خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  ممانعت از سفر کاک حسن امینی به سیستان و بلوچستان

ممانعت از سفر کاک حسن امینی به سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان توسط اداره اطلاعات این شهر از شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلی طلاب دارالعلوم زاهدان منع شده است. دفتر محکمه شرعی کردستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر، اعمال محدودیت‌ها علیه رهبران و بزرگان اهل سنت را خلاف شرع و قانون دانست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، وزارت اطلاعات با احضار کاک حسن امینی حاکم شرع و یکی از چهره‌های سیاسی و مذهبی کردستان به وی اعلام کرده در همایش فارغ‌التحصیلی طلاب اهل سنت در زاهدان شرکت نکند.

دفتر محکمه شرعی کردستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر، “إعمال محدویت‌ها علیه رهبران و بزرگان اهل سنت” را ” خلاف شرع و قانون” دانست.

متن کامل بیانیه به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در آستانه‌ی برگزاری مراسمِ صِرفا دینیِ فارغ‌التحصیلیِ طلّاب و حفّاظِ حوزه‌ی دارالعلوم زاهدان، اداره‌ی کل اطلاعات استان کردستان، مانع از شرکتِ استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان و رئیس مدرسه‌ی امام بخاری سنندج، در این مراسم شدند.

طبق مقرراتِ دین مبینِ اسلام، و همچنین حسبِ اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل دوازده، إعمال این محدویت‌ها علیه رهبران و بزرگان اهل سنت، خلاف شرع و قانون است.

در شرایط بحرانی کنونی منطقه، این اقداماتِ خلافِ عقل و عرف و دین و قانون، جز ایجاد بدبینی و نومیدی در میان مردم نسبت به حاکمیت، فایده‌ی دیگری ندارد. قطعی و مسلّم است که این قبیل کارهای خلاف قانون، از مصادیقِ آب به آسیاب دشمن ریختن است و شدیدا محکوم و منفور است.

دفتر محکمه‌ی شرع کردستان
۲۱ فروردین ۱۳۹۷

بیست و هفتمین مراسم دانش آموختگی طلاب دارالعلوم مکی زاهدان پنج شنبه هفته جاری (۲۳ فروردین ۹۷) در مصلی اهل سنت زاهدان با حضور جمع بزرگی از سراسر کشور برگزار می شود.

گفتنی است که حسن امینی، مورخ هشتم تیرماه سال ۱۳۹۶، در یک تماس تلفنی به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار و روز ۱۴ تیرماه ۹۶،در محل این دادگاه حاضر شد. وی به تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی از طریق نقد به رویه حاکمه در برخورد با شهروندان سنی مذهب و کردها و ملاقات با خانواده‌های زندانیان اعدام شده متهم شده بود.

حسن امینی (متولد ۱۳۲۵)، حاکم شرع مردمی کردستان، ریاست شورای مجمع فقهی جمعی از علمای کردستان ایران و مدیریت مدرسەی امام بخاری در سنندج، پیشتر نیز در ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۵، به دادسرای ویژه روحانیت همدان احضار شده بود.

این فعال اهل سنت پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “پرونده‌ام از سال ۱۳۸۸ در دادگاه ویژه روحانیت مفتوح است. هر سال ۲ مرتبه به اداره اطلاعات سنندج احضار و بازجویی می شوم و هر مرتبه به خاطر فعالیت های مذهبی‌ام مورد تهدید از طرف وزارت اطلاعات قرار می گیرم.”

منبع مطلع از وضعیت حقوقی کاک حسن امینی به گزارشگر هرانا گفت “هر دو پرونده سال ۸۸ و سال ۹۵ ایشان با توجه به اشتراکات با هم ادغام شده است و اکنون تحت یک پرونده در حال بررسی است.”

هرانا پیشتر گزارش کرد، در خواست این فعال اهل سنت جهت صدور مجوز یک رسانه مذهبی برای اهل سنت در تلویزیون ایران، از سوی وزارت اطلاعات رد شده است.

این چهره‌ سیاسی مذهبی کردستان، روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۸۸، برای شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلی مدرسه دارالعلوم به زاهدان سفر کرده و در زمان بازگشت در فرودگاه زاهدان، توسط نیروهای انتظامی و عده ای در پوشش لباس شخصی بازداشت شد. وی پیشتر نیز در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۸۸ بازداشت و دهم همان ماه آزاد شد. این فعال اهل سنت سابقه‌ی ۵ سال زندان در دهه شصت را نیز دارد.

لازم به اشاره است که پیش از این وزارت اطلاعات بار دیگر از سفر مولانا گرگیج به زاهدان جهت شرکت در همایش های دانش آموختگی مدارس دینی این استان نیز جلوگیری کرده بود. مولانا گرگیج مدیر دارالعلوم گالیکش و امام جمعه اهل سنت بلوچ آزاد شهر استان گلستان برای چندمین سال متوالی پیش از اقدام برای سفر و شرکت در همایش‌های فارغ‌التحصیلی که در راس آن مراسم دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان است، از سوی ماموران امنیتی نسبت به مشارکت در این همایش منع شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید