خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پس از دو ماه بازجویی، دو زندانی امنیتی به زندان زاهدان منتقل شدند

پس از دو ماه بازجویی، دو زندانی امنیتی به زندان زاهدان منتقل شدند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی متهم به اقدام علیه امنیت ملی که حدود ۲ ماه قبل توسط هنگ مرزی روستای پیشه در شهرستان سرباز بازداشت شده بودند طی هفته گذشته با پایان دوره بازجویی به بند ۱ زندان مرکزی زاهدان منتقل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو تن از زندانیان سنی مذهب به نام‌های “راشد بلوچ” و “اسحاق اسکانی” که حدود ۲ ماه قبل توسط هنگ مرزی روستای پیشه در شهرستان سرباز بازداشت شده بودند طی هفته گذشته به بند ۱ زندان مرکزی زاهدان منتقل شده‌اند.

راشد بلوچ، ۲۰ ساله به همراه اسحاق اسکانی، ۲۱ ساله، به اتهام اتهام “اقدام علیه امنیت کشور” از دو ماه پیش توسط هنگ مرزی روستای پیشه در شهرستان سرباز بازداشت شده و در این مدت ممنوع‌الملاقات بودند، از مصداق های اتهامی علیه این افراد کماکان اطلاعی در دست نیست.

یکی از نزدیکان این افراد در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “وضعیت راشد بلوچ و اسحاق اسکانی هم‌اکنون رو به بهبودی است ولی همچنان در راه رفتن دچار مشکلاتی هستند، آنها در حین بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم و شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته‌اند و طی مراحل بازجویی نیز به تخت معجزه بسته شده و شلاق خورده بودند.”

تخت معجزه یکی از شیوه های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی بخصوص در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان است، در این نوع شکنجه متهم رابه تخت میبندند و پرسنل اطلاعات متهم را آنقدر با کابل شلاق میزند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد. هدف از این شکنجه اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.

لازم به یادآوری است پیش از این زندانیان دیگری از جمله عبدالله قنبرزهی، محمدصابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه بخش و نور احمد حسن زهی که تجربه حضور در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان را داشتند در روایت های خود از وجود ابزار شکنجه موسوم به “تخت معجزه” در این محل و اعمال شکنجه بر خود سخن گفته بودند.

حسن روحانی طی سال‌های اخیر و پس از روی کار آمدن دولت خود، بارها بر حفظ حقوق شهروندی و اجرای کلیه‌ی مواد منشور حقوق شهروندی تاکید کرده و در وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود در پیش از انتخابات نیز بر اجرای کامل این منشور تاکید داشته است، با این حال اما وعده‌های آقای روحانی در پنجمین سال رئیس‌جمهوری ایشان همچنان در حد شعار مانده و عملی نشده است.

در ماده‌ی ۶۴ این منشور درباره‌ی حقوق بازداشت‌شدگان، محکومان و زندانیان آمده است: “بازداشت‌شدگان، محکومان و زندانیان حق دارند که از حقوق شهروندی مربوط به خود از قبیل تغذیه مناسب، پوشاک، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، ارتباط و اطلاع از خانواده،‌ خدمات آموزشی و فرهنگی، انجام عبادات و احکام دینی بهره‌مند باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید