خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران مهماندار شاغل در شرکت راه‌آهن رجا و کارگران قراردادی و پیمانی کارخانه نورد لوله‌ اهواز در استان خوزستان از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲ خرداد ۱۳۹۷، کارگران مهماندار شاغل در شرکت راه‌آهن رجا می‌گویند: “مشکل پرداخت نشدن دستمزد نزدیک به ۲ هزار کارگر مهماندار شاغل در شرکت راه‌آهن رجا به دلیل تامین منابع مالی هنوز ادامه دارد”.

کارگران مهماندار شاغل در شرکت راه‌آهن رجا در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: “دست‌کم دو هزار نفر از مهمانداران شاغل در شرکت راه‌آهن رجا که تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری به کارهای خدمات‌دهی به مسافران یا همان شغل مهمانداری مشغول‌اند، از اسفند ماه سال گذشته مطالبات مزدی‌شان به تاخیر افتاده است”.

به ادعای کارگران، شرکت‌های پیمانکاری هنوز بابت دستمزد اسفند ۹۶ به همراه دو ماه دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه سال به کارگران بدهکار است و در حال حاضر که در اولین روزهای خرداد ماه هستیم، نگرانی بابت پرداخت نشدن دستمزدهای ماه جاری نیز وجود دارد.

کارگران مهماندار شاغل در شرکت رجا خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند اما مسئولان ذیربط و کارفرما پاسخ قانع‌کنده‌ای به کارگران نمی‌دهند.

در این زمینه یکی از مهمانداران پیمانی شرکت رجا گفت: “به تعویق افتادن مطالبات مزدی درحالی‌ست که ظاهرا شرکت رجا به‌صورت منظم صورت وضعیت‌های پیمانکار را پرداخت نمی‌کند”.

به گفته وی، افزایش مشکلات مهمانداران شاغل در شرکت رجا در نتیجه نبود نهاد کارگری هر روز بیشتر می‌شود و در این زمینه ما مهماندان چندین بار اقدام به شکل‌گیری نهاد کارگری کرده‌ایم که به دلیل مخالفت برخی مسئولان این امکان فراهم نشده است.

کارگران نورد لوله اهواز ۳ تا ۶ ماه مزد معوقه طلبکارند

به گزارش ایلنا، مورخ ۳ خرداد ۱۳۹۷، کارگران قراردادی و پیمانی کارخانه نورد لوله‌ اهواز در استان خوزستان، سه تا شش ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند.

تعدادی از کارگران کارخانه نورد لوله اهواز به خبرنگار ایلنا گفتند: “از مجموع ۷۰۰ کارگری که در این واحد صنعتی مشغول کارند حدود  ۴۰۰ نفر قراردادی و مابقی به واسطه پیمانکار مشغول کارند”.

برپایه این اطلاعات، معوقات مزدی کارگران قراردادی تا حدود ۳ ماه و در مقابل مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری نزدیک به ۶ ماه برآورد می‌شود.

گفته می‌شود؛ مدیریت و مالکیت کارخانه نورد لوله اهواز در سال ۹۳ به بخش خصوصی واگذار شد و مسئله به تاخیر افتادن مطالبات این کارگران از زمانی آغاز شد که مدیریت جدید با مسئله کمبود نقدینگی روبرو شد.

با ادامه این وضعیت اوضاع معیشتی کارگران سخت‌تر شده به همین دلیل آنان خواستار توجه مسئولان به مشکلات خود هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید