خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  کشته و زخمی شدن پنج کولبر در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن پنج کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – سه کولبر در مناطق مرزی پیرانشهر بر اثر انفجار مین کشته و زخمی شدند. در سردشت نیز یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاع مصدوم شد. هم‌زمان در پاوه کولبری دیگر توسط نیروهای مرزبانی به شدت مجروح شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶، گروهی از کولبران در منطقه مرزی قمطره از توابع پیرانشهر در پی تعقیب و گریز نیروهای مرزبانی وارد میدان مین شده و متعاقبا انفجار مین، مصدومیت و سپس مرگ «امیرخان رخیده» ۳۸ ساله از اهالی روستای ترکش سفلی را در پی داشت.

در همین حادثه یکی دیگر از کولبران به نام «مصطفی احمدپور» ۲۱ ساله از اهالی روستای شختان پیرانشهر یکی از پاهایش را از دست داده است. «پیمان زارعی» نیز هویت یکی دیگر از مصدومین است.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است. در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین گذاری شدند.

طی خبری دیگر در هفته‌ی گذشته یک تن به نام «امیر شیخه» در مناطق مرزی سردشت در اثر سقوط از ارتفاع، به شدت آسیب دیده است.

از پاوه هم گزارش شده است که در روستای سرکران یک تن دیگر به نام «پیمان فاتحی» از سوی نیروهای انتظامی به شدت دچار جراحت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید