خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز، صدها تن از کارگران شاغل در کارخانه‌های «گروه ملی صنعتی فولاد ایران»، جمعی از پرسنل طرح تحول سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، جمعی از کارکنان شرکت کالای پتروشیمی ماهشهر، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، جمعی از شرکت‌کنندگان آزمون دستیاری پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین رشت در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، صدها تن از کارگران شاغل در کارخانه‌های «گروه ملی صنعتی فولاد ایران» در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات خود، راهپیمایی کردند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض امروز یکشنبه (۱۳ خرداد ماه) محدوده میدان ساعت اهواز را پیاده‌روی کرده و درنهایت مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

اعتراض صنفی کارگران گروه ملی فولاد اهواز از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده و هر روز در یک نقطه از شهر تجمع کرده‌اند.

کارگران می‌گویند: “بعد از هر اجتماعی، مسئولان استانی وعده پیگیری پرداخت مطالبات معوقه ما را می‌دهند اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کارگران همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند”.

کارگران معترض در تشریح مشکلات صنفی خود می‌گویند: “گروه ملی صنعتی فولاد ایران توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز احداث شده است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، بعد از مدتی به یک بخش خصوص محول شد”.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه، چون کارفرمای بخش خصوصی توانایی مالی لازم را برای پرداخت دستمزد کارگران را نداشت اخیرا (اردیبهشت ماه سال جاری) مسئولان مالک این واحد بزرگ صنعتی را تغییر داده‌اند.

طبق اظهارات معترضان درحالی این مشکلات ادامه دارد که از یکسو مسئولان استانی مدعی‌اند مالکیت کارخانه به یکی از بانک‌ها داده شده و مالک قبلی هیچ مسئولیتی در کارخانه ندارد و از سوی دیگر کارفرمای سابق مدعی‌ست همچنان مالک گروه ملی فولاد اهواز است و کارگران در این بین سرگردان وصول مطالبات خود هستند.

کارگران در توضیح مطالبات صنفی خود گفتند: “تا این لحظه سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکاریم. علاوه بر آن حق بیمه کارگران از بهمن ماه سال ۹۶ پرداخت نشده است. همچنین پرداخت بیمه تکمیلی کارگران از شهریور ماه سال ۹۶ با مشکل روبروست”.

کارگران گروه ملی در ادامه مطالبات صنفی خود به قطع سرویس ایاب ذهاب اشاره کردند و گفتند: “حدود ۹۰ راننده مینی‌بوس و اتوبوس به دلیل افزایش مطالبات‌شان از سوی کارفرما از دادن سروس به کارگران خودداری می‌کنند”.

تجمع کارکنان طرح تحول سلامت در کرمانشاه

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، روز گذشته (دوازدهم خرداد) جمعی از پرسنل طرح تحول سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، دست به تجمع صنفی زدند.

یکی از حاضران در این تجمع می‌گوید: “علیرغم گذشت بیش از سه سال از اجرای طرح تحول سلامت، هنوز وضعیت شغلی پرسنل این طرح مناسب نیست”.

او اعتراض خود و همکارانش را متوجه پایین بودن دستمزدها و عدم پرداخت به موقع آن می‌داند و می‌گوید: “قراردادهایمان موقت است و هر لحظه احتمال دارد بیکار شویم بنابراین نگران آینده شغلی‌مان هستیم”.

تجمع کارکنان شرکت کالای پتروشیمی در ماهشهر

به گزارش بی بی سی، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان شرکت کالای پتروشیمی به همراه خانواده‌هایشان در منطقه ویژه ماهشهر در اعتراض به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و بی‌کارشدن روزافزون کارگران این شرکت تجمع کردند.

اعتراض دنباله‌دار کارگران هفت تپه این‌بار برای تعطیلات

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به بخشنامه اخیر کارفرما  مبنی بر تعطیلی سه روز مجتمع، امروز (۱۳ خرداد ماه) مقابل ساختمان مدیریت شرکت تجمع کردند.

منابع کارگری می‌گویند: “دلیل اصلی نارضایتی این دسته از کارگران، به صدور بخشنامه‌‌ای مربوط به تعطیلی سه روزه پیش رو است که در آن کارگران امکان اضافه‌کاری ندارند”.

کارگران می‌گویند: “این بخشنامه به تازگی ازسوی کارفرما به واحدهای زیرمجموعه‌ این مجتمع ابلاغ شده و مدیریت این واحد صنعتی در مقام کارفرما هیچ پاسخ روشنی به آنها نداده است”.

به ادعای معترضان، کارفرما برای کاهش هزینه‌های جاری مجتمع این بخشنامه را صادر کرده است تا میزان دریافتی کارگران را به حداقل برسد.

این کارگران با بیان اینکه مجتمع هفت تپه دست‌کم ۶۰۳ نفر نیروی کار رسمی دارد که ۲۰۰ نفرشان در سال جاری مشمول بازنشستگی براساس قانون مشاغل سخت و زیان‌آور خواهند شد، افزود: “این کسر اضافه‌کاری در میزان مستمری بازنشستگی آنها تاثیرگذار بوده و آنها را متضرر می‌کند”.

آنها شمار کارگران غیررسمی مجتمع را به حدود ۲۸۰۰ نفر اعلام کردند که بیشترشان به صورت روزمزدی در این مجتمع مشغول کارند، افزودند: “کارگران روزمزدی کمترین دریافتی را دارند که اگر کارفرما با این بخشنامه اضافه‌کاری‌های آنان را حذف کند، حقوقشان به حداقل کاهش می‌یابد”.

همچنین بیش از ۳۷۰ نفر از کارگران بازنشسته این مجتمع که هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از کارفرما دریافت کنند روز گذشته در این واحد تولیدی دست به اجتماع صنفی زده بودند.

پرداخت نشدن چندین ماهه دستمزد، حذف مزایای عرفی و چندین ماه حق بن از دیگر خواسته‌های این گروه از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه است.

در خصوص اجتماع امروز کارگران هفت تپه، یکی از مسئولان مجتمع به ایلنا گفت: “با تصمیم مدیریت شرکت روزهای ۱۴ ، ۱۵ و۱۶ خرداد ماه تعطیل اعلام شده است و در این ایام لازم نیست جدا از کارگران بخش حراست و گروهی از کارگران بخش کشاورزی در مجتمع حاضر باشند”.

او افزود: “این بخشنامه مختص تعطیلات سه روز آتی است و مجتمع فعلا هیچ برنامه‌ای در خصوص تعطیلات پیش رو ندارد”.

تجمع اعتراضی شرکت‌کنندگان آزمون دستیاری پزشکی

به گزارش ایسنا، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، جمعی از شرکت‌کنندگان آزمون دستیاری پزشکی در اعتراض به اعمال سهمیه پنج درصدی مربوط به خانواده‌ها و فرزندان کشته‌شدگان جنگ هشت ساله ایران و عراق در آزمون‌های وزارت بهداشت در مقابل دانشگاه علوم پزشکی تهران تجمع کردند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع به نمایندگی از افراد حاضر در تجمع گفت: “این تجمع به دلیل اعمال سهمیه پنج درصدی در سهمیه‌های قبلی که در آزمون‌های وزارت بهداشت وجود داشت، اتفاق افتاده است؛ چرا که در گذشته سهمیه ۲۵ درصدی مربوط به اسیران جنگ بالای ۲۵ درصد بود و به دلیل اینکه این افراد در سنین بالاتری بودند، عملا مشکل‌ساز نبود و سهمیه‌ها پر نمی‌شد و به افراد آزاد تعلق می‌گرفت. اما در حال حاضر به دلیل اینکه سهمیه پنج درصدی به سهمیه‌های قبلی اضافه شده است و فرزندان مجروحان و اسیران جنگ زیر ۲۵ درصد را نیز در برمی‌گیرد که نسل جوان و بیشتری را تشکیل می‌دهند، برای سهمیه‌های آزاد مشکل‌آفرین شده است”.

این شرکت‌کننده در آزمون دستیاری سال ۹۷ اظهار کرد: “در حال حاضر با اعمال پنج درصد سهمیه که به سهمیه‌های قبلی اضافه می‌شود، ۶۰ درصد ظرفیت آزمون‌ها با افراد دارای سهمیه پر می‌شود و تنها ۴۰ درصد سهمیه آزاد باقی می‌ماند که این مسئله بسیار بدی برای شرکت‌کنندگان آزاد در آزمون دستیاری پزشکی خواهد بود”.

وی ادامه داد: “این سهمیه‌ها در آزمون‌های تخصصی پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی امسال اعمال شده است و نتایج دندان‌پزشکی که تاکنون منتشر شده بسیار ناراحت‌کننده بوده و نتیجه بسیار بدی داشته است، بنابراین این تجمع برای اعتراض به این موضوع در حال حاضر روبروی دانشگاه علوم پزشکی تهران اتفاق افتاده که اعلام کنیم که به همه سهمیه‌هایی که تاکنون در وزارت بهداشت وجود داشته، اعتراض داریم و این پنج درصد سهمیه نیز در حال حاضر مورد اعتراض ما است”.

وی ادامه داد: “باید مسئولان وزارت بهداشت فکری برای سهمیه‌هایی که بیش از صددرصد آزمون‌های وزارت بهداشت را پر می‌کنند، داشته باشند؛ اما در حال حاضر تمرکز ما بیشتر روی پنج درصد سهمیه جدیدی است که اضافه شده است”.

این شرکت‌کننده در پایان خاطر نشان کرد: “در آینده تجمعات دیگری نیز از سوی معترضان به سهمیه پنج درصدی خانواده‌های اسیران و مجروحان جنگی زیر ۲۵ درصد انجام خواهد شد”.

تجمع مالباختگان کاسپین رشت

به گزارش زمانه، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین رشت برای چندمین بار به خیابان آمدند. تعدادی از آنها بر کرکره ساختمان این موسسه مالی کوبیدند و از مسئولان خواستند که صدای آنها را بشنوند. این اعتراض‌ها در حالی ادامه دارد که رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته: «بحران موسسه‌های مالی حل و مطالبات ۹۸ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.»

همچنین تجمعات اعتراضی مرغداران ایران که از چند روز پیش در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان نسبت به برخی مطالبات صنفیشان آغاز شده بود، امروز یکشنبه ۱۳ خرداد نیز ادامه داشت و هرانا طی گزارشی به این تجمعات پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید