خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۳۱ ساعت ۰:۴۴:۴۶

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز جاری، جمعی از دانشجویان و شاغلین جامعه علوم آزمایشگاهی، کسبه و بازاریان شھرستان جوانرود، پیرانشهر و بوکان، جمعی از مالباختگان مؤسسه ملل شهر اهواز، مردم شهرستان کازرون و تعدادی از بازنشستگان رنگین نخ سمنان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا مورخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷، جمعی از دانشجویان و شاغلین جامعه علوم آزمایشگاهی کشور در اعتراض به ورود رشته‌های غیر مرتبط در حرفه علوم آزمایشگاهی، حذف مقطع دکتری از این رشته، نداشتن پروانه نظام پزشکی و سختی کار فراوان و حقوق بسیار پایین در این رشته، در سالروز تولد حکیم جرجانی و هم زمان با روز علوم آزمایشگاهی در مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کردند.

م. م دانشجوی رشته علوم آزمایشگاهی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مطالبات افراد تجمع کننده اظهار کرد: “جامعه علوم آزمایشگاهی با وجود سختی کار فراوان؛ حقوق بسیار کمی دارند و در عین حال ورود رشته‌های غیرمرتبط به این حرفه موجب به خطر افتادن اشتغال و بازار کار این رشته شده است که نارضایتی فراوانی را برای شاغلین و دانشجویان تحصیل کننده به وجود آورده است”.

وی ادامه داد: “دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی ۴ سال دوران سخت تحصیل را با گذراندن حجم زیادی از دروس نظیر بیوشیمی، خون شناسی و ایمنی شناسی طی می‌کنند اما در پایان افرادی از رشته‌های غیرمرتبط مانند رشته‌های زیست شناسی گیاهی و زیست شناسی جانوری و زیست شناسی سلولی مولکولی که در دسته بندی‌های دانشگاه جزو رشته های غیر پزشکی هستند وارد این رشته می شوند و این درحالی است که این افراد صلاحیت فعالیت در آزمایشگاه را ندارند”.

ورود رشته‌های غیرمرتبط به آزمایشگاه‌ها، آسیب جدی به اشتغال دانشجویان این رشته زده است

این عضو جامعه علوم آزمایشگاهی کشور اظهار کرد: “متاسفانه مسئولین آزمایشگاه ها برای اینکه کمتر هزینه کنند و حقوق کمتری پرداخت کنند آموزش هایی کوتاه مدتی را به این افراد می دهند و آن ها را برای فعالیت در آزمایشگاه استخدام می کنند در حالیکه این افراد به هیچ وجه دروس مربوط به این رشته از جمله بیماری شناسی و تشخیص آزمایش و … را مطالعه نکرده اند و تنها به اندازه اپراتوری دستگاه ها و اموری مشابه این کار آموزش دیده اند”.

م.م در ادامه تصریح کرد: “ورود رشته های غیر مرتبط به رشته علوم آزمایشگاهی نه تنها موجب آسیب جدی به اشتغال دانشجویان این رشته زده است بلکه خطراتی برای سیستم نظام سلامت کشور در پی دارد و به نظر می رسد این مساله به دلیل جذب بی رویه دانشجویان در رشته های زیست شناسی که بازار کاری برای آن وجود ندارد و همچنین تمایل مدیران آزمایشگاه ها برای استخدام این نیروهای بی صلاحیت برای پرداخت حقوق پایین تر به وجود آمده است”.

وی خاطر نشان کرد: “در حال حاضر کسری حقوق شاغلین رشته علوم آزمایشگاهی بسیار زیاد است و حتی افرادی در این رشته هستند که با حقوق یک میلیون تومان در ماه کار می کنند”.

نیمی از شاغلین در آزمایشگاه‌ها از رشته‌های غیر علوم آزمایشگاهی هستند

در همین راستا ش. ح کارمند آزمایشگاه بیمارستان با اشاره به اینکه در رشته علوم آزمایشگاهی افرادی از رشته های غیر مرتبط علوم پایه، شیمی، زیست شناسی و رشته هایی که به هیچ وجه تخصصی در رشته علوم آزمایشگاهی ندارند وارد می شوند گفت: “این افراد به دلیل اینکه در رشته‌های تحصیلی خود بازار کاری ندارند و فقط به دلیل فرار از بیکاری وارد آزمایشگاه ها می شوند و حاضرند با حقوق بسیار کم مشغول به فعالیت شوند که این مساله موجب نامساعد شدن وضعیت اشتغال و حرفه علوم آزمایشگاهی می شود”.

وی ادامه داد: “مساله دیگر که موجب اعتراض جامعه علوم آزمایشگاهی کشور شده است سختی کار است که تقریبا می توان گفت ما به هیچ وجه نمی توانیم از قانون سختی کار استفاده کنیم، در حالیکه در معرض مواد رادیو اکتیو هستیم حقوق بسیار پایینی نیز دریافت می کنیم”.

این کارمند آزمایشگاه افزود: “وضعیت بازار کار برای دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی بسیار نامناسب است و به جرات می توان گفت نیمی از شاغلین در این حرفه در حال حاضر از رشته های غیر مرتبط وارد فعالیت شده اند”.

وی با اشاره به اینکه ورود دانشجویان از رشته های غیر مرتبط به آزمایشگاه با گذراندن صرفا دوره های کوتاه مدت ۱۰ روزه تبعات زیادی را برای اشتغال در رشته علوم ازمایشگاهی و همچنین نظام سلامت کشور در پی خواهد داشت تاکید کرد: “زمان زیادی است که جامعه آزمایشگاهیان کشور در اعتراض به اجرایی نشدن مطالبات خود اعتراض می کنند اما گوش شنوایی برای توجه به این مطالبات و اعتراضات وجود ندارد. و دلیل این مساله شاید این است که جامعه ازمایشگاهی مانند پرستاران و پزشکان که سازمان نظام پرستاری و نظام پزشکی دارند، نظام آزمایشگاهی ندارد و همین مساله موجب شنیده نشدن اعتراضات صدای این گروه شده است”.

حذف مقطع دکتری از رشته علوم ازمایشگاهی موجب بی انگیزگی دانشجویان و فارغ التحصیلان شده است

م.ش کارشناس رشته علوم آزمایشگاهی و یکی دیگر از تجمع کنندگان امروز در مقابل سازمان نظام پزشکی کشور اظهار کرد: “حقوق بسیار کم، نداشتن پروانه نظام پزشکی و ورد رشته های غیر مرتبط از مسائل مهمی است که موجب نارضایتی جامعه علوم آزمایشگاهی کشور شده است”.

این کارشناس رشته علوم آزمایشگاهی نیز یکی از علل حقوق پایین برای شاغلین به کار در این رشته را ورود رشته های غیر مرتبط دانست و افزود: “افرادی از دیگر رشته ها بدون داشتن تخصص لازم، حاضر فعالیت با حقوق بسیار کم در این رشته هستند و این مساله موجب شده است که بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی دچار مشکل شود”.

وی با اشاره به اینکه این رشته در گذشته مقطع کاردانی به دکتری داشت ولی در حال حاضر مقطع دکتری از این رشته حذف شده است افزود: “آزمون امسال آخرین آزمونی خواهد بود که برای کاردانان این رشته برگزار می شود”.

م. ش حذف مقطع دکتری از رشته علوم آزمایشگاهی را عامل دیگری دانست که انگیزه ورود به این رشته وانگیزه دانشجویان و شاغلین به این حرفه را از بین برده است و تاکید کرد: “درخواستی که ما داریم این است که از ورود رشته های غیر مرتبط جلوگیری شود و سختی کار به شاغلین در این رشته تعلق بگیرد و همچنین حقوق یک میلیون تومانی شاغلین در آزمایشگاه ها که با مشقت فراوانی مشغول به کار هستند افزایش یابد”.

تجمع کسبه و بازاریان شهرهای مختلف

روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین، کسبه و بازاریان شھرستان جوانرود، پیرانشهر و بوکان در اعتراض به بالابردن تعرفە گمرکی و بستە شدن مرزھا اعتصاب کردند.

مغازه‌داران در شهرهای مرزنشین غرب کشور می‌گویند: “با بسته شدن مرزهای کولبری و بالا رفتن تعرفه‌های گمرکی، قادر به خرید اجناس و فروش آنها با قیمت بالاتر نیستیم و در نهایت بازارمان را از دست می‌دهیم”.

تجمع مالباختگان موسسه ملل اهواز

روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان مؤسسه ملل شهر اهواز مقابل دفتر این موسسه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع مردم شهرستان کازرون

روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷، مردم شهرستان کازرون در اعتراض به طرح جدید تقسیمات کشوری و جدا شدن بخش‌هایی از این شهرستان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند که با حضور گسترده نیروهای امنیتی همراه بود.

تجمع بازنشستگان رنگین نخ در سمنان

به گزارش ایلنا روز پنج‌شنبه مورخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷، تعدادی از بازنشستگان رنگین نخ سمنان در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی مقابل استانداری سمنان اقدام به برگزاری تجمع کردند.

صبح امروز (سی‌ام فروردین) حدود بیست و پنج نفر از بازنشستگان رنگین نخ سمنان مقابل استانداری تجمع کردند.

خواسته‌ی معترضان پرداخت معوقات مزدی است. حاضران در تجمع می‌گویند: “از سال ۹۲ که کارخانه تعطیل شده به دنبال دریافت مطالبات مزدی خود ازجمله حق سنوات و عیدی و حقوق معوق هستیم. بارها هم به نهادهای مرتبط مراجعه کرده‌ایم اما تاکنون پاسخی نگرفته‌ایم”.

بازنشستگان رنگین نخ سمنان مدعی هستند که حتی چهار درصد بازنشستگی پیش از موعد را از جیب خودشان پرداخته‌اند و کارفرما پس از تعطیلی واحد، هیچ اقدامی برای پرداخت مطالبات کارگران نکرده‌است.

در تجمع امروز استانداری سمنان به معترضان قول پیگیری داده است و قرار است مطالبات این بازنشسته‌ها توسط راهکارهای قانونی پیگیری شود.

کارخانه رنگین نخ سمنان در سال ۱۳۹۲ با داشتن حدود ۱۸۰ کارگر تولید را متوقف کرد که از این تعداد، ۵۰ نفر در آستانه بازنشستگی بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید