خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶, 24th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۱ ساعت ۸:۴۴:۵۶

    خانه  > اندیشه و بیان, حقوق آکادمیک  >  اعتراضات دیماه؛ تشکیل پرونده قضایی برای ۴۱ تن از دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران

اعتراضات دیماه؛ تشکیل پرونده قضایی برای ۴۱ تن از دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران

خبرگزاری هرانا – بنابراعلام رئیس دانشگاه تهران ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در حوادث دی ماه بازداشت شدند که به تدریج این دانشجویان آزاد شدند؛ نیلی احمدآبادی همچنین از تشکیل ستادی برای پیگیری این حوادث و ارتباط و رایزنی با وزارت علوم، نهادهای امنیتی و استاندار تهران خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در واکنش به تشکیل پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی در حوادث دی ماه و احضار آنها به دادگاه گفت: در مباحث قضایی و حقوقی اصولاً هیچ کس نمی‌تواند مداخله و ورود کند؛ قوه قضاییه، نهادی مستقل بوده و وظایف مشخصی دارد، اما از آنجا که این افراد دانشجویان ما هستند، خود را موظف به پیگیری کارهایشان می‌دانیم و امیدواریم با رافت اسلامیِ نظام روبرو شده و هرچه زودتر به کلاس‌ها بازگردند.

بنابراعلام رئیس دانشگاه تهران ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در حوادث دی ماه بازداشت شدند که به تدریج این دانشجویان آزاد شدند؛ نیلی احمدآبادی همچنین از تشکیل ستادی برای پیگیری این حوادث و ارتباط و رایزنی با وزارت علوم، نهادهای امنیتی و استاندار تهران خبر داده بود. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم نیز بر این موضوع تاکید کرده بود که با توجه به اینکه دانشجویان در بیرون از مراکز علمی کشور بازداشت شده اند، تحت پیگیرد کمیته انضباطی دانشگاه‌ها قرار نخواهند گرفت، اما حالا گفته می‌شود که برخی از این دانشجویان به دادسرا احضار شده‌اند و پرونده برخی از آنها نیز به دادگاه انقلاب ارسال شده است.

براساس بیانیه تعدادی از انجمن‌های علمی و صنفی دانشگاه تهران، خطاب به مسوولان دانشگاه، وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان خواستار توقف روند تشکیل پرونده قضایی برای دانشجویان شده‌اند.در بخش دیگر این بیانیه آمده است که روندهای اخیر این‌ نگرانی را در ما ایجاد کرده که به سرمایه‌های انسانی کشور آسیبی جبران‌ناپذیر برسد. با توجه به اینکه اتفاق اخیر درون فضای دانشگاه رقم خورده مطابق قانون انتظار می‌رفت خود دانشگاه و وزارت علوم در مدیریت آن ایفای نقش کنند و اجازه دخالت نهادهای بیرونی را ندهند.

در مباحث قضایی و حقوقی هیچ کس نمی‌تواند مداخله کند

مجیدسرسنگی؛ معاون فرهنگی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به بیانیه تعدادی از انجمن‌های مختلف دانشگاه تهران مبنی بر درخواستِ توقفِ روندِ تشکیلِ پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی دی ماه گذشته و احضار آنها به دادگاه و در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت علوم یا دانشگاه می‌تواند در این باره اقدامی انجام دهد؟ اظهار داشت: در مباحث قضایی و حقوقی اصولاً هیچ کس نمی‌تواند مداخله و ورود کند؛ قوه قضاییه، نهادی مستقل بوده و وظایف مشخصی دارد.

وی با بیان اینکه از آنجا که این افراد دانشجویان ما هستند، خود را موظف به پیگیری کارهایشان می‌دانیم، افزود: دانشگاه در راستای کمک به دانشجویان مورد بحث، قطعاً همچون گذشته نهایت تلاش خود را به خرج می‌دهد و اگر نیاز به مشاوران حقوقی نیز باشند، در اختیار آنها قرار خواهد داد.

رایزنی با قوه قضاییه برای برخورد رافت‌آمیز

معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار داشت: “کاری که ما می‌توانیم برای حل شدن مشکل دانشجویان کنیم، صرفاً رایزنی با عزیزانِ قوه قضاییه است تا با دانشجویان، با حداکثر رافت اسلامی برخورد شود که اکنون دانشگاه و مسئولان وزارت علوم نیز در حال انجام این کار هستند و جلساتی در سطوح مختلف در حال برگزاری است.”

او ادامه داد: اما در این میان باید توجه داشت، یک دسته از دانشجویانی که بازداشت شدند که بخش عمده این دانشجویان را نیز شامل می‌شوند، آنهایی هستند که “بار اول بوده که وارد چنین ماجرایی شده و سابقه‌ای از قبل ندارند. این نفرات، مشخصاً درگیر احساسات و هیجانات شده و تصورات دیگری داشتند که متاسفانه موجب سوءاستفاده عده‌ای دیگر واقع شدند.”

با توجه به ضوابط و مقررات مسائل همه دانشجویان را پیگیری می‌کنیم

سرسنگی اظهار داشت: دسته دیگر که انگشت شمار و معدود هستند، آنهایی را شامل می‌شود که از قبل پرونده‌های قضایی و امنیتی دارند که مسئله و مشکل‌شان، قدری متفاوت از دسته اول است. در عین حال دانشگاه براساس ضوابط و مقرراتِ موجود نسبت به پیگیری کار همه این دانشجویان عمل خواهد کرد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینکه با خانواده این دانشجویان در ارتباط است، به جلسات برگزار شده با مسئولان قضایی و امنیتی اشاره کرد.

سرسنگی در پایان بار دیگر ابراز امیدواری کرد که با کمک قوه قضاییه و دستگاه‌های انتظامی و امنیتی، بخش عمده‌ای از این دانشجویان که از روی غفلت و یا احساسات وارد ماجرا شدند، با رافت اسلامیِ نظام روبرو شده و هرچه زودتر به کلاس‌ها بازگردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید