خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ ساعت ۲۲:۴۷:۴۸

    خانه  > اعدام  >  پرونده “محمد ثلاث” در دیوان عالی کشور تعیین شعبه شد

پرونده “محمد ثلاث” در دیوان عالی کشور تعیین شعبه شد

خبرگزاری هرانا – زینب طاهری وکیل پرونده متهم حادثه خیابان گلستان هفتم درباره آخرین وضعیت پرونده موکلش گفت که پرونده محمد ثلاث به شعبه ۳۵ دیوان عالی کشوری ارجاع شده است. محمد ثلاث متهم به قتل سه نفر از ماموران نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران به سه فقره اعدام، یک سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که این رای در دیوان عالی تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، زینب طاهری درباره آخرین وضعیت پرونده محمد ثلاث گفت: “پرونده موکلم جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۳۵ دیوان عالی کشوری ارجاع شده است و تا آخر هفته هم لایحه تکمیلی به این شعبه ارائه خواهد شد”.

زینب طاهری

گفتنی است که زینب طاهری، وکیل دادگستری روز پنج‌شنبه ۳ خردادماه با اتهام “تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب” به شعبه دو دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. خانم طاهری، وکیل محمد ثلاث طی روزهای گذشته ویدیویی در رابطه با بی‌گناهی موکل خود در فضای مجازی منتشر کرده بود. وی همچنین در چند وقت اخیر از فیلتر شدن تلگرام انتقاد کرده که گفته می‌شود این موارد مبنای احضار این وکیل به دادگاه است.

جعفری دولت‌آبادی ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۷، از ارسال پرونده متهم به قتل مأموران ناجا در اعتراضات اسفند سال ۹۶ به اجرای احکام خبر داد و افزود: “با توجه به تأیید حکم صادره در دیوان عالی کشور و انجام تشریفات لازم حکم صادره اجرا خواهد شد”.

لازم به اشاره است که پیشتر زینب طاهری در رابطه با آخرین وضعیت پرونده محمد ثلاث اظهار کرد: “من به عنوان وکیل‌مدافع «محمد ثلاث» روز شنبه -۲۹ اردیبهشت‌ماه- برای ثبت درخواست اعاده دادرسی اقدام خواهم کرد”.

سعید اشرف‌زاده، وکیل‌مدافع متهم پرونده حادثه خیابان پاسداران در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه به ایسنا گفته بود: “۱۵ فروردین‌ ماه درخواست فرجام‌خواهی را ارائه دادم و نظر دیوان عالی کشور، ۳ اردیبهشت‌ ماه اعلام شد. پرونده مجدد به شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران بازگشت و به اجرای احکام ارسال شد. اکنون نیز پرونده روند قانونی خود را طی می‌کند و در مرحله استیذان قرار دارد”.

بر اساس این گزارش، روز ۳۰ یهمن ماه سال ۹۶ در تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در خیابان پاسداران درگیری میان مامورین انتظامی و تجمع‌کنندگان به وجود آمد که طی آن «محمد ثلاث» متهم شده که با یک دستگاه اتوبوس ۳ مأمور نیروی انتظامی را کشته است که بعد از تشکیل پرونده در این رابطه و برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه، رای دادگاه بدوی مبنی بر سه فقره اعدام (قصاص) بابت سه فقره قتل عمد سه نفر از ماموران ناجا و همچنین تحمل یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق بابت اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران برای محمد ثلاث صادر شد.

دیده‌بان حقوق بشر پیشتر با انتشار بیانیه ای از مقامات ایران خواسته بود که سرکوب گروه‌های اقلیت را پایان بخشد و فوراً اعدام محمد ثلاث را متوقف کند. این سازمان حقوق بشری همچنین اعلام کرده بود که مقامات ایرانی نه تنها باید به بازداشت شدگان اتهامی مشخص وارد کنند، بلکه باید حق محاکمه‌ی عادلانه برای افراد متهم را فراهم کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید