خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  مهدی کوخیان به ۱۸ ماه زندان محکوم شد

مهدی کوخیان به ۱۸ ماه زندان محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مهدی کوخیان فعال مدنی و مدیر کانال تلگرامی “شهرخبر ملکان” توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به اتهام “اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” مجموعا به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان فعال ترک(آذری) در شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه مجموعا به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

احکام زندان توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا صادر شده است.

وی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال و به دلیل تعدد جرائم فعالیت تبلیغی به نفع گروه های معاند نظام به استناد به ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی و بند ت ماده ۱۰۵ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این فعال مدنی که مدیریت کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” را نیز عهده داشت دی ماه سال گذشته با شکایت فرهاد نریمانپور شهردار ملکان و پیمان محمدپور دادستان شهرستان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شد.

آقای کوخیان از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زد و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب هایش دست به اعنراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد.

سپاه پاسداران طی گزارشی بعد از اتمام بازجویی ها با اتهامات “توهین به رهبری، افشای اسناد محرمانه به قصد بر هم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و افتراء و توهین” گردش کاری تنظیم و در پرونده مطروحه در بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ملکان طرح کرد.

مهدی کوخیان نهایتا به قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی در ۲۳ بهمن ماه ۹۵ از زندان آزاد شد، دادسرای ملکان با ۶ ماه ممنوع الخروجی اش موافقت و جلسه دفاعیات وی برگزار شد که بازپرس پرونده از بابت اتهام توهین به رهبری، افشای اسناد محرمانه به قصد برهم زدن کشور حکم منع تعقیب صادر کرد ولی برای اتهامات تشویش اذهان عمومی، افتراء و توهین، تبلیغ علیه نظام کیفرخواست صادر نمود و پرونده به دادگاه انقلاب مراغه و عمومی ملکان ارسال شد.

این فعال مدنی در دادگاه عمومی از بابت اتهامات مطروحه تبرئه شد اما دادگاه انقلاب مراغه وی را به تحمل ۱۸ ماه حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم کرد.

لازم به ذکر است مهدی کوخیان در سال های ۹۱ و ۹۲ نیز توسط اطلاعات سپاه عاشورا بازداشت و تحت بدرفتاری قرار گرفته بود بطوری که گفته میشود از ناحیه دست راست دچار شکستگی شده بود.

در تمام پرونده های پیشین این فعال اهل ملکان به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال تحمل حبس محکوم شده است که اکنون با این اتهام سومین پرونده ای است که از بابت تبلیغ علیه نظام برای وی مطرح و به صدور حکم منتهی می شود.

دادگاه انقلاب بر اساس گزدش کار تنظیم شده سپاه پاسداران در حکم صادره اشاره کرده است “وی از اعضای اصلی قومگرایی در شهرستان ملکان بوده که با خارج از کشور ارتباط برقرار میکند و شهروندان را تحریک به تجمعات میکرده و در اعتراضات دی ماه که در اکثر شهرهای ایران برگزار شد نقش داشته است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید