خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  محکومیت دو بازداشت شده اعتراضات دیماه ۹۶ گچساران به تحقیق درباره حوادث سال ۸۸

محکومیت دو بازداشت شده اعتراضات دیماه ۹۶ گچساران به تحقیق درباره حوادث سال ۸۸

خبرگزاری هرانا – عرفان آروئى و حمید مظاهرى، دو فعال سیاسی اهل روستای دیل از توابع شهرستان گچساران در استان کهکیلویه و بویراحمد که در پی اعتراضات سراسری در دیماه سال گذشته بازداشت شده بودند به ۲ سال حبس تعلیقی و تهیه یک تحقیق از حوادث سال ٨٨ محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عرفان آروئى و حمید مظاهرى، دو فعال سیاسی اهل روستای دیل از توابع گچساران، به دو سال حبس تعلیقی و تهیه یک تحقیق جامع و کامل از حوادث سال ٨٨ محکوم شدند.

بر اساس این حکم که در تاریخ در تاریخ ۳۰ دی‌ماه ۹۶ توسط شعبه چهارم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب گچساران به ریاست قاضی “امیر حمزه بازیار” صادر شده، متهمان به “۲ سال حبس تعلیقی و انجام تحقیقاتی در قالب یک پژوهش نسبت به روند جامع و کامل از فتنه سال ۸۸ شده‌اند که باید پس از تهیه آن را به دادگاه تسلیم نمایند.”

“حمید مظاهری” ۴۱ ساله، کارمند حراست شرکت نفت و دارای مدرک کارشناسی روابط عمومی، همراه با “عرفان آروئى” ۳۰ساله، اهل روستای دیل، ۱۲ دیماه سال گذشته در رابطه با اعتراضات سراسری که حدود یکصد شهر مختلف کشور را در بر گرفته بود به همراه چند تن دیگر از شهروندان بازداشت شده بودند.

بازداشت این شهروندان زمانی صورت گرفت که جمعی از اهالی این روستا سعی بر برگزاری تجمعی در هماهنگی با سایر اعتراضات وقت کشور کردند.

بازداشت شدگان پس از بازداشت تا صبح روز بعد در اختیار ماموران سپاه بودند و در این مدت مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفتند.

تعدادی از آنان با قید کفالت یا تعهد همان روز آزاد شدند اما آقای مظاهری و آروئی ابتدا تحویل اداره آگاهی و سپس با حکم دادستان تحویل زندان گچساران شدند.

این شهروندان نهایتا روز ۱۶ دیماه با قید وثیقه از زندان گچساران آزاد شدند.

گزارش شده است با توجه به تعداد بالای دستگیرشدگان و همراه با سیاست کلی دستگاه امنیتی، دادستان شهر گچساران که همزمان ریاست شعبه ۴ دادسرای این شهر را نیز بر عهده دارد با صدور حکم فله‌ای “حبس تعلیقی و لزوم تحقیق درباره فتنه ۸۸″، قرار منع تعقیب برای عمده بازداشت شدگان این شهر صادر کرد.

در ادبیات حکومتی نظام جمهوری اسلامی، از پیامدها و حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، با عنوان «جریان فتنه» یا «فتنه سال ۸۸» یاد می‌شود.

لازم به توضیح است پس از اخذ موافقت متهم و اخذ تأمین مناسبت در صورت ضرورت: امکان صدور قرار تعلیق تعقیب به مدت ۶ ماه تا ۲ سال توسط مقام قضایی تعقیب وجود دارد.

در کلیه جرایم با مجازات قانونی حبس تا دو سال، جزای نقدی تا ۸۰ میلیون میلیون ریال، شلاق تا ۷۴ ضربه و در جرایم منافی عفت تا ۹۹ ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی تا ۵ سال، انتشار حکم قطعی در رسانه‌ها، منع از فعالیت‌های شغلی و اجتماعی، دعوت عمومی افزایش سرمایه و اصدار برخی اسناد تجاری در مورد اشخاص حقوقی، حداکثر تا مدت پنج سال اگر شرایط تعلیق اجرای مجازات با لحاظ مواد ۴۶ و ۴۷ قانون مجازات اسلامی فراهم شده باشد با رعایت ماده ۸۱ قانون آیین دادرسی کیفری مقام قضایی می‌توانند به صدور قرار تعلیق تعقیب اقدام نمایند.

لازم به یادآوری است، حمید مظاهری پیش‌تر نیز در تاریخ ۴ دی‌ماه سال ۹۲ همراه با تعداد دیگری از شهروندان گچساران توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

روستای دیل از توابع گچساران با جمعیتی نزدیک به ۵ هزار نفر، در ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید