خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ساعت ۱۸:۵۰:۱۱

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  جواد و امین اشرفی با تودیع وثیقه آزاد شدند

جواد و امین اشرفی با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از مهندسان نیروگاه همدان به نام‌های “جواد اشرفی” و “امین اشرفی” که در تاریخ ۲۱ دی‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، دیروز مورخ ۲۹ بهمن‌ماه با تودیع وثیقه به‌صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه از زندان همدان آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جواد اشرفی و امین اشرفی دو تن از مهندسان نیروگاه همدان دیروز مورخ ۲۹ بهمن‌ماه با تودیع قرار وثیقه به‌طور موقت تا زمان برگزاری جلسه دادگاه از زندان همدان آزاد شدند.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود “صبح روز پنج‌شنبه مورخ ۲۱ دی‌ماه این دو مهندس نیروگاه ساعت ۸ صبح در محل کار خود بدون ارائه حکم یا توضیحی در مورد دلیل دستگیری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند”.

در دوره بازداشت این افراد در بازداشتگاه اداره اطلاعات یک منبع نزدیک به خانواده این افراد به گزارشگر هرانا گفته بود: “این دو پس از روزها بازجویی و تحمل شکنجه‌های روحی که بعضاً با ضرب و شتم نیز همراه بوده طی تماسی کوتاه با خانواده از فشار بازجویان جهت بیان اعترافات اجباری غیرواقعی سخن گفتند”.

کماکان از اتهامات مطروحه نهادهای امنیتی علیه این دو شهروند همدانی اطلاعی در دست نیست، آنها مدت عمده بازداشت خود را در بازداشتگاه مرکزی اداره اطلاعات استان همدان سپری کرده بودند.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند.

بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد و حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزادشده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل‌شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید