خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بی خبری از سه شهروند بهایی بازداشت شده در آبادان

تداوم بی خبری از سه شهروند بهایی بازداشت شده در آبادان

خبرگزاری هرانا – ندا ثابتی، نوشین افشار و فروغ فرزانه سه شهروند بهایی اهل آبادان و اهواز هستند که روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند و کماکان از وضعیت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ندا ثابتی، نوشین افشار و فروغ فرزانه سه شهروند بهایی ساکن آبادان و اهواز هستند که روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط ۶ مامور اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند.

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “هنگام بازداشت این شهروندان منزل آنان تفتیش شده و اموال شخصی و کامپیوترهای خود و اعضای خانواده‌شان نیز ضبط شده است”.

از اتهامات و وضعیت نگهداری این افراد کماکان اطلاعی در دست نیست.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید