خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ ساعت ۲۲:۱۵:۰۳

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران پیمانکاری شهرداری اصفهان و کارگران شهرداری لوشان در استان گیلان از معوقات مزدی چند ماهه خود خبر دادند، بنابرخبری دیگر، چندین تن از کارگران راه آهن اندیمشک که به علت پرداخت نشدن چندین ماهه حقوقشان اعتراض کرده بودند، توسط مدیر کارخانجات تراورس بتونی اندیمشک اخراج شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، کارگران پیمانکاری شهرداری اصفهان از پرداخت نشدن چندین ماه معوقات مزدی خود خبر دادند. این کارگران که در بخش‌های مختلف فضای سبز و پاکبانی کار می‌کنند، می‌گویند: “از سال گذشته، بخشی از معوقات مزدی ما پرداخت نشده‌است”.

از قرار معلوم این کارگران در شرکت‌های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند.

با این وجود، روابط عمومی شهرداری اصفهان در این‌باره گفت: “کارگران شهرداری اصفهان، معوقات مزدیِ چندانی ندارند؛ با این حال باید با خودِ شرکت‌های پیمانکاری مربوطه تماس بگیرید”.

وی افزود: “از نظر شهرداری اصفهان و امور مالی آن، همه چیز مرتب است و مطالبات مزدی پرداخت نشده، در کار نیست. امروز هم حقوق اردیبهشت ماهِ کارگران شهرداری اصفهان پرداخت می‌شود”.

این اظهارات درحالی‌ست که یکشنبه (سی اردیبهشت)، کوروش محمدی (عضو شورای شهر اصفهان) در سی و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: “اعضای شورای شهر نمی‌توانند همه مشکلات را حل کنند. ما متوجه شده‌ایم برخی از کارگران و پرسنل زیرمجموعه شهرداری اصفهان از بهمن ماه سال گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند که بسیار دردآور است”.

این عضو شورا تصریح کرد: “پیش از این وظیفه وکالت خود را فراموش کرده بوده‌ام زیرا ده‌ها و صدها کارگر وجود دارند که چهار ماه است هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند اما در گذشته به راحتی از کنار این مسئله عبور کرده‌ام این درحالی است که این افراد به خوبی به وظیفه خود عمل کرده‌اند”.

وی خاطرنشان کرد: “از شهردار اصفهان و معاون مالی و اقتصادی او درخواست می‌کنم که تلاش کنند هرچه سریع‌تر، حقوق‌های معوقه کارگران پرداخت شود”.

کارگران شهرداری لوشان ۵ ماه مطالبات مزدی طلبکارند

به گزارش ایلنا، مورخ ۱ خرداد ۱۳۹۷، سخنگوی شورای شهر لوشان از ۵ ماه معوقات مزدی حدود ۸۰ کارگر شاغل در شهرداری و سازمانهای وابسته به آن خبر داد.

جبار نظامیوند چگینی گفت: “کاهش درآمد شهرداری لوشان باعث بروز مشکلاتی ناشی از کمبود منابع مالی شده است به همین دلیل هم‌اکنون کارگران ماه‌هاست که معوقات مزدی طلب دارند”.

او با بیان اینکه اعضای شورای شهر لوشان دغدغه دستمزد و معیشت همه کارگران شهرداری و سازمان‌های وابسته به شهرداری را دارد، افزود: “به دنبال راه‌حلی هستیم که بتوانیم بخشی از این مطالبات را پرداخت کنیم تا کارگران زحمتکش شهرداری برای تامین مایحتاج زندگی خود دغدغه مالی نداشته باشند”.

نظامیوند چگینی با تاکید بر حفظ شان و کرامت کارگران و نیروهای خدماتی شهرداری اضافه کرد: “برنامه ما این است که اجازه ندهیم دستمزد و سایر مطالبات این کارگران به تاخیر بیفتد اما در حال حاضر به دلیل ناهماهنگی که بین اعضای شورای شهر و مدیریت شهرداری به وجود آمده، هیچ برنامه‌ای برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران وجود ندارد”.

او با بیان اینکه بخشی از مشکلات مالی شهرداری لوشان به تخلفات مالی مدیران سابق شهرداری برمی‌گردد، افزود: “درحال حاضر شهرداری لوشان برای جبران بخش زیادی از مشکلات مالی خود پیگیر وصول منابع مالی است که در دوره‌های گذشته مدیریت شهری به یغما رفته و هم‌اکنون پرونده تخلفات مالی آنها در مراجع قضایی در دست رسیدگی است”.

او با تاکید بر اینکه تسریع در رسیدگی به پرونده تخلفات مالی شهرداری لوشان می‌تواند کارگشا باشد، در ادامه گفت: “در حال حاضر درآمد فعلی شهرداری لوشان به اندازه‌ای است که می‌تواند با آن دستمزد کارگران را پرداخت کند اما شهرداری همچنان از این منابع درآمدی برای ساخت پروژه‌های شهری اقدام می‌کند”.

به گفته وی، بخش دیگری از مشکلات شهرداری لوشان مربوط به بدهی‌های مالی آن به برخی نهادهای دولتی و خصوصی همانند سازمان تامین اجتماعی، اداره دارایی و سازمان همیارهای شهرداری‌هاست که رقم آن به ۶ میلیارد تومان رسیده است”.

این عضو شورای شهر لوشان در خاتمه با بیان اینکه شهرداری لوشان نیازمند حمایت بیشتری از سوی مسئولان است، گفت: “برای خروج از بحران مالی شهرداری بدنبال انجام چند پروژه خدماتی رفاهی هستیم که امیدواریم مسئولان در این راه به ما کمک کنند”.

اخراج کارگران راه آهن اندیمشک به خاطر اعتراض صنفی

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، مورخ ۱ خرداد ۱۳۹۷، محمد رضا پیرالوند مدیر کارخانجات تراورس بتونی اندیمشک، کارگران را به خاطر اعتراض به ۴ ماه نپرداختن دستمزد از کار اخراج کرده است.

پیرالوند در نامه ای خطاب به مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی به تاریخ ۳۱ اردیبهشت، ۲۳ نفر از کارگران را «مازاد» اعلام کرده و از این شرکت خواسته با کمک نیروی انتظامی از تاریخ امروز ۱ خرداد از ورود این کارگران به محل کار جلوگیری کند.

کارگران می گویند: “جواب زن و بچه هامان را چگونه باید بدهیم؟ ۴ ماه حقوق نگرفتیم و حالا هم اخراج شده ایم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید