خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷, 16th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ساعت ۲۱:۴۴:۰۲

    خانه  > سایر گروهها  >  طی ۱۱ سال گذشته در خوزستان انفجار مین‌ جان ۷۵ نفر را گرفته است

طی ۱۱ سال گذشته در خوزستان انفجار مین‌ جان ۷۵ نفر را گرفته است

خبرگزاری هرانا – رضا نجاتی مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت که مین‌های بجامانده و ادوات انفجاری از دوران جنگ ایران و عراق طی ۱۱ سال گذشته در خوزستان موجب کشته شدن ۷۵ نفر و مجروح شدن ۳۹۹ نفر شده است. در این ۱۱ سال به طور کلی ۲۲۶ هزار و ۳۵۷ هکتار زمین آلوده به مین و ادوات انفجاری در خوزستان پاکسازی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رضا نجاتی روز یکشنبه در نشست هماهنگی پاکسازی زمین های آلوده به مین در استانداری خوزستان اظهار کرد: “از این تعداد ۱۹ نفر از نیروهای خنثی کننده کشته، و ۱۹۹ از این نیروها در جریان پاکسازی زمین های آلوده به مین و ادوات انفجاری مربوط به جنگ ایران و عراق در خوزستان مجروح شدند”.

وی ادامه داد: “۵۴ نفر از جان باختگان و ۲۰۰ نفر مجروحان حوادث انفجار مین و ادوات انفجاری در این مدت مربوط به اهالی مرزی ساکن در مناطق آلوده به این ادوات بودند که بیشتر کشاورز، دام دار یا مردم عادی بودند”.

وی گفت: “پرونده افرادی که در این زمینه فوت کرده یا دچار آسیب می شوند به کمیسیون های مربوطه ارجاع داده می شود و آنها تصمیم لازم را درباره این افراد اتخاذ می کنند”.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان ادامه داد: “در مجموعه دولت تلاش بسیار خوبی برای پاکسازی زمین های آلوده به مین و ادوات انفجاری در خوزستان در دست انجام است تا این زمین ها که قابلیت کشاورزی و دامپروری دارند به کاربری اصلی خود بازگردد و شاهد حوادث ناگواری که منجر به از بین رفتن هموطنان یا صدمه به آنها می شود نباشیم”.

نجاتی افزود: “از سال ۸۵ تا ۹۶ به طور کلی ۲۲۶ هزار و ۳۵۷ هکتار زمین آلوده به مین و ادوات انفجاری در خوزستان پاکسازی شده که از این تعداد ۱۲ هزار و ۴۱۳ هکتار آلوده به مین، و ۲۱۳ هزار و ۹۴۴ هکتار هم زمین‌ آلوده به گلوله و ادوات جنگی بودند که پاکسازی شدند”.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان بیان کرد: “۳۶ هزار و ۴۸۴ هکتار زمین آلوده به مین دیگر در خوزستان شناسایی شده که این عدد می تواند بیشتر هم شود”.

وی ادامه داد: “از فرمانداری ها درخواست داریم که در صورت وجود زمین آلوده به مین، آنها را شناسایی و اطلاعات آن را در اختیار ما قرار دهند تا پس از جمع بندی، به وزارت کشور ارایه،و برنامه پاکسازی با جدیت بیشتر در امسال ادامه یابد”.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید