خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، مردم روستای خشک آباد از توابع بخش بنذرک میناب، جمعی از کارگران روغن‌نباتی پارس قو، بیش از ۵۰ نفر از کارگران اداره آب و فاضلاب روستایی آبادان، حدود ۵۰ نفر از پیمانکاران طلبکار از شهرداری شیراز، صدها نفر از مرغداران کل کشور در مقابل نهاد ریاست جمهوری، کامیون داران ایران، جمعی از کارگران هپکو اراک، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، جمعی از تاکسیداران شهرستان شیروان خراسان شمالی، جمعی از کشاورزان شهرستان باوی در استان خوزستان، جمعی از کارگران کارخانه کاشی میبد، جمعی از مالکان مسکن مهر “پروژه ناتمام رمضان صدرا” در استان فارس، جمعی از کارگران راه‌آهن زاگرس و گروهی از اهالی سیستان و بلوچستان مقابل فرمانداری شهرستان سرباز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر مورخ ۶ خردادماه ۱۳۹۷، بخشدار بخش بنذرک گفت: “روستای خشک آباد از توابع بخش بنذرک میناب با مشکل جدی تامین آب روبرو است”.

علی بلاک در مورد تجمع مردم روستای خشک آباد در مقابل آب و فاضلاب روستایی میناب بیان داشت: “این روستا با جمعیت بالغ بر ۲۰۰نفر در آخرین نقطه از خط انتقال آب روستایی این منطقه قرار دارد که از بی آبی شدید رنج می برد”.

بلاک توضیح داد: “افت فشار آب و گرفتگی در خطوط انتقال سبب شده که اهالی این روستا به درستی آب را دریافت نکنند یا تنها دو روز در هفته به وسیله تانکر آبرسانی شود”.

بخشدار منطقه بنذرک افزود: “با توجه به اینکه در ایام ماه مبارک رمضان قرار داریم وآب یکی از نیازها اولیه است خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به مشکل ومرتفع کردن آن به صورت کامل هستیم”.

تجمع اعتراضی کارگران روغن‌نباتی پارس قو

به گزارش ایلنا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، صبح امروز جمعی از کارگران روغن‌نباتی پارس قو در اعتراض به مخالفت تامین اجتماعی با بازنشستگی پیش از موعد، مقابل کارخانه تجمع کردند.

صبح امروز (هفتم خرداد) جمعی از کارگران روغن نباتی پارس قو مقابل این کارخانه تجمع کردند.

 کارگران این کارخانه که در محدوده شهری (مقابل ترمینال جنوب تهران) قرار دارد و اواخر سال ۹۵ به دلیل آلودگی زیست محیطی تعطیل شده، خواستار اجرای آیین نامه‌ی مشاغل سخت و زیان‌آور و برخورداری از بازنشستگی پیش از موعد هستند.

یکی از این کارگران به نمایندگی از همکارانش می‌گوید: “حدود صد کارگر هستیم که همه بیش از بیست سال سابقه کار داریم. بعد از تعطیلی کارخانه، درخواستِ بازنشستگی پیش از موعد دادیم و علیرغم اینکه کارفرما با این درخواست موافق است و حاضر است چهاردرصدِ بازنشستگی پیش از موعد را بپردازد، تامین اجتماعی مخالفت می‌کند”.

این کارگر مدعی‌ست بارها به نهادهای مسئول مراجعه کرده‌اند ولی پاسخ نگرفته‌ایم. او می‌گوید: “اگر بازنشستگی ما برای تامین اجتماعی هزینه‌بردار است، تکلیف ما چه می‌شود؟ باید به کجا مراجعه کنیم؟”

کارگران آبفار آبادان تجمع صنفی برگزار کردند

به گزارش ایرنا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، بیش از ۵۰ نفر از کارگران اداره آب و فاضلاب روستایی آبادان در اعتراض به آنچه پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق عنوان می کردند روز دوشنبه روبه روی ساختمان فرمانداری آبادان تجمع صنفی برگزار کردند.

کارگران شبکه آب و فضلاب روستایی آبادان در حالیکه بنری را خطاب به نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه و فرمانداری، در محل نصب کرده بودند به پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق و عیدی و پاداش سنوات خود اعتراض کردند.

این کارگران گفتند: “مطالبات بیش از ۷۰ نفر از کارگران شبکه آب و فاضلاب روستایی آبادان چند ماه است پرداخت نشده و بارها خواستار این مطالبات شدیم”.

آنها افزودند: “تاکنون به مشکل ما رسیدگی نشده و در ماه رمضان مجبور به این تجمع شدیم”.

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در این خصوص به ایرنا گفت: “به مسئولان مربوطه دستورات لازم داده شده تا مطالبات و حقوق کارکنان خود را به موقع پرداخت کنند”.

عزیزاله شهبازی بیان کرد: “از مسئولان اداره هایی که بدهی کارگری دارند نیز خواسته شده در دفاتر مدیران کل خود در اهواز مستقر شوند و مشکل حقوق آنها را برطرف کنند”.

وی افزود: “متاسفانه پرداخت نشدن حقوق کارکنان برخی دستگاه ها زندگی آنها را به مخاطره انداخته است”.

شهبازی گفت: “فرمانداری آبادان نیز در حال پیگیری مشکل حقوق کارگران و کارگران آبفار از طریق مرکز استان داست”.

این تجمع پس از ساعاتی به آرامی خاتمه یافت.

پیمانکاران طلبکار از شهرداری به شورای شهر شیراز متوسل شدند

به گزارش ایرنا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، حدود ۵۰ نفر از پیمانکاران طلبکار از شهرداری شیراز برای دریافت مطالبات خود در محل شورای اسلامی این شهر تجمع کردند.

این پیمانکاران که مطالبات آنها از سال ۹۳ تا کنون تسویه نشده، روز دوشنبه با تجمع در ساختمان شورای اسلامی شهر شیراز از اعضای این نهاد خواستند برای پرداخت بدهی و مطالبات آنها همکاری کنند.

یکی از پیمانکاران که نخواست نامش برده شود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: “درحال حاضر حدود ۳۰۰ پیمانکار از ۲ میلیارد ریال تا ۲۰ میلیارد ریال از شهرداری شیراز طلب دارند”.

او بیان کرد: “شهرداری شیراز اخیرا میزان طلب پیمانکاران را از این نهاد حدود ۳۸۰ میلیارد تومان اعلام کرده است”.

وی ادامه داد: “به طور میانگین هر کدام از این پیمانکاران، حداقل ۵۰ نفر نیروی مستقیم و کارمند در اختیار دارند که باتوجه به این وضعیت و عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران، همه این افراد در آینده نزدیک بیکار خواهند شد”.

او با اشاره به اینکه معوقات اغلب این پیمانکاران از سال ۹۳ تاکنون تسویه نشده، بیان کرد: “کسورات قانونی هر قرارداد ۷/۷ درصد متعلق به بیمه و سه درصد مربوط به دارایی است که باید شهرداری از صورت وضعیت پیمانکاران کسر و به حساب بیمه و اداره مالیات واریز کند اما متاسفانه این مبلغ در زمان عقد قرارداد از حساب پیمانکاران کسر شده ولی به حساب تامین اجتماعی و دارایی واریز نشده است”.

این پیمانکار اظهار کرد: “در حال حاضر اداره بیمه و دارایی، ماهانه پیمانکار را به دلیل عدم پرداخت حق بیمه و مالیات جریمه می کنند و این امر موجب ایجاد مشکل در زمینه بیمه برای پیمانکاران و کارمندان آنها شده است”.

وی ادامه داد: “در قالب پرداخت مطالبات پیمانکاران، شهرداری شیراز اواخر سال ۹۶ کارت ها و اوراقی را با ۲۶ درصد سود در اختیار پیمانکاران قرار داده است که پیمانکاران نیز برای نقد کردن این کارت ها باید به شهرداری مناطق مراجعه و از محل پرداخت عوارض ها از آنها وجه نقد دریافت کنند”.

او گفت: “متاسفانه شهرداری شیراز در سال جاری، تخفیف عوارض را ۲۴ درصد تعیین کرده که باتوجه به فعالیت دلال های زیادی در خرید و فروش کارت ها و اوراق واگذار شده، اکنون اغلب پیمانکاران با ضرری تا حدود ۳۰ درصد مطالبات خود را دریافت می کنند”.

وی بیان داشت: “از سال ۹۴ تا کنون حدود ۹ میلیارد ریال از شهرداری شیراز طلب دارد و این نهاد در این مدت تنها ۶۰ میلیون ریال از این رقم را پرداخت کرده است”.

یکی دیگر از این پیمانکاران اظهار کرد: “از سال ۹۳ تاکنون حدود ۱۰ میلیارد ریال از شهرداری شیراز طلب دارم و این شهرداری در اسفند ۹۶ تنها ۵۰ میلیون ریال آن را پرداخت کرد که این وضعیت بیشتر به طنز شبیه است”.

وی ادامه داد: “در قبال بخشی از مطالبات خود اوراق بستانکاری از شهرداری دریافت کرده ام و با مراجعه به شهرداری منطقه مورد نظر دریافتم که برخی از کارمندان آن، حتی رئیس دفتر شهردار این منطقه با دلال ها در ارتباط است بگونه ای که این فرد به من پیشنهاد خرید کارت بستانکاری ام را ۲۵ درصد زیر مبلغ واقعی داد”.

او گفت: “همچنین قیمت زمین و ملک هایی را که شهرداری در قبال طلب پیمانکاران به آنها می دهد، بالاتر از نرخ واقعی است”.

نماینده پیمانکارانی که در این تجمع حضور داشتند پس از مذاکره با شهردار شیراز و برخی از معاونان وی با حضور در جمع پیمانکاران اعلام کرد که قرار است موضوع پرداخت مطالبات آنان پیگیری شود، متعاقب آن پیمانکاران، ساختمان شورای شهر شیراز را ترک کردند.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز نیز در این باره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: “پیمانکارهایی که امروز (دوشنبه) در ساختمان شورای شهر تجمع کردند افرادی هستند که قراردادهای آنها زیر ۲۰ میلیارد ریال است”.

محمد حسن اسدی افزود: “شهرداری شیراز برای تسویه حساب و بازپرداخت طلب های این پیمانکاران، کارتی را با نام کارت اوراق تشویقی یا بستانکاری در اختیار آنان قرار داده است”.

وی، با اشاره به اینکه اوراق بستانکاری با نرخ سود ۲۶ درصد تحویل پیمانکاران شده، اظهار کرد: “امکان نقد کردن این اوراق در قالب واگذاری به اشخاص دیگر، یا پرداخت بدهی و یا عوارض شخص پیمانکار، در مناطق شهرداری شیراز وجود دارد”.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز افزود: “یکی از درخواست های این پیمانکاران این است که مکانی مجزا برای نماینده پیمانکاران و نماینده شهرداری در شهرداری های مناطق در نظر گرفته شود تا کسانی که برای پرداخت عوارض مراجعه می کنند از طریق این نمایندگان عوارض خود را واریز کنند”.

اسدی اظهار کرد: “برای انجام این درخواست مورد نظر پیمانکاران، بخش عمده ای از مراحل آن در یک ماه گذشته انجام شده و بی شک در روزهای آینده این ساماندهی با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد”.

وی، در مورد فعالیت دلالان برای نقد کردن اوراق بستانکاری که موجب ضرر و زیان پیمانکاران شده، گفت: “شغل برخی افراد خرید و فروش اوراق است که این کار نیز منع قانونی ندارد ولی به دلیل اینکه شهرداری برای پیمانکاران ارزش قائل است مقرر شده تا حد ممکن دست واسطه ها در این حوزه کوتاه شود”.

اسدی، در ارتباط با کارت اوراق تشویقی و یا بستانکاری نیز اظهار داشت: “استفاده از این کارت ها اجباری نیست و پیمانکارانی مجاز به استفاده از این کارت ها هستند که طلب آنها کمتر از ۲۰ میلیارد ریال است و همچنین قرارداد آنها مربوط به قبل از سی و یکم شهریور سال ۹۶ است”.

وی بیان کرد: “کسورات بیمه ای نیز از قرارداد پیمانکاران کسر می شود و در این میان طرف حساب سازمان تامین اجتماعی، شهرداری است و اکنون که مشکلاتی در زمینه بیمه برای پیمانکاران ایجاد شده وظیفه شهرداری است که با تامین اجتماعی این مسایل را برطرف کند تا در سامانه بیمه ای کشور، برای پیمانکاران مشکل ایجاد نشود”.

اسدی اظهار کرد: “ارزیابی قیمت زمین و یا ملک هایی که به جای بدهی شهرداری به پیمانکاران واگذار می شود، از سوی کارشناسان دادگستری انجام می شود و شهرداری در این امر هیچ گونه دخالتی ندارد”.

سوءمدیریت باعث تجمع امروز مرغداران شده است

به گزارش ایلنا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور گفت: “بحث اصلی تولیدکنندگان سوءمدیریت است و زمانی که به تولیدکنندگان فشار وارد می‌شود این تجمع‌ها طبیعی است”.

حمید فاضلی مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص تجمع امروز مرغداران در مقابل نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد: “صدها نفر از مرغداران کل کشور در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند”.

وی با بیان اینکه این افراد از استان‌های مختلف به تهران آمده‌اند، افزود: “دلایل این تجمع گرانی نهاده‌ها، کاهش قیمت مرغ و بلاتکلیفی مرغداران از ضرر و زیان‌های وارده به خاطر تولید است”.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور تصریح کرد: “بحث اصلی تولیدکنندگان سوءمدیریت است و زمانی که به تولیدکنندگان فشار وارد می‌شود این تجمع‌ها طبیعی است”.

وی گفت: “در صنعت مرغداری مسئولین در جهت اصلاح ساختار حرکت نمی‌کنند و تا این ساختارها اصلاح نشود ما نمی‌توانیم بسیاری از مشکلات را که خاستگاه جهانی دارد مانند بحث نهاده‌های دامی حل کرده و زیان تولید را کاهش دهیم”.

وی افزود: “ما اگر ساختار درستی داشتیم در مقابل این تلاطم‌ها و نوسانات به راحتی مقاومت می‌کردیم. اکثر واردکننگان از خلاء موجود و عدم نظارت سوءاستفاده می‌کنند و قیمت نهاده‌هایی را که حتی با ارز ۳۸۰۰ تومانی وارد شده با قیمت‌های بالا محاسبه می‌کنند که به ضرر تولیدکنندگان است”.

فاضلی گفت: “این تجمع به این خاطر است که دولت نظارت دقیق تری بر امور داشته باشد و قیمت‌ها به سمت واقعی شدن پیش برود تا تولیدکنندگان هم متضرر نشوند”.

ادامه اعتراض و اعتصاب سراسری کامیونداران ایران

به گزارش هرانا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، اعتصاب کامیون داران ایران که از روز سه‌شنبه اول خردادماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفیشان آغاز شده، امروز دوشنبه برای هفتمین روز متوالی همچنان ادامه دارد. امروز در اصفهان نیز رانندگان تاکسی اینترنتی در اعتراض به پایین بودن کرایه اقدام به برگزاری تجمع کردند.

از روز سه‌شنبه اول خردادماه کامیون‌داران بسیاری در شهرهای ایران در اعتراض به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، افزایش عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی دست به اعتصاب زده و خواستار عملی شدن مطالبات صنفی خود شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی وضعیت اعتصاب در روزهای قبل از جمله روز چهارم و واکنش مسئولان به این مسئله پرداخته بود.

می توانید گزارش ویدیویی که ماحصل گردآوری حداقل ۴۵ قطعه ویدیویی از ششمین روز اعتراضات توسط هرانا است را اینجا ببینید.

تجمع اعتراضی کارگران هپکو اراک

به گزارش هرانا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، امروز جمعی از کارگران هپکو اراک مقابل دادگستری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع در پی بازداشت تعدادی از کارگران این واحد صنفی صورت گرفت.

همچنین منابع خبری ایلنا در اراک از آزادی ۵ نفر از کارگران هپکو که به دنبال احضار به دادستانی، بازداشت شده بودند، خبر می‌دهند.

صبح امروز دوشنبه (۷خرداد) به دنبال مراجعه‌ی کارگران احضار شده‌ی هپکو  به دادستانی اراک، ۵ نفر از این کارگران که به دستور معاون دادستان بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه آزاد شدند.

برخی منابع کارگری در تشریح جزییات احضار کارگران هپکو گفتند: “به‌دنبال تجمعات اخیر  کارگران هپکو در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت حدود ۱۰ کارگر معترض به مراجع قضائی احضار و برای آنها پرونده تشکیل شده است”.

او گفت: “از قرار معلوم پرونده این کارگران به شعبه‌ی دوم معاونت دادستان اراک به اتهام «اخلال در نظم جامعه» و «شرکت در تجمعات غیرقانونی» ارجاع داده شده و کارگران از طریق پیامک شماره پرونده قضایی خود را دریافت کرده‌اند. این پرونده به‌صورت گروهی برای کارگران هپکوی اراک تشکیل شده است”.

به نقل از این منبع خبری گفته می‌شود: “احضار کارگران هپکو درحالی‌ست که پیش از این کارگران هپکو برای پیگیری مطالبات صنفی خود با نهادهای دولتی و مراجع قضایی همانند استانداری، دفتر نماینده ولی فقیه در استان، فرمانداری‌ها و چند نهاد امنیتی و نهاد قضایی نامه‌نگاری کرده‌اند”.

در این خصوص یک مرجع قضایی در اراک از تشکیل پرونده برای تعدادی از کارگران هپکو خبر داد و در ادامه گفت: “پیش از تحقیقات میدانی از گفتن جزییات خبر معذوریم اما به هر حال کارگران هپکو به دلیل بستن خطوط راه‌آهن مرتکب جرم شده‌اند. بستن خطوط راه‌آهن از خطوط قرمز ما است”.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در تهران

به گزارش هرانا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض تاکسیداران شهرستان شیروان خراسان شمالی

به گزارش هرانا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از تاکسیداران شهرستان شیروان خراسان شمالی، اقدام به اعتصاب کردند.

اعتراض کشاورزان شهرستان باوی در استان خوزستان

به گزارش هرانا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از کشاورزان شهرستان باوی در استان خوزستان به دلیل قطعی آب کشاورزی اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض کارگران کارخانه کاشی میبد

به گزارش هرانا مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از کارگران کارخانه کاشی میبد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع مالکان مسکن مهر مقابل استانداری فارس

به گزارش بی بی سی مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، جمعی از مالکان مسکن مهر “پروژه ناتمام رمضان صدرا” در استان فارس مقابل استانداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتصاب کارگران راه‌آهن زاگرس

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، کارگران راه‌آهن زاگرس دوشنبه ۷ خرداد دست از کار کشیده و مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند.

کارگران راه‌آهن زاگرس ۴ ماه است دستمزد نگرفته‌اند. آن‌ها هفته پیش به همراه خانواده‌هاشان در تجمع اعتراضی شرکت داشتند و قرار بود امروز مطالبات عقب‌مانده آن‌ها پرداخت شود اما مسئولان به وعده خود عمل نکرده‌اند.

اعتصاب کارگران راه‌آهن شهرهای مختلف در اعتراض به تعویق مزدها، نپرداختن حق بیمه و عدم امنیت شغلی  از سه هفته پیش آغاز شده است.

کارگران راه‌آهن اعلام کرده‌اند در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان به خواست خود، از ۵ تا ۱۰ خرداد به اعتصاب در مناطق مختلف ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری شهرستان سرباز

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۷ خردادماه ۱۳۹۷، گروهی از اهالی سیستان و بلوچستان دوشنبه ۷ خرداد مقابل فرمانداری شهرستان سرباز تجمع کردند. معترضان که بنرهایی به دست داشتند به بدقولی شرکت کیشکور خودرو و از میان رفتن سپرده خود معترضند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید