خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دومین جلسه دادگاه پرونده متهمان “حمله مسلحانه در تهران” برگزار شد

دومین جلسه دادگاه پرونده متهمان “حمله مسلحانه در تهران” برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ دومین جلسه دادگاه متهمان به عضویت در گروه داعش که چندی پیش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و سپس مقبره آیت الله خمینی حمله کرده بودند، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. در این جلسه به اتهامات “س.م” متهم ردیف اول پرونده رسیدگی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان به عضویت در گروه داعش در حمله به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت الله خمینی صبح امروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، با حضور متهم ردیف اول این پرونده و خانواده‌های کشته شدگان برگزار شد.

سعیده زارع فرزند جواد زارع، یکی از قربانیان این حادثه در ابتدای جلسه دادگاه با قرائت متنی از قاضی دادگاه خواستار اشد مجازات متهمان شد.

اتهاماتی نظیر حضور در گروه داعش و ورود غیرمجاز به کشور، خرید، حمل و نگهداری سلاح جنگی سبک، نیمه سنگین و سنگین، قاچاق مهمات، جعل سند و شناسنامه و حمل گاز اشک‌آور در مورد این متهم مطرح شده است.

متهم ردیف اول “س.م” در دفاع از خود گفت: “سبب ورود من به داعش داماد خواهرم بود و چیزی جز این نیست. زمانی که من به داعش وارد شدم سه روز بعد پشیمان شدم. سعی کردم فرار کنم نشد. من بارها تکفیر شدم. من ده سال در تهران در کارخانه‌ها کار کردم و خدمت کردم. من ملتم را دوست دارم”.‎

وی افزود: “شما هم مقصر هستید نباید بگذارید بچه‌هایتان محتاج تکفیر شوند. ما در ظاهر مقصر هستیم اما ریشه‌ای دارد. همه مسئول هستیم. چرا ایران با چین و روس برادر شده است؟”

متهم در خصوص نحوه ورود به این گروه گفت: “من طرفدار طالبان بودم اما هیچ کس را نفرستادم. من وارد داعش شدم تا افرادی که رفته‌اند برگردانم. خواستم فرار کنم به من گفتند دولت اسلامی راه خروج ندارد و کشته می‌شوی”.

قاضی صلواتی در ادامه اظهارات متهم خطاب به او گفت که با دادگاه صادق باشد و در خصوص حمل جلیقه انتحاری و دو قبضه اسلحه توضیح دهد.

متهم ردیف اول اظهار کرد: “من به دنبال داماد خانواده‌ام رفتم”.‎

در گزارشات منتشره هویت متهمان جز در یک مورد که اختصارا اشاره به “س.م” دارد مورد اشاره قرار نگرفته است.

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات این متهمان صبح روز گذشته ۸ اردیبهشت ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و با حضور ۸ متهم این پرونده و خانواده‌های کشته شدگان برگزار شده بود.

قاضی صلواتی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در نخستین جلسه دادگاه اعلام کرده بود که پرونده ۲۶ متهم دارد و کیفرخواست بقیه اعضای گروه در جلسات دیگر و با حضور متهمان و وکلای‌شان قرائت خواهد شد.

لازم به یادآوری است، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ حمله مسلحانه در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی رخ داد و در این حادثه ۱۷ تن از مراجعین و  نیروهای حفاظت مجلس کشته شدند. گروه داعش رسما مسئولیت این عملیات را پذیرفت.

از روند بازداشت، بازجویی، شرایط نگهداری و دسترسی متهمان به حقوق اولیه اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید