خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور دو حکم اعدام در تهران و شیراز

صدور دو حکم اعدام در تهران و شیراز

خبرگزاری هرانا – شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز، یک زندانی را به اتهام  “سرقت مسلحانه” به اعدام محکوم کرد. هم‌چنین در پرونده ای دیگر، شعبه هشتم دادگاه کیفری تهران پسر جوان ۲۰ ساله ای را به اتهام “قتل خاله‌اش” به اعدام و به خاطر “مجروح کردن پسرهشت‌ساله این زن” به پنج سال حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل ار رکنا مورخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۶، فردی که از سال ۸۴ شروع به سرقت‌های مسلحانه در شیراز و اصفهان کرده بود، با اتهام مباشرت در ۲۳ فقره سرقت مسلحانه، در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز محکوم به اعدام شد.

سرقت‌های سارق حرفه‌ای از سال ۸۴ کلید خورده بود. اما او که قبل ازهر سرقت تغییرچهره می‌داد و هرگز در صحنه‌های جرم ردی از خود باقی نمی‌گذاشت، سرانجام ۲۶ تیر سال گذشته در حالی که قصد فرار از بانکی را داشت درپی مقاومت مأمور پلیس و پس از کشته شدن او متواری شد. اما چند روز بعد به دام افتاد.

او پس از دستگیری به ۱۰ سرقت در اصفهان و ۱۲ سرقت نیز در شیراز اعتراف کرد. جلسه محاکمه سارق مسلح چند‌‌‌ی قبل د‌‌‌ر شعبه اول د‌‌‌اد‌‌‌گاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار شد‌‌‌.

د‌‌‌ر ابتد‌‌‌ای این جلسه ابراهیم‌زاده نمایند‌‌‌ه د‌‌‌اد‌‌‌ستان به بیان کیفرخواست صاد‌‌‌ره علیه (س – الف) پرد‌‌‌اخت و با اشاره به تعد‌‌‌اد‌‌‌ سرقت‌ها و برنامه‌ریزی‌های د‌‌‌قیق سارق و همچنین تعد‌‌‌اد‌‌‌ جرایم متهم د‌‌‌ر طول سال‌های ۸۴ تا ۹۵ بر تعیین اتهام محاربه متهم تأکید کرد و خواستار اشد مجازات برای این سارق شد.

وی با اشاره به شهاد‌‌‌ت یکی ازمأموران نیروی انتظامی د‌‌‌ر جریان سرقت از بانکی در اصفهان گفت: “سرقت‌های متعد‌‌‌د‌‌‌، تهیه اسلحه و اجرای اصلاحات فنی روی اسلحه و همچنین انفراد‌‌‌ی عمل کرد‌‌‌ن وی نشان از برنامه‌ریزی د‌‌‌قیق و سازماند‌‌‌هی سارق د‌‌‌ارد‌‌‌”.

سپس متهم د‌‌‌ر جایگاه قرار گرفت و گفت: “سرقت‌های اولیه خود‌‌‌ را با اسلحه قلابی انجام می‌د‌‌‌اد‌‌‌م اما این اسلحه را به نحوی تغییرشکل د‌‌‌اد‌‌‌ه بود‌‌‌م که به نظر واقعی می‌آمد.در همه سرقت‌ها نیز تلاش می‌کرد‌‌‌م موجب ترس و وحشت کارکنان و مشتری‌ها نشوم”.

د‌‌‌ر پایان جلسه، قاضی شعبه اول د‌‌‌اد‌‌‌گاه انقلاب، سارق را به اتهام مباشرت د‌‌‌ر ۲۳ فقره سرقت مسلحانه به اعد‌‌‌ام محکوم کرد‌‌‌.

این حکم هنوز قطعی نیست و قابل فرجام خواهی است.

رسیدگی به د‌‌‌یگر اتهامات این سارق نیز د‌‌‌ر د‌‌‌ست بررسی قرار دارد.

حکم اعدام برای متهمی که بر اثر مصرف “شیشه” خاله‌اش را به قتل رساند

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از ایران مورخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۶، پسر جوانی که بر اثر مصرف “شیشه” خاله‌اش را کشت و پسر هشت ساله او را هم مجروح کرده بود، در شعبه هشتم دادگاه کیفری تهران به اعدام محکوم شد.

رسیدگی به ماجرای این جنایت از روز بیست و یکم دی‌‌سال‌۹۴ با قتل زن جوانی در یکی از خانه‌های اطراف خیابان ۱۷ شهریور تهران آغاز شد.

مأموران وقتی در صحنه جنایت حضور یافتند با جسد زن ۳۶‌ساله‌ای به نام سارا روبه‌رو شدند.

همزمان با انتقال جسد به پزشکی قانونی، پسر هشت‌ساله این زن “اشکان” که از ناحیه گردن بشدت مصدوم شده بود در بیمارستان بستری شد.

ازسوی دیگرتیم جنایی در جریان تحقیقات تخصصی پسر جوانی را (خواهرزاده مقتول) به اتهام کشتن خاله و مجروح کردن پسرش شناسایی و دستگیر کردند.

متهم ۲۰ ساله که شهروز نام دارد دربازجویی به کشتن خاله‌اش اعتراف کرد و گفت: “من در توهم مصرف شیشه، خاله و پسرخاله‌ام را مثل حیوانات عجیب می‌دیدم که صدای وحشتناکی داشتند و به همین دلیل تصمیم گرفتم آنها را بکشم، اما حالا که به حالت عادی برگشته‌ام بشدت پشیمانم”.

پس از بازسازی صحنه جنایت از سوی متهم و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی به شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در نخستین جلسه محاکمه متهم به قتل که به ریاست قاضی توکلی تشکیل شد، اولیای دم خواستار اعدام عامل حادثه شدند.

درادامه نیزشهروز با اقرار به قتل گفت: “یک ماه قبل از این حادثه برادر کوچکترم در تصادف مرد که تأثیر بدی بر روحیه‌ام گذاشت. به همین خاطر با توصیه دوستانم و به امید رهایی ازمشکلات روحی،روانی شدید سراغ «شیشه» رفتم. مدتی بود که شیشه مصرف می‌کردم و حال طبیعی نداشتم. تا این‌که تصمیم گرفتم برای کار  به تهران بیایم و مدتی در خانه خاله‌ام زندگی کنم”‌.

متهم درباره شب جنایت گفت: “آن شب شیشه مصرف کرده بودم و حال طبیعی نداشتم. وقتی با خاله و ۲ پسرخاله‌ام روبه‌رو شدم آنها را به شکل حیوانات عجیبی دیدم که صداهای وحشتناکی از خود در می‌آوردند و انگار قصد داشتند به من حمله کنند. در همان حال از آشپزخانه چاقویی برداشتم و چند ضربه به گردن خاله‌ام و پسر کوچکش زدم. دقایقی که گذشت و به حال طبیعی برگشتم متوجه جنایت وحشتناکم شدم.به همین خاطر از ترس پتویی روی مادر و فرزند کشیدم و از خانه فرار کردم. فکر می‌کردم اشکان هم کشته شده اما خدا را شکر این اتفاق نیفتاد. باور کنید آن لحظه حال طبیعی نداشتم و بر اثر مصرف شیشه دست به چنین کاری زدم. حالا هم پشیمانم و از همه اعضای خانواده خاله‌ام شرمنده‌ام و از آنها می‌خواهم مرا ببخشند و فرصت دیگری برای زندگی به من بدهند”.

قضات دادگاه پس ازشور، این جوان را به اتهام قتل خاله‌اش به اعدام و به خاطر مجروح کردن پسرخاله‌اش به پنج سال حبس محکوم کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید