خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام, اندیشه و بیان, زندانیان  >  محکومیت دو زندانی امنیتی در زاهدان به اعدام و حبس

محکومیت دو زندانی امنیتی در زاهدان به اعدام و حبس

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در زندان مرکزی زاهدان به نام های “عین الله قنبرزهی” و “نصرالله قنبرزهی”، به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق قیام مسلحانه” به ترتیب به “اعدام” و “۴۰ سال حبس” محکوم شدند، آنها پیش تر اعترافات اخذ شده از خود را تحت فشار و شکنجه خوانده بودند. همزمان با صدور این احکام یک متهم سیاسی پس از تحمل ۴۰ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو زندانی به نام های “عین الله قنبرزهی” و “نصرالله قنبرزهی” که در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شوند، به ترتیب به “اعدام” و “۴۰ سال حبس” محکوم شدند،

عین‌الله قنبرزهی، ۲۶ ساله و نصرالله قنبرزهی، ۲۵ ساله، به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور”، “قیام مسلحانه”، “همکاری با گروهای ضد نظام” و “قتل سه تن از ماموران راهنمایی رانندگی” به ترتیب به “اعدام” و “۴۰ سال حبس” محکوم شدند،

حکم محکومیت این دو زندانی پس از حدود ۴ سال بلاتکلیفی و نگهداری در زندان مرکزی زاهدان توسط “قاضی مهدویان” رئیس شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب زاهدان صادر شده است و هم‌اکنون در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شوند.

این افراد با مولوی نور الدین کاشانی فرزند خداداد اهل زاهدان که مدرس قرآن روستای شندک است هم پرونده هستند که در مرداد ماه ۱۳۹۲ همگی بازداشت شدند. پرونده آقای کاشانی در دادگاه ویژه روحانیت در حال بررسی است.

این زندانیان پیش تر بر اینکه مورد شکنجه و بدرفتاری به خصوص در ایام بازجویی قرار گرفته بودند تاکید کردند.

در خبری دیگر “علی اکبر قنبرزهی” که از حدود ۴۰ روز پیش توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، امروز به بند یک زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.

علی اکبر قنبرزهی به اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروههای مخالف نظام متهم شده است.

گفته میشود این زندانی در زمان حضور ۴۰ روزه در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به تخت شکنجه معروف به “تخت معجزه” بسته شده است و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

تخت معجزه یکی از شیوه های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی بخصوص در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان است، در این نوع شکنجه متهم رابه تخت میبندند و پرسنل اطلاعات متهم را آنقدر با کابل شلاق میزند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد. هدف از این شکنجه اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.

لازم به یادآوری است پیش از این زندانیان دیگری از جمله عبدالله قنبرزهی، محمدصابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه بخش و نور احمد حسن زهی که تجربه حضور در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان را داشتند در روایت های خود از وجود ابزار شکنجه موسوم به “تخت معجزه” در این محل و اعمال شکنجه بر خود سخن گفته بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید