خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ساعت ۲۰:۱۵:۲۰

    خانه  > اصناف, اندیشه و بیان  >  معاون فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد؛ احضار ۳ دانشجو به قوه قضاییه

معاون فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد؛ احضار ۳ دانشجو به قوه قضاییه

خبرگزاری هرانا – معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک دانشجو در رابطه با تجمع دراویش گنابادی و یک نفر نیز در تجمعِ اعتراضی روز جهانی زن (هشت مارس) مقابل وزارت کار بازداشت شده است، گفت که ۳ دانشجوی دیگر دانشگاه تهران نیز در ارتباط با حوادث دی ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران درباره آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه، با بیان اینکه همه ۴۲ دانشجوی دستگیرشده در جریان حوادث دی ماه، آزاد شده‌اند، گفت: “برخی از این افراد منتظر برگزاری دادگاه هستند و در عین حال، ما با دوستان قوه قضاییه در ارتباط و تعامل هستیم که حداقل آن‌هایی که اولین بار در چنین تجمعاتی شرکت کردند و سوابق قبلی ندارند، بتوانند به زندگی و درسشان بازگردند”.

وی افزود: “جدا از اتفاقات دی ماه، طی یکی دو هفته اخیر تعدادی از دانشجویان ما برای ادای پاره‌ای توضیحات به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند؛ یک نفر در رابطه با تجمع دراویش گنابادی و وقایعِ گلستانِ هفتم پاسداران دستگیر و یک نفر نیز در تجمع روز جهانی زن (هشت مارس) مقابل وزارت کار، بازداشت شده است؛ ضمن اینکه ۳ دانشجوی دیگر دانشگاه تهران هم در ارتباط با اتفاقات دی ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند”.

وی ادامه داد: “در رابطه با این ۳ دانشجو، ما هم با قوه قضاییه و هم با خانواده‌هایشان در تماس هستیم و امیدواریم به محض اینکه مواردِ مورد پیگیریِ قوه قضاییه و بازجویی‌ها پایان گیرد، آزاد شده و به زندگی و دانشگاه برگردند”.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان؛ از جمله اجتماع روز گذشته دانشجویان دانشگاه امیرکبیر آیا کار را برای رسیدگی به پرونده دانشجویان بازداشتی سخت‌تر و پیچیده‌تر نمی‌کند؟ گفت: “ما همیشه گفته‌ایم که مطالبه‌گری، حق دانشجویان است، آنها باید اظهارنظر کرده و حرفشان را به گوش مسئولان برسانند، آنها حق دارند نسبت به نقصان‌های موجود در کشور حتی انتقاد کنند، اما همه این‌ها باید از راه‌های قانونی صورت بگیرد”.

سرسنگی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است دانشجویان بیشتری برای ادای توضیحات به قوه قضاییه فراخوانده شوند؟ گفت: “ما از محتوای پرونده‌ها اطلاع نداریم و این مسئله در اختیار مراجع امنیتی و قضایی است؛ لذا طبیعتاً اگر قوه قضاییه و نهادهای امنیتی احساس کنند که نیاز است افراد دیگری نیز مورد بازجویی قرار گیرند، آنها را احضار خواهند کرد، ولی ما بسیار امیدوار هستیم که این دستگیری‌ها به حداقل برسد، چرا که معتقدیم، می‌شود با دانشجویان به گونه‌ای برخورد کرد که اگر خطایی هم مرتکب شده‌اند، متوجه خطایشان بشوند و در واقع به گونه‌ای عمل نشود که خدای نکرده، برایشان یک سابقه سوئی ایجاد شود”.

پیش‌تر محمود صادقی نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به تشکیل پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی گفته بود: “شنیده‌ام که برای حدود ۵۰ نفر از دانشجویان بازداشتی پرونده قضایی تشکیل شده است”.

در اسفندماه سال جاری هرانا گزارش کرد که لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران که در تاریخ ۱۱ دی ۹۶، مقابل منزل خود و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود توسط قاضی ماشالله احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال “ممنوع‌الخروجی” محکوم شده سات، خانم حسین زاده پیش از این ۱۶ روز را در بازداشت سپری کرده بود، همراه با خانم حسین زاده، سینا ربیعی، دیگر دانشجوی دانشگاه تهران  توسط همین شعبه به تحمل ۱ حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شد.

سینا ربیعی، دیگر دانشجوی دانشگاه تهران را نیز به اتهاماتی مشابه به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شده است.

در همین زمینه پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی هنرهای زیبا دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری بازداشت شده است.

پیش از این نیز هرانا در ۱۵ اسفندماه گزارش کرد که خانم چراغی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. خانم بنفشه چراغی ده روز بعد در تاریخ ۱۶ اسفندماه از زندان آزاد شد.

در جریان اعتراضات دی ماه سال جاری، نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان کردند و به گفته مقامات ایران بیش از ۹۰ دانشجو طی این حوادث بازداشت شده بودند. مسئولان اذعان کردند که اکثر این افراد بدون اقدام خاصی صرفا تحت عنوان “پیشگیری از جرم” توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید