خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ساعت ۱۹:۴۱:۵۷

    خانه  > اصناف, اندیشه و بیان  >  معاون فرهنگی دانشگاه تهران؛ بازجویی از ۵ دانشجوی بازداشتی دانشگاه تهران در مراحل پایانی است

معاون فرهنگی دانشگاه تهران؛ بازجویی از ۵ دانشجوی بازداشتی دانشگاه تهران در مراحل پایانی است

خبرگزاری هرانا – مجید سرسنگی ضمن اعلام این خبر، با تاکید بر اینکه بازجویی و بازپرسی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران در مراحل پایانی خود قرار دارد، گفته است “با توجه به رایزنی هایی که با مراجع مختلف بخصوص قوه قضائیه داشتیم، امیدوارم این دانشجویان قبل از پایان سال آزاد شوند و بتوانند تعطیلات خود را در کنار خانواده بگذرانند”، از شروع اعتراضات دی ماه تاکنون بیش از ۹۰ دانشجو بازداشت شدند و بنا به گفته محمود صادقی نماینده مجلس برای ۵۰ تن از این دانشجویان پرونده قضایی تشکیل شده است، طبق آخرین اخبار تاکنون برای ۳ تن از این دانشجویان احکامی صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار امیدواری کرده که تعدادی دانشجویان اوایل هفته آینده و قبل از پایان سال آزاد شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: “روز گذشته جلسه‌ای با مراجع قضایی داشتم و آن‌ها در این جلسه قول داده‌اند رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران را در اولویت کار خود قرار داده و سرعت بیشتری به آنها ببخشند”.

دکتر سرسنگی تاکید کرد: “با همه دانشجویان بازداشتی ارتباط دارم و ملاقات‌هایی نیز با آن‌ها داشته‌ام و هر از چند گاهی به این دانشجویان سر می‌زنم و سعی می‌کنم با آن‌ها صحبت کنم، در واقع هرکدام از این دانشجویان بازداشتی پرونده‌های مختلفی دارند، اما در هر صورت قول تسریع رسیدگی به همه دانشجویان از سوی مرجع قضایی داده شده است”.

در اسفندماه سال جاری هرانا گزارش کرد که لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران که در تاریخ ۱۱ دی ۹۶، مقابل منزل خود و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود توسط قاضی ماشاالله احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال “ممنوع الخروجی” محکوم شده است، خانم حسین زاده پیش از این ۱۶ روز را در بازداشت سپری کرده بود، همراه با خانم حسین زاده، سینا ربیعی، دیگر دانشجوی دانشگاه تهران را نیز به اتهاماتی مشابه به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

پیش‌تر محمود صادقی نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به تشکیل پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی گفته بود: “شنیده‌ام که برای حدود ۵۰ نفر از دانشجویان بازداشتی پرونده قضایی تشکیل شده است”.

پیش از این نیز طی روزهای گذشته معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک دانشجو در رابطه با تجمع دراویش گنابادی و یک نفر نیز در تجمعِ اعتراضی روز جهانی زن (هشت مارس) مقابل وزارت کار بازداشت شده است، گفت که ۳ دانشجوی دیگر دانشگاه تهران نیز در ارتباط با حوادث دی ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند.

در همین زمینه پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی هنرهای زیبا دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری بازداشت شده است.

پیش از این نیز هرانا در ۱۵ اسفندماه گزارش کرد که خانم چراغی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. خانم بنفشه چراغی ده روز بعد در تاریخ ۱۶ اسفندماه از زندان آزاد شد.

در جریان اعتراضات دی ماه سال جاری، نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان کردند و به گفته مقامات ایران بیش از ۹۰ دانشجو طی این حوادث بازداشت شده بودند، مسئولان اذعان کردند که اکثر این افراد بدون اقدام خاصی صرفا تحت عنوان “پیشگیری از جرم” توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

پیشتر روزنامه “جامعه فردا” در گزارشی در روز ۹ آذرماه سال جاری از ستاره دار شدن دست‌کم ۱۵۰ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در مهرماه امسال خبر داد و نوشته بود که آنان با “پیغام نقص در پرونده” مواجه و از راهیابی به دانشگاه‌ها محروم شده‌اند.

حسن روحانی در تبلیغات خود در انتخابات ریاست جمهوری و پس از روی کار آمدن دولت، وعده حذف ستاره دانشجویان،‌ بازگرداندن آنها به تحصیل و باز کردن فضای دانشگاه‌ها را مطرح ‌کرده بود، با این حال طی سال‌های گذشته ۹۲ تشکل دانشجویی، ۸۱۳ فعال نشریات دانشجویی و هشت هزار فعال دانشجویی، در نامه‌های جداگانه به وجود “جَوّ ارعاب و تهدید” و فضای “امنیتی” در دانشگاه‌ها، به لغو برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی و “دخالت‌های غیرقانونی و فراقانونی” در برگزاری آنها اعتراض کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید