خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، هزاران تن از مردم شهرستان کازرون، جمعی از دانشجویان در تهران، بازاریان و کسبه در شهر بانه، جمعی از بازاریان شهر ارومیه و جمعی از کارکنان شرکتی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، هزاران تن از مردم شهرستان کازرون در اعتراض به طرح جدید تقسیمات کشوری و جدا شدن بخش‌هایی از این شهرستان، مقابل استانداری فارس، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع جمعی از دانشجویان در تهران

امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از دانشجویان در اعتراض به وضعیت اسفناک کارگران مقابل وزارت کار در تهران تجمع کردند.

نوزدهمین روز از اعتصاب کسبه و بازاریان شهر بانه

به گزارش رادیو فردا، امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، بازاریان و کسبه در شهر بانه به بسته شدن مرز و توقف ورود کالا به این شهر معترض‌اند.

پیشتر فرماندار بانه و نماینده سقز و بانه در مجلس گفته بودند که دستور بسته شدن معابر مرزی در تهران اتخاذ شده و آنان در جریان این تصمیم‌گیری نبوده‌اند.

مسئولان شهرستان بانه و استان کردستان بارها خواستار پایان اعتصاب بازاریان بانه شده‌اند، اما این خواسته با پاسخ منفی بازاریان، تجار و کسبه روبرو شده است.

همچنین از عصر سه‌شنبه اینترنت در تمامی سیم‌‌کارت‌ها و مخابرات شهرستان بانه قطع شده است.

برگزاری دو‌ تجمع کارگری برای دومین بار پیاپی در ارومیه

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، مورخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، دو‌ تجمع اعتراضی در ارومیه طی یک هفته‌ی گذشته شکل گرفتند. گروهی از کارگران پروژه‌ی «مخابرات روستایی» خواهان پرداخت حقوق‌شان هستند. همزمان شماری از بازاریان نسبت به وضع مالیاتهای جدید اعتراض کردند.

روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، در ارومیه اعتصاب و اعتراض کارگران مخابرات روستایی جریان داشت که در آن گروهی از کارگران به‌خاطر پرداخت نشدن حقوقشان اعتصاب کردند.

طبق اعلام این کارگران، «مدیر اجرایی این پروژه یکی از مدیران دولتی در شهرداری است که از پرداخت حقوق کارگران طفره می‌رود.»

تجمع اعتراضی دوم مردم ارومیه در مقابل شهرداری صورت گرفت که در آن شماری از بازاریان در مقابل اداره‌ی درآمدهای عمومی شهرداری نسبت به وضع مالیاتهای جدید و افزایش میزان مالیاتهای قبلی معترض بودند.

یک هفته‌ی پیش هم دو تجمع مشابه در این شهر شکل گرفته بودند.

تجمع کارکنان شرکتی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی

به گزارش فارس، امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان شرکتی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در اعتراض به کاهش حقوق خود تجمع کردند.

یکی از این نیرو‌ها که مقابل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تجمع کرده بودند، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: “سال گذشته باید به نیرو‌های شرکتی در ماه یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق پرداخت می‌شد، اما یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت شد”.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد از حقوق ما را به عنوان پایش نگه داشتند و پرداخت نکردند، افزود: “طبق گفته اداره کار که اخیراً به آنجا مراجعه کردیم، کسر از حقوق بدین منظور غیر قانونی بوده است”.

این نیروی شرکتی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: “اداره کار می‌گفت که باید حقوق شما کامل پرداخت می‌شد و کسر آن غیر قانونی است”.

دیگر نیروی شرکتی با بیان اینکه ۹ ماه حق پایش پرداخت نشده است، گفت: “ما را به عنوان کارگر ساده معرفی کرده‌اند، به همین دلیل طبق قانون کار یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار تومان حقوق پرداخت می‌شود”.

وی با اشاره به اینکه معاونت بهداشتی همدان عنوان می‌کند که بقیه حقوق ما را به عنوان کارانه پرداخت خواهد کرد، افزود: “طبق این موضوع کسی که بهتر کار کند، به او کارانه تعلق می‌گیرد، در صورتی که پایش پرداخت نشده چطور می‌خواهند کارانه بدهند؟”.

این نیروی شرکتی معاونت بهداشتی با بیان اینکه گفته می‌شود طبق عملکرد کارانه تعلق خواهد گرفت، گفت: “در حال حاضر حقوق ما برابر با یک کارگر ساده است و تخصص را در آن احتساب نکرده‌اند”.

وی با اشاره به اینکه عملکرد از طریق سامانه نتیجه‌بخش نیست و مطمئناً راستی‌آزمایی نشده است، افزود: “در این روش فردی می‌تواند در منزل نیز سامانه را باز کرده و عملکرد خود را بالا ببرد”.

این نیروی شرکتی معاونت بهداشتی گفت: “وقتی امروز با معاون بهداشتی دانشگاه صحبت کردیم پاسخ داد «ما شما را به عنوان نیروی پیمانکار می‌شناسیم و ۴۴ ساعت باید کار کنید، حتی می‌خواهیم نیرو‌ها را تعلیق کنیم»”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید