خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  آزیتا رفیع زاده، شهروند بهایی به مرخصی اعزام شد

آزیتا رفیع زاده، شهروند بهایی به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – آزیتا رفیع زاده شهروند بهایی، ظهر امروز به مرخصی یک هفته‌ای اعزام شد. خانم رفیع زاده همسر پیمان کوشک باغی است که هر دو محبوس در زندان اوین هستند و پیش‌تر به اتهام “عضویت در تشکل غیر قانونی بهاییت و اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت در موسسه آموزشی بهاییان (بی ای اچ ای)” به ترتیب به ۴ و ۵ سال حبس محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آزیتا رفیع زاده شهروند بهایی به مرخصی یک هفته‌ای اعزام شد.

خانم رفیع زاده شهروند بهایی و همسر پیمان کوشک باغی است که هر دو محبوس در زندان اوین هستند.

این دو زندانی عقیدتی پیش‌تر به اتهام “عضویت در تشکل غیر قانونی بهاییت و اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت در موسسه آموزشی (بی ای اچ ای)” به ترتیب به ۴ و ۵ سال حبس محکوم شده بودند.

 خانم رفیع زاده که از سال ۹۴ در زندان به سر می‌برد در سال ۸۲ با آقای پیمان کوشک باغی از فارغ‌التحصیلان همان موسسه در رشته کامپیوتر ازدواج کرد. وی در سال ۱۳۸۵ تا ۸۷ در کشور هند موفق به ادامه تحصیلاتش تا مقطع کارشناسی ارشد شد و به ایران بازگشت. او در راستای کمک به موسسه ای که در آن تحصیل کرده و زندگی علمی خود را مدیون آن می‌دانست، مشغول تدریس دروس تحت تخصصش شد.

در اواخر خرداد سال ۱۳۹۰ و به دنبال برنامه هماهنگ دستگاه امنیتی برای تعطیلی موسسه علمی در حمله به منازل مدیران و تعدادی از اساتید این موسسه، منزل خانم رفیع‌زاده نیز مورد تهاجم و تفتیش قرار گرفت و کلیه کتاب‌های اعتقادی و مکتوبات دیگر، وسایل الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی‌اش ضبط شد.

پس از تشکیل دادگاه آزیتا رفیع‌ زاده با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در موسسه علمی آزاد BIHE” محکوم به ۴ سال حبس تعزیری شد. همسر او پیمان کوشکباغی نیز با همین اتهام به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد.

خانم رفیع زاده در آبان ماه سال ۹۴ پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکم، خود را به دادسرای اوین معرفی کردو از آن زمان تحمل حبس می کند.

از ابتدای ورود این زندانی عقیدتی به زندان، درخواست او این بود که “همسرش با اطلاع قبلی و پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکمش به زندان بیاید چراکه آن‌ها فرزند ۶ ساله‌ای دارند که در غیاب مادرش، تنها با پدرش زندگی می‌کند و همین موضوع وابستگی او را به پدرش افزایش داده و دستگیری احتمالی بدون اطلاع قبلی به فرزندشان صدمه زیادی وارد خواهد کرد.”

اما علی‌رغم این درخواست وقتی آقای کوشکباغی برای ملاقات در تاریخ نهم اسفندماه سال گذشته به زندان اوین رفته بود، بدون اطلاع قبلی دستگیر و برای اجرای حکم به بند ۸ زندان اوین منتقل شد.

شایان ذکر است، فرزند این خانواده در غیاب والدین خود برای نگهداری به خانواده دیگری سپرده شده است.

آزیتا رفیع زاده در حال حاضر در بند زنان زندان اوین نگهداری می شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید