقلاب یا نظامی باشد، متهم ابتدا در دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به مهم‌ترین اتهام را دارد، محاکمه می‌شود و پس از آن برای رسیدگی به اتهام دیگر به دادگاه مربوط اعزام می‌شود. در صورتی که اتهامات از حیث مجازات مساوی باشد، متهم حسب مورد، به ترتیب در دادگاه انقلاب، نظامی، کیفری یک یا کیفری دو محاکمه می‌شود»

پس با توجه به اینکه در حال حاضر در خصوص تعدادی دیگر از اتهامات وارد شده به آقای محمد نجفی در دادگاه انقلاب اراک پرونده جریانی مطرح می‌باشد و حتی در خصوص آن جلسه رسیدگی نیز تشکیل نگردیده است در نتیجه دادگاه حاضر مکلف است رسیدگی را تا صدور حکم قطعی دادگاه انقلاب متوقف نماید.

۳- بر فرض عدم تطابق جرائم انتسابی تحت عنوان جرم سیاسی از آنجایی که محل وقوع جرم شهرستان شازند بوده و حتی دادسرای شازند نیز اقدام به انجام تحقیقات نموده است و شهرستان شازند دارای دادگاه کیفری یک و دو و حتی دادگاه انقلاب نیز می‌باشد در نتیجه ایراد صلاحیت محلی نیز به دادگاه حاضر وارد است.

با عنایت به اصرار رئیس شعبه برای رسیدگی به پرونده در همان شعبه از ایشان مصادیق مشخص عناوین اتهامی جهت بررسی وجود یا فقدان عناصر مجرمانه درخواست گردید که صرفآ به عناوین در کیفرخواست و نه ادله اثباتی استناد نمودند مانند اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق هیاهو و جنجال و حرکات نامتعارف!

بدیهی است این موارد آن‌چنان مبهم و کلی می‌باشد که فاقد عناصر تشکیل دهنده جزائی بوده و صرفآ مبین این مساله است که متاسفانه برای این وکیل محترم مصرانه و با تعجیل پرونده‌سازی صورت پذیرفته است.

متاسفانه تعجیل در پرونده‌سازی تا جایی انجام پذیرفته که معاون دادستان مربوطه در متن کیفرخواست در کمال حیرت عنوان نموده: از آنجایی که شعار مرگ بر دیکتاتور داده شده است و منظور ایشان از دیکتاتور مقام رهبری می‌باشد پس توهین به رهبری صورت پذیرفته است!

بدیهی است اینکه واژه عام دیکتاتور یعنی شخص خودکامه در ذهن مقام دادستانی مترادف با رهبری نظام می‌گردد می‌باید قاعدتآ موجبات تحقیقات مقامات مسئول از ایشان برای چنین قیاسی را به عمل آورد!

در نهایت اینجانبان وکلای مدافع آقای محمد نجفی اعلام می‌نماییم متاسفانه به نظر می‌رسد به موارد بدیهی قانونی در امر صلاحیت رسیدگی توجه صورت نپذیرفته و عناوین اتهامی نیز جملاتی موهوم و عام و نامشخص و به وضوح صرفآ جهت پرونده‌سازی برای این وکیل شریف و شجاع صورت پذیرفته است و امید است دادگاه رسیدگی‌کننده با تمکین از قانون نسبت به رعایت قواعد صلاحیت برای رسیدگی التزام نماید”.

مورخ ۶ خرداد ۱۳۹۷ محمد نجفی که پیشتر از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اراک برای رسیدگی به اتهام اخلال در نظم و نشر اکاذیب فراخوانده شده بود، همراه با وکیل خود در دادگاه حاضر شد اما به علت عدم حضور قاضی جلسه دادگاه برگزار نشد.

لازم به ذکر است که محمد نجفی فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ پس از گذشت ۹۳ روز با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اراک آزاد شده بود.

آقای نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ی جان باختن تعدادی از معترضان در وقایع دی ماه ۹۶ بود. وی پس از افشاگری در خصوص فوت “وحید حیدری” یکی از معترضان خیابانی دی‌ماه که در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک درگذشت، بازداشت شده بود.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به خانواده آقای نجفی درباره اتهامات مطرح شده علیه آقای نجفی به هرانا گفته بود: قضات دادگاه‌های کیفری و انقلاب اراک اتهامات مختلفی از جمله “تشکیل دسته و گروه جهت برهم زدن امنیت کشور”، “عضویت در گروه‌های معاند نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور، توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، انتقال اخبار و اطلاعات به خارج از کشور و تبانی جهت بر هم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم و آسایش عمومی” برای وی مطرح کرده‌اند”.

مسئولان قضایی حکومت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند که وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است؛ آقای نجفی پس از انجام تحقیقات میدانی که از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری به عمل آورده بود، بیان کرده که او یک دست‌فروش بوده و هیچ‌گونه سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن گردیده نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای وکیلی (محمد نجفی) متهم کرده بود که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است.

در اسفندماه ۹۶ نیز ۹ تن از وکلای دادگستری از جمله نسرین ستوده در اعتراض به بازداشت و روند رسیدگی به پرونده آقای نجفی به دادگستری شهرستان شازند مراجعه کرده و با نگارش نامه‌ای خواستار فراهم کردن زمینه آزادی محمد نجفی شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید