خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  جمال الدین خانجانی، پس از یک دهه تحمل حبس آزاد شد

جمال الدین خانجانی، پس از یک دهه تحمل حبس آزاد شد

خبرگزاری هرانا – جمال الدین خانجانی از مدیران جامعه بهایی ایران، پس از تحمل یک دهه حبس با پایان دوران محکومیت خود از زندان آزاد شد. وی در سال ۸۷ بازداشت و به همراه شش تن دیگر از مدیران جامعه بهایی در ابتدا توسط قاضی مقیسه به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد، در مرحله تجدیدنظر این حکم به ۱۰ سال کاهش یافت. گزارشات متعددی از وخامت وضعیت جسمی این زندانی سالخورده در ایام حبس منتشر شد از جمله بروز عارضه قلبی، این زندانی که از مرخصی نیز در طول ایام حبس بی بهره مانده بود حتی در هنگام فوت همسرش نیز اجازه حضور در مراسم خاکسپاری و مرخصی تحت الحفظ نیافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمال الدین خانجانی از مدیران جامعه بهایی ایران، عضو گروه موسوم به “یاران ایران” که به امور اداری جامعه بهایی در ایران می پرداخت، امروز جمعه مورخ ۲۵ اسفندماه ۹۶ با پایان ایام حبس از زندان آزاد شد.

 جمال الدین خانجانی، متولد سال ۱۳۱۲ در سنگسر و ساکن تهران، در اردیبهشت ماه سال ۸۷ بازداشت و همراه با ۶ تن دیگر از مدیران جامعه‌ی بهایی به نام‌های “سعید رضایی “مهوش شهریاری”، “فریبا کمال آبادی”، “عفیف نعیمی”، “بهروز توکلی” و “وحید تیز فهم” به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “جاسوسی” توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی “مقیسه” به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

حکم محکومیت این شهروند بهایی که از بیماری‌های زیادی به علت کبر سن رنج می‌برد در مرحله تجدید نظر به ۱۰ سال حبس کاهش یافت.

از مدیران جامعه بهایی سعید رضایی، مهوش شهریاری، فریبا کمال‌آبادی، بهروز توکلی به تازگی پس از طی دوران محکومیت خود آزاد شده اند، وحید تیز فهم همچنان در زندان است و عفیف نعیمی نیز در مرخصی درمانی به سر می‌برد.

 مقام‌های امنیتی و قضایی در زمان تحمل دوران محکومیت به آقای خانجانی اجازه‌ی شرکت در مراسم تشیع جنازه‌ی همسرش را ندادند. این زندانی عقیدتی دوران حبس خود را بدون استفاده از امکان مرخصی و بیشتر در زندان رجایی شهر کرج به مثابه تبعیدگاه تحمل کرد.

آقای خانجانی که از بیماریهای متعددی رنج می برد در اویل اسفندماه سال جاری در پی عارضه قلبی از زندان اوین به بیمارستان منتقل و پس از اتمام مراحل درمانی و عمل جراحی مجددا به زندان منتقل شد.

منبع مطلع از وضعیت این زندانی عقیدتی در این رابطه به هرانا گفته بود “هفته‌ی پیش آقای خانجانی دچار عارضه‌ی قلبی شد و به تشخیص دکتر زندان، مبنی بر اینکه رگ قلبشان گرفتگی کامل دارد و باید هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرد، با تلاش خانواده‌ی جهت مداوا به بیمارستانی خارج از زندان اوین منتقل شد و پزشکان بنا بر سن ایشان که نزدیک به ۸۵ سال دارند و نباید دیگر در زندان به‌سر ببرند به مشاوره پرداختند و عمل آنژیوگرافی بر روی قلب وی انجام شد و رگ‌های آسیب‌دیده و رگ کاملا مسدود را باز نمودند و پس از چند روز بستری شدن در سی‌سی‌یو روز پنج‌شنبه سوم اسفند توسط نیروهای امنیتی دوباره وی را به زندان اوین منتقل کردند.”

آقای خانجانی پیش از نیز در سال ۹۳ به بیمارستان منتقل شده بود.

جمال الدین خانجانی کارخانه‌دار موفقی بود که بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ تجارت خود را به خاطر بهائی بودن از دست داد. در کارخانه آجرسازی او که اولین کارخانه ماشینی از این نوع در ایران بود، پیش از آن که به اجبار بسته شود، چندصد نفر به کار اشتغال داشتند.

آقای خانجانی عضو سابق محفل ملی بهائیان ایران در سال ۱۳۶۳ بود که چهار نفر از ۹ عضو آن توسط حکومت ایران اعدام شدند.

بعدها آقای خانجانی توانست در زمینی که متعلق به خانواده‌اش بود مزرعه ای با تجهیزات ماشینی تأسیس کند، اما مسئولین دولتی محدودیت های متعددی برای او ایجاد کردند و ادارۂ مزرعه را با دشواری روبرو ساختند. این محدودیت‌ها به فرزندان و بستگان آقای خانجانی هم تعمیم داده شد از جمله جلوی پرداخت وام به آنها گرفته شد، محل‌های کسب آنها را بستند، داد و ستد تجاری آنها را محدود کردند، و از سفر آنها به خارج از ایران جلوگیری شد.

پیش از دستگیری اخیر در سال ۱۳۸۷، آقای خانجانی حداقل سه بار دستگیر و زندانی شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید