خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، گروهی از رانندگان کامیون در شهرهای مختلف ایران، جمعی از کارگران شهرداری آبادان، جمعی از مالکین زمین های شهرک کوثر البرز، بیش از هزار کارگر “نی بر” نیشکر هفت تپه و جمعی از کارگران راه‌آهن سراسری در سرخس و خوشاب در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، رانندگان کامیون در استان‌های مختلف نسبت به ثابت ماندن کرایه بار و افزایش هزینه‌ها، اعتراض دارند.

رانندگان کامیون در استان‌های مختلف از افزایش هزینه‌های سربار در شرایطی که کرایه بار ثابت مانده‌است، گله‌مندند و می‌گویند: “دیگر برایمان صرف نمی‌کند که بار جابجا کنیم”.

این رانندگان روز گذشته (اول خرداد) در برخی شهرها دست از کار کشیدند و در میدان بار تجمع کردند.

گفته می‌شود؛ رانندگانِ قزوین، لرستان، آذربایجان شرقی، مازندران و چند استان دیگر، با خودداری از حمل بار، سعی کردند مطالبات خود را به گوش مسئولان برسانند.

یکی از رانندگان که در شهرستان نوشهر مشغول به کار است؛ در ارتباط با خواسته‌های خود و همکارانش می‌گوید: “مدتهاست که کرایه بار ثابت مانده‌است، تعرفه‌ها را بالا نبرده‌اند؛ درحالی‌که هزینه‌های لوازم یدکی و قطعات، روز به روز زیاد شده؛ علاوه بر این، حق بیمه‌ای که به تامین اجتماعی می‌پردازیم نیز افزایش یافته‌است”.

به گفته‌ی این راننده، در برخی از استان‌ها، سازمان حمل و نقل و راهداری، میزان بار مجاز کامیون‌داران را حدود ۴ تن در هر بار کاهش داده و این به معنای کاهش نرخ بار برای کامیون‌داران است.

این راننده می‌گوید: “به عنوان مثال، از پارسال تاکنون قیمت لاستیک و فیلتر هوا حدوداً دو و نیم برابر شده است. در این شرایط چطور می‌توانیم کار کنیم و راضی باشیم؟”

رانندگان از مسئولان مربوطه درخواست دارند تعرفه‌های حمل بار را متناسب با افزایش هزینه‌ها، افزایش دهند.

گزارش مفصل هرانا از اعتصاب کامیون دارها را در این اینجا مطالعه کنید.

تجمع هر روزه کارگران شهرداری آبادان برای معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، منابع خبری در آبادان از اعتراض هر روزه کارگران شهرداری آبادان و سازمان‌های وابسته برای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود خبر می‌دهند.

برخی منابع کارگری گفتند: “از حدود یک ماه پیش حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر بخش خدماتی و فضای سبز مناطق دو و سه شهرداری آبادان با همراهی کارگران آتش نشانی مقابل ساختمان شهرداری مرکزی برای وصول مطالبات معوقه خود دست به اعتراض صنفی می‌زنند. امروز نیز اعتراض کارگران ادامه داشت”.

آرش دُر (معاون اداری، مالی شهرداری آبادان) با تایید این موضوع گفت: چهار ماه اضافه‌کاری و حقوق فروردین و اردیبهشت کارگران تاکنون پرداخت نشده است.

وی افزود: با پیگیری‌ها انجام شده؛ قرار است بخشی از حقوق کارگران منطقه ۳ و اضافه‌کاری کارگران منطقه ۴، سازمان موتوری، آتش نشانی و سازمان‌های تابع شهرداری و حق بیمه سازمان تامین اجتماعی کارگران در ماه فروردین در روز جاری پرداخت شود تا آنان بتوانند دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی خود را تمدید کنند.

آرش دُر، بدهی شهرداری آبادان به پیمانکاران و کارگران را ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: شهرداری آبادان ۶۰۰ میلیارد ریال بابت پرداخت حق بیمه پنج تا هفت ماه نیروی انسانی به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

گفتنی است؛ در آخرین روز از اردیبهشت ماه؛ یکی از کارگران خدماتی شهرداری ناحیه دو منطقه سه آبادان به نام «ضامن آذربایجانی» به دلیل مشکلات کاری مقابل شهرداری منطقه ۲ در ایستگاه یک کوی ذالفقاری اقدام به خودسوزی کرد که با ۸۰ درصد سوختگی به بیمارستان ۱۷ شهریور آبادان و از آنجا به بیمارستان سوانح سوختگی اهواز منتقل شد.

در این حادثه یکی دیگر از کارکنان شهرداری نیز که در محل حادثه حضور و قصد کمک به همکار خود را داشت نیز به شدت دچار سوختگی شده و با ۴۰ درصد سوختگی به بیمارستان منتقل شد.

اعتراض مالکین زمین های شهرک کوثر البرز

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالکین زمین های شهرک کوثر مقابل استانداری البرز، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع بیش از هزار کارگر “نی بر” نیشکر هفت تپه

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز این کارگران “نی بر” برای تعین تکلیف کاری خود در محل شرکت تجمع کردند.

کارگران “نی بر” پس از پایان بهره برداری طبق روال گذشته در بخشهای دیگر شرکت مثل اداره کشاورزی مجدد مشغول به کار میشدند که تا ساعت تنطیم این خبر هنوز کارگران “نی بر” در محل شرکت تجمع کرده اند.

لازم به یاد اوریست که با پایان اردیبهشت کارگران نیشکر هفت تپه سه ماه دستمزده عقب افتاده (اسفند ۹۶، همچنین دستمزدهای فروردین و اردیبهشت ماه ۹۷*)، دارند،

اعتصاب کارگران راه‌آهن در سرخس و خوشاب

به گزارش رادیو زمانه، اعتصاب کارگران راه‌آهن سراسری در اعتراض به تعویق مزدها و حق بیمه و عدم امنیت شغلی چهارشنبه ۲ خرداد نیز ادامه یافت.

کارگران پرسنل نگهداری خط راه‌آهن خوشاب چهارشنبه ۲ خرداد مقابل فرمانداری خوشاب واقع در خراسان رضوی تجمع کردند. کارگران ۴ ماه است حقوق نگرفته‌اند و گفته‌اند دکان‌داران دیگر نان هم به آن‌ها نسیه نمی‌دهند.

کارگران نگهداری خط  راه‌آهن سرخس نیز که ۴ ماه مطالبات معوقه دارند، مقابل فرمانداری سرخس تجمع کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید