خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی در اردبیل و ایلام اعدام شدند

دو زندانی در اردبیل و ایلام اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت که صبح امروز یک زندانی که به اتهام “سرقت مسلحانه و قتل” به مرگ محکوم شده بود، اعدام شد. همچنین روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت، یک زندانی با اتهام “قتل” در زندان مرکزی ایلام اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت: “پرونده قتلی که در یکی از صرافی‌های اردبیل به وقوع پیوسته بود امروز به فرجام رسید و قاتل این پرونده اعدام شد”.

هویت این زندانی “بابک رضایی” از بند ۴ زندان مرکزی اردبیل توسط هرانا احراز شده است.

ناصر عتباتی اظهار داشت: “پرونده قتلی که در یکی از صرافی‌های اردبیل به وقوع پیوسته بود امروز به فرجام رسید و قاتل این پرونده اعدام شد”.

وی افزود: “متهم فردی  ۴۱ ساله بود با همدستی یک فرد دیگر با ورود به صرافی واقع در چهارراه امام خمینی اردبیل اقدام به سرقت مسلحانه و ارتکاب یک فقره قتل عمدی با استفاده از سلاح گرم در حین سرقت کرده بود”.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل بیان کرد: “متهم به قتل این پرونده پس از طی تشریفات قانونی و محکومیت به اعدام صبح امروز از طریق اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل اعدام شد”.

یک زندانی در ایلام اعدام شد

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، یک زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی ایلام اعدام شد.

مجتبی کرمیان

هویت این زندانی “مجتبی کرمیان” اهل روستای میشخاص ایلام احراز شده است که با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید