خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷, 22nd of July 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ساعت ۱۸:۱۱:۲۷

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام یک متهم در گلستان/ فرصتی دوباره برای زندانی محکوم به اعدام در زاهدان

رهایی از اعدام یک متهم در گلستان/ فرصتی دوباره برای زندانی محکوم به اعدام در زاهدان

خبرگزاری هرانا – معاون قضایی دادگستری و رییس شوراهای حل اختلاف گلستان از گذشت اولیای دم و بخشش یک محکوم به اعدام در گرگان خبر داد و گفت “این سومین محکومی است که ازابتدای امسال از اعدام نجات پیدا می کند”. همچنین، یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی زاهدان که طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، با دریافت مهلتی یک ماهه به بند بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، احمد جعفری روز شنبه اظهار کرد: “این محکوم ۱۰ سال پیش در یک مشاجره خانوادگی نتوانسته خشم خود را کنترل کند و با ضربات چاقو یک نفر را به قتل رسانده است”.

وی اضافه کرد: “به درخواست اولیای دم، حکم اعدام این فرد صادر و پس از تایید در دیوان عالی کشور و استیذان (اجازه اجرای حکم قصاص ) رییس قوه قضاییه در نوبت اجرا بود که با پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف شعبه صلحی ویژه زندان گرگان و چند مرحله دعوت از اولیای دم ، معتمدان و ریش سفیدان محلی؛ خانواده مقتول از اعدام گذشتند و بدون قید و شرط رضایت دادند”.

به گفته وی؛ از ابتدای سال جاری تاکنون اولیای دم با بخشش سه محکوم به اعدام؛ زندگی دوباره به آنها بخشیده اند.

سال گذشته نیز ۳۱۸ زندانی جرائم غیرعمد در استان آزاد و ۷ زندانی محکوم به اعدام با گذشت شاکیان و پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف گلستان از طناب دار رها شدند.

مهلت یک ماهه برای زندانی در آستانه اعدام

به گزارش خبرگزاری هرانا، “نورمحمد شیمواری” زندانی متهم به قتل محبوس در زندان زاهدان که طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، امروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، با دریافت مهلتی یک ماهه به بند بازگشت.

این زندانی محبوس در بند ۶ زندان مرکزی زاهدان روز یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بود.

آقای شیمواری مدت ۵ است که در زندان مرکزی زاهدان به سر می برد و به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید