خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور و تایید دو حکم اعدام در تهران و کرج

صدور و تایید دو حکم اعدام در تهران و کرج

خبرگزاری هرانا – مرد جوانی که طی یک درگیری در منطقه هرندی تهران فردی را به قتل رسانده بود محکوم به اعدام شد. در پرونده‌ای دیگر نیز برای یک زندانی محکوم به دیه در زندان کرج که هم‌سلولی‌اش را به قتل رسانده بود، حکم اعدام صادر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین مورخ ۹ اسفند ۱۳۹۶، دیوان عالی کشور حکم اعدام مرد جوانی که در یک درگیری فردی را به قتل رسانده بود را تایید کرد.

دهم فروردین‌ سال ۹۵، مأموران کلانتری‌۱۱۶ مولوی از درگیری بین سرنشینان یک دستگاه پراید با راکب موتورسیکلت با خبر و راهی محل شدند. شواهد نشان می‌داد یکی از سرنشینان پراید به نام پیام در درگیری زخمی و به بیمارستان منتقل شده است. راکب موتورسیکلت هم با موتور گریخته است.

در حالیکه تحقیقات در این زمینه ادامه داشت به مأموران خبر رسید پیام بر اثر شدت جراحات در بیمارستان فوت کرده است. بنابراین پرونده با موضوع قتل عمد تشکیل شد و راکب موتور سیکلت به نام محمد به عنوان اولین مظنون پرونده تحت تعقیب قرار گرفت.

چند روز از حادثه گذشته بود که مأموران محمد را در منطقه هرندی شناسایی و بازداشت کردند. پسر جوان در همان بازجویی‌های اولیه به قتل اعتراف کرد و در خصوص انگیزه‌اش به مأموران گفت: “این حادثه از درگیری با یکی از بچه‌های محل به خاطر چشم در چشم شدن شروع شد که مقتول با برادرش وارد درگیری شدند. آنجا بود کینه گرفتم و با چاقو یک ضربه به پیام زدم”.‌

با اقرارهای متهم، کیفرخواست علیه وی صادر شد و پرونده بعد از کامل شدن تحقیقات به شعبه چهارم دادگاه کیفری‌یک استان تهران فرستاده‌شد. در اولین جلسه محاکمه بعد از قرائت کیفرخواست اولیای‌دم درخواست اعدام کردند.

سپس متهم در جایگاه ایستاد و در شرح جزئیات حادثه گفت: “مدتی قبل با یکی از بچه‌های محل به نام پرهام در قهوه‌خانه چشم در چشم شدیم و این بهانه درگیری شد. ناگهان مقتول با برادرش از راه رسیدند و در هواخواهی از پرهام با من درگیری شدند. مجبور شدم برای دفاع از خودم دست به چاقو شوم، اما آنها به زور چاقو را از دستم گرفتند و مجبورم کردند قهوه‌خانه را ترک کنم”.‌

متهم در خصوص قتل گفت: “غرورم شکست و احساس ‌کردم پیش آنها کم آورده‌ام به همین دلیل کینه گرفتم و به خانه رفتم. یک چاقو برداشتم و برای تسویه حساب مقابل قهوه‌خانه برگشتم. منتظر شدم آنها بیرون آمدند و سوار ماشین شدند. خواستم پیاده شوند، اما قبول نکردند و گفتند قصد سفر به شمال دارند. آنجا بود که بار دیگر دست به چاقو شدم و همان لحظه مقتول از ماشین پیاده شد. او و برادرش با میله پرده و قاب مهتابی به سمت من حمله کردند که درگیری بالا گرفت. من هم برای دفاع از خودم ضربه‌ای به سینه پیام زدم و فرار کردم”.‌

او در آخرین دفاعش گفت: “باور کنید چاره‌ای جز دفاع نداشتم وگرنه ممکن بود در آن درگیری کشته شوم. حالا پشیمانم چون غرور بی‌جای من باعث این حادثه شد. از اولیای‌دم درخواست گذشت دارم”.

در پایان هیئت قضایی وارد شور شد و با توجه به مدارک موجود در پرونده و اظهارات شاهدان، محمد را به اعدام محکوم کرد. این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و از سوی قضات شعبه اول دیوان تأیید شد.

صدور حکم اعدام برای متهم به قتل یک زندانی

به گزارش جوان آنلاین مورخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۶، یک زندانی محکوم به دیه در جریان درگیری با هم‌سلولی‌اش او را به قتل رساند. دیوان عالی کشور این متهم را به اعدام محکوم کرد و این حکم در نوبت اجرا قرار گرفت.

روز بیست و سوم اسفند سال ۹۳، دو زندانی به خاطر فحاشی با هم درگیر شده و یکی از آنها به نام هاشم ۴۹ ساله بر اثر اصابت چاقو به سینه‌اش در دم جان باخت. عامل جنایت که هم سلولی مقتول بود دستگیر و برای بازجویی در اختیار کارآگاهان جنایی قرار گرفت. او در بازجویی‌ها گفت: “هم سلولی‌ام حرف‌های زشتی زد”.

من هم عصبانی شدم و با هم درگیر شدیم. او یک مشت بر سرم زد و من آنقدر عصبانی شدم که نمی‌دانم چه شد چاقویی را به سینه‌اش زدم ،اما قصد کشتن‌اش را نداشتم، فقط می‌خواستم گوشمالی‌اش بدهم”.

پس از اعتراف متهم به این جنایت که پیش از این به خاطر ناتوانی در پرداخت دیه در ندامتگاه کرج دوران محکومیتش را می‌گذراند در دادگاه کیفری یک استان البرز به ریاست قاضی هدایت رنجبر محاکمه شد و دادرسان دادگاه او را به یک بار اعدام محکوم کردند.

این حکم به شعبه نوزدهم دیوان عالی کشور فرستاده شد و با تأیید قضات این دیوان، صبح دیروز به شعبه ششم اجرای احکام دادگستری استان البرز ارجاع شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید