خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  بی‌اطلاعی از وضعیت سام رجبی، فعال محیط زیست؛ افزایش تعداد فعالان محیط زیستی بازداشتی به ۱۴ تن

بی‌اطلاعی از وضعیت سام رجبی، فعال محیط زیست؛ افزایش تعداد فعالان محیط زیستی بازداشتی به ۱۴ تن

خبرگزاری هرانا – سام رجبی، فعال محیط زیست ایرانی است که از اوایل بهمن ماه در بازداشت به سر می‌برد. کتایون رجبی، خواهر او به دلیل بی‌اطلاعی از وضعیت برادرش ابراز نگرانی کرده است. از سوی دیگر گزارشها حاکی است با بازداشت  علیرضا فرهادزاده، مستندساز محیط زیست در ایران تعداد فعالان محیط زیستی که از اوایل بهمن‌ماه در ایران بازداشت شده‌اند به ۱۴ نفر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، خانم رجبی درباره نحوه اطلاع از بازداشت بردارش گفت که روزانه با سام رجبی در تماس بوده است ولی حدود یک ماه پیش این تماس قطع شده است. او در ابتدا تصور کرده بارندگی برف یا اختلال سبب عدم ارتباط است، اما یکی از دوستان آقای رجبی پیامی به او می‌دهد و این گونه از بازداشت برادرش مطلع می‌شود.

کتایون رجبی با تاکید بر اینکه هیچ اطلاع‌رسانی به خانواده آنها نشده است، گفت: “من هیچ خبری از او ندارم، نه می دانم کجاست، نه می‌دانم چه نهادی بازداشتش کرده و علتش چیست.”

خانم رجبی می‌گوید تلاش کرده با لیلی هوشمند افشار، مادر سام (همسر دوم پدرش) تماس بگیرد، اما موفق نشده، تا وقتی که مصاحبه مادر سام با بی‌بی‌سی را دیده و متوجه شده که به او گفته‌اند با کسی تماس نگیرد.

سام رحبی

کتایون رجبی در عین حال با اشاره به بیماری خانم هوشمند افشار گفت: “در کنار سرطان دردهای وحشتناک استخوانی دارد و من نمی‌دانم در حال حاضر چگونه تنهایی کارهایش را انجام می‌دهد. او حتی برای پیگیری وضعیت سام به تنهایی به اوین رفته و تا به امروز تا جایی که من خبر دارم، هیچ پاسخی به او نداده‌اند.”

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی اوایل بهمن ماه امسال دستگیر شدند.

دو هفته بعد از بازداشت به خانواده آقای امامی اعلام شد که او در زندان جان باخته است.

در ادامه روند بازداشت‌ها حسن راغ، عارف زارع، عبدالرضا کوهپایه نیز در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه و دادستان تهران پیشتر اعلام کردند که اتهامات بازداشت شدگان مرتبط با جاسوسی است.

از سوی دیگر گزارشها حاکی است که علیرضا فرهادزاده، مستندساز محیط زیست در ایران در روزهای اخیر بازداشت شده است.

بر این اساس تعداد فعالان محیط زیستی که از اوایل بهمن‌ماه در ایران بازداشت شده‌اند به ۱۴ نفر می‌رسد.

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی و سام رجبی مرادطاهباز، حسن راغ، عارف زارع، حسن زارع، عبدالرضا کوهپایه، مرتضی آریا نژاد، علیرضا فرهادزاده و کاووس سید امامی که در بازداشتگاه فوت کرد هویت این ۱۴ تن اعلام شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید