خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارگران روغن نباتی و حدود ۶۰ نفر از معلمان خرید خدمات شهرستان چادگان از معوقات مزدی چندین ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما مرکز اصفهان، مورخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷، بنا بر اعلام ۶۰ نفر از معلمان خرید خدمات شهرستان چادگان، این افراد ۹ ماه است که حقوقی از آموزش و پرورش دریافت نکردند.

رییس اداره آموزش و پرورش چادگان از پیگیری‌های مکرر این اداره برای حل این مشکل خبر داد و گفت: “تلاش برای پرداخت حقوق معلمان و پیگیری از اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تنها راهکار ما برای حل این مشکل بوده است و امیدواریم حقوق معلمان به زودی پرداخت شود”.

به گفته معلمان خرید خدمات؛ این در حالی است که حقوق معلمان در برخی شهرستان‌ها به صورت کامل پرداخت شده است.

مطالبات کارگران روغن نباتی جهان از سال ۹۵ پرداخت نشده است

به گزارش ایلنا مورخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷، هرچند سال گذشته رئیس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان زنجان از حل شدن مشکلات شرکت روغن نباتی جهان خبر داد و اعلام کرد ۱۰۰ نیروی جدید را جذب خواهد کرد اما شواهد خلاف این امر را نشان می‌دهند. براساس اعلام یک منبع آگاه؛ همزمان با شروع به کار شرکت در سال جدید،‌ تعدیل نیرو هم دوباره قوت گرفته است. این خبر را عسکر نجاریان (دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان) در گفتگو با ایلنا تایید می‌کند و می‌گوید: “۱۵ فروردین امسال دوباره سه نفر از کارگران شرکت را به بهانه‌های واهی همچون داشتن مشکلات کارگری، با عدم تمدید قرارداد تعدیل کرده‌اند”.

کاهش کارگران شرکت از ۶۰۰ به ۱۲۵ نفر

وی با بیان اینکه از سال ۹۱ تاکنون تعداد نیروهای این شرکت از ۶۰۰ نفر به ۱۲۵ نفر رسیده است، گریزی به سابقه شرکت روغن نباتی جهان می‌زند و یادآور می‌شود: “اسفند ماه ۹۱ بود که فردی ۵۰ درصد سهام شرکت را می‌خرد و از همان زمان نیز تعدیل نیروی را به بهانه نبود مواد اولیه برای تولید آغاز می‌کند که این امر موجب اعتراض کارگران می‌شود”.

نجاریان با بیان اینکه این شرکت هنوز به همین روال به کار خود ادامه می‌دهد و حتی اقدام به انعقاد قراردادهای موقت دو یا سه روزه با کارگران می‌کند، می‌گوید: “این امر موجب شد کارگران در بهمن ماه سال گذشته مقابل استانداری تجمع کنند و بدین ترتیب استانداری برای رفع مشکل تامین مواد اولیه شرکت وارد عمل شد”.

خلف وعده شرکت برای دعوت به کار دوباره کارگران

دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان با اشاره به قول شرکت مبنی بر بکارگیری دوباره کارگران تعدیلی،‌ تصریح می‌کند:‌ “شرکت اعلام کرده طرح توسعه‌ای را در دستور کار دارد و دوباره نیروهای اخراجی و تعدیلی را دعوت به کار خواهد کرد اما متاسفانه خلف وعده می‌کند”.

وی با بیان اینکه به دنبال اعتراض دوباره کارگران،‌ دادگاه حکم توقیف اموال شرکت و دستور ادامه فرآیند تولید و پرداخت حق بیمه،‌ سنوات و معوقات کارگران را داده، اظهار می‌کند: “هرچند بخشی از معوقات کارگران پرداخت شده اما از سال ۹۵ حق نوبت کاری کارگران و همچنین اضافه کار کارگران پرداخت نشده است”.

۲۵ ماه طلب بیمه‌ای کارگران شرکت روغن نباتی جهان

نجاریان با اظهار اینکه کارگران در دو نوبت ۱۲ ساعته بدون احتساب ایام تعطیل کار می‌کنند که ۱۸۰ ساعت اضافه کارشان می‌شود، می‌گوید: “این اضافه کار اصلا به کارگران پرداخت نمی‌شود همچنین کارگران شرکت ۲۵ ماه طلب بیمه‌ای دارند”.

وی با بیان اینکه مطالبه کارگران از سال ۹۵ پرداخت نشده است،‌ اذعان می‌کند: “کارگران بین ۱ تا ۴ ماه از شرکت طلبکار هستند و فقط دو ماه از عیدی سال ۹۶ آنها واریز شده است”.

نجاریان این را نیز اعلام می‌کند که: “کارگران این شرکت زیر قانون کار و قرارداد خود حقوق می‌گیرند و حکم کارگزینی، فیش حقوقی، برگ دوم قرارداد و گواهی اشتغال به کار نیز به آنها داده نمی‌شود”.

دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان با بیان اینکه جامعه کارگری بدون پشتوانه است، می‌گوید: “اداره کل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی پیگیر مسئله است و قول‌هایی نیز از طرف سازمان صنایع داده شده که امیدواریم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید