خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۴ ساعت ۲۰:۰۹:۳۴

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی به یک زندانی و احضار و مضروب کردن زندانی دیگر در زندان مرکزی زاهدان

عدم رسیدگی پزشکی به یک زندانی و احضار و مضروب کردن زندانی دیگر در زندان مرکزی زاهدان

خبرگزاری هرانا – سجاد بلوچ، کودک-مجرم محکوم به اعدام که در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود، علیرغم وضعیت حاد پزشکی و درد شدید در ناحیه کمر مورد رسیدگی پزشکی قرار نگرفته و با وجود درخواست‌های مکرر همچنان به بیمارستان اعزام نشده است؛ در خبر دیگری از زندان مرکزی زاهدان یک زندانی سیاسی به نام راشد بلوچ به دلیل انتشار گزارش هایی از شرح حالش در رسانه ها پس از احضار توسط ماموران به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سجاد بلوچ، زندانی محبوس در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود، علیرغم وضعیت حاد پزشکی و درد شدید در ناحیه کمر مورد رسیدگی پزشکی قرار نگرفته است، در خبر دیگر، راشد بلوچ زندانی سیاسی محبوس در این زندان پس از احضار توسط ماموران به شدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است.

سجاد بلوچ، زندانی محکوم به اعدام که در بند یک زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود، علیرغم وضعیت حاد پزشکی و درد شدید در ناحیه کمر مورد رسیدگی پزشکی قرار نگرفته و با وجود درخواست‌های مکرر همچنان به بیمارستان اعزام نشده است؛

آقای بلوچ، متولد پاکستان، در تاریخ ۲۵ شهریورماه سال ۹۴ در سن ۱۷ سالگی توسط سپاه پاسداران در پاکستان دستگیر شده و پس از ۲ سال و نیم همچنان در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود؛ وی در زمان دستگیری همراه با ابوبکر رستمی و بنده چاکرزهی که با هم بازداشت شده بودند، نزدیک به سه ماه توسط سپاه پاسداران تحت بازجویی قرار گرفته و پس از پایان دوران بازجویی به بند یک زندان مرکزی زاهدان منتقل شده بود.

وی پس از چندین جلسه بازپرسی به ریاست قاضی شاه محمدی، سرانجام در شعبه دوم دادگاه انقلاب زاهدان به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق همکاری با گروه‌های مخالف نظام” به اعدام محکوم شد.

سجاد بلوچ پس از صدور حکم اعدام خود در شعبه دوم دادگاه انقلاب زاهدان، در دادگاه تجدیدنظر به رای صادره اعتراض کرده و پس از ارسال پرونده به تهران تاکنون جوابی در این باره دریافت نکرده است.

آقای بلوچ، پیش از این در تاریخ ۲۲ آذرماه ۹۶ همراه با دو زندانی دیگر به نام‌های ابوبکر رستمی و بنده چاکرزهی که با هم در پاکستان بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند، طی نامه‌ای سرگشاده ضمن طرح ادعای “بی گناهی” خود از شکنجه‌های روحی و جسمی توسط ماموران سپاه و اطلاعات سخن گفته و اتهامات وارده به خود را “واهی” خوانده بودند.

در بین این افراد آقای رستمی دانشجوی سال دوم دانشگاه علوم پزشکی زابل است که در این نامه از سفر  خود به پاکستان برای ادامه تحصیل سخن گفته بود.

ابوبکر رستمی مدعی است “به دلیل محدودیت‌های مرزی مجبور شدم از راه پاکستان به یکی از کشور های خارجه سفر کنم ولی در بین راه دستگیر و به ماموران سپاه تحویل داده شدم.”

احضار و ضرب و شتم یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان

در خبر دیگری از زندان مرکزی زاهدان یک زندانی سیاسی به نام راشد بلوچ پس از احضار توسط ماموران هنگ مرزی به شدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است.

راشد بلوچ، ۲۰ ساله، زندانی سیاسی در بند یک زندان مرکزی زاهدان نگهداری می شود. وی حدود دو ماه پیش همراه با اسحاق اسکانی، ۲۱ ساله، توسط هنگ مرزی روستای پیشه در شهرستان سرباز به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور” بازداشت شده و در این مدت ممنوع‌الملاقات بودند، از مصداق‌های اتهامی علیه این افراد کماکان اطلاعی در دست نیست.

آقای بلوچ در هفته جاری پس از احضار توسط ماموران هنگ مرزی در پی انتشار خبر انتقال آنها به زندان مرکزی زاهدان، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مضروب شده است.

ماموران هنگ مرزی پس از احضار و ضرب و شتم، برگه‌هایی را (بدون اینکه بداند در رابطه با چه چیزی هستند) مقابل او گذاشته و او را مجبور به انگشت زدن برگه‌ها کردند و پس از آن مجددا او را به بند یک زندان مرکزی زاهدان منتقل کرده‌اند.

پیش از این یکی از نزدیکان این افراد درباره شرایط آنها به گزارشگر هرانا گفته بود: “وضعیت راشد بلوچ و اسحاق اسکانی هم‌اکنون رو به بهبودی است ولی همچنان در راه رفتن دچار مشکلاتی هستند، آنها در حین بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم و شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته‌اند و طی مراحل بازجویی نیز به تخت معجزه بسته شده و شلاق خورده بودند.”

تخت معجزه یکی از شیوه های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی به خصوص در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان است، در این نوع شکنجه متهم را به تخت می‌بندند و پرسنل اداره اطلاعات هم آن‌قدر متهم را با کابل شلاق میزند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد، هدف از این شکنجه اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.

لازم به یادآوری است پیش از این زندانیان دیگری از جمله عبدالله قنبرزهی، محمدصابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه بخش و نور احمد حسن زهی که تجربه حضور در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان را داشتند در روایت های خود از وجود ابزار شکنجه موسوم به “تخت معجزه” در این محل و اعمال شکنجه بر خود سخن گفته بودند.

حسن روحانی طی سال‌های اخیر و پس از روی کار آمدن دولت خود، بارها بر حفظ حقوق شهروندی و اجرای کلیه‌ی مواد منشور حقوق شهروندی تاکید کرده و در وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود در پیش از انتخابات نیز بر اجرای کامل این منشور تاکید داشته است، با این حال اما وعده‌های آقای روحانی در پنجمین سال رئیس‌جمهوری ایشان همچنان در حد شعار مانده و عملی نشده است.

در ماده‌ی ۶۴ این منشور درباره‌ی حقوق بازداشت‌شدگان، محکومان و زندانیان آمده است: “بازداشت‌شدگان، محکومان و زندانیان حق دارند که از حقوق شهروندی مربوط به خود از قبیل تغذیه مناسب، پوشاک، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، ارتباط و اطلاع از خانواده،‌ خدمات آموزشی و فرهنگی، انجام عبادات و احکام دینی بهره‌مند باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید