خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۲ ساعت ۱۰:۴۷:۱۴

    خانه  > اعدام  >  زندان رجایی شهر کرج؛ اعلام گذشت از اعدام متهم به قتل سرباز وظیفه

زندان رجایی شهر کرج؛ اعلام گذشت از اعدام متهم به قتل سرباز وظیفه

خبرگزاری هرانا – اعضای خانواده سرباز پلیس از مردی که هشت‌سال قبل فرزند آنها را به قتل رسانده برای “جلب رضای خدا” اعلام گذشت کردند. دو متهم به قتل دیگر هم که در جریان پرونده‌های جداگانه مرتکب جرم شده بودند برای اجرای حکم پای چوبه دار حاضر شدند، اما با تلاش تیم صلح و سازش موفق به گرفتن مهلت از اولیای‌دم شدند.

به زارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، نخستین متهم که اولیای‌دم بدون قید و شرط پای چوبه دار او را بخشیدند مرد خلافکاری بود که سال ۸۸ در ایست بازرسی مأموران پلیس سرباز وظیفه‌ای را با شلیک تیر به قتل رسانده و از محل گریخته بود.

روز حادثه بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران باتماس تلفنی مأموران پلیس از قتل سرباز وظیفه‌ای در اتوبان تهران – کرج حوالی پارک چیتگر با خبر و همراه تیمی از کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی راهی محل شد.

بررسی‌ها نشان داد دقایقی قبل مأموران گشت پلیس به خودروی پرایدی مشکوک می‌شوند و دستور ایست می‌دهند.

راننده خودروی پراید وقتی با مأموران روبه‌رو می‌شود اقدام به فرار می‌کند، اما سرباز وظیفه‌ای که همراه مأموران بوده مانع فرار او می‌شود که در نهایت راننده پراید با کلت کمری سرباز وظیفه را هدف قرار داده و به قتل می‌رساند و از محل می‌گریزد.

پس از این مأموران تحقیقات گسترده‌ای را برای شناسایی و دستگیری قاتل فراری آغاز کردند تا اینکه مدتی بعد وی را شناسایی و دستگیر کردند.

متهم در بازجویی به قتل سرباز وظیفه اعتراف کرد و گفت برای فرار از دام مأموران اقدام به تیر‌اندازی به سوی سرباز وظیفه کرده است.

قاتل پس از صدور کیفرخواست در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری با درخواست اولیای‌دم از سوی هیئت قضایی به اعدام محکوم شد.

پس از تأیید حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور متهم چند بار برای اجرای حکم اعدام پای چوبه دار حاضر شد و هر بار موفق به گرفتن مهلت از اولیای دم شد.

در نهایت متهم چند روز قبل دوباره برای اجرای حکم در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت. در حالی که طناب دار بر گردن متهم آویزان بود پدر و مادر مقتول بدون هیچ قید و شرطی وی را بخشیدند.

بدین ترتیب متهم به زودی از جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری محاکمه می‌شود.

قاتل پدر خوانده پای چوبه دار مهلت گرفت 

سال ۸۹ بود که مأموران پلیس تهران از قتل مرد میانسالی در یکی از محلات جنوبی تهران با خبر و راهی محل شدند.

مأموران در محل حادثه با جسد مردی روبه‌رو شدند که با شلیک گلوله تفنگ شکاری به قتل رسیده بود. بررسی‌ها نشان داد مقتول به دست پسر خوانده‌اش به قتل رسیده است.

مأموران در تحقیقات بعدی دریافتند قاتل چند سال قبل در سن ۱۵‌سالگی هنگامی که همراه تعدادی از دوستانش برای تفریح به یکی از شهرهای شمالی رفته بود کنار دریا با پسر جوانی چشم در چشم می‌شود و در درگیری خونینی او را به قتل می‌رساند.

متهم پس از قتل تحویل کانون اصلاح تربیت می‌شود تا اینکه خانواده‌اش از اولیای‌دم رضایت می‌گیرند و چند سال قبل قاتل از زندان آزاد می‌شود.

تحقیقات میدانی نشان داد قاتل مدتی است با پدر خوانده‌اش اختلاف داشته و قصد داشته اموال او را به زور تصاحب کند که به همین سبب روز حادثه با پدر خوانده‌اش درگیر می‌شود و او را با تفنگ شکاری به قتل می‌رساند.

قاتل پس از دستگیری به قتل اعتراف کرد. اولیای‌دم در جلسه دادگاه برای متهم درخواست اعدام دادند و هیئت قضایی هم قاتل را به اعدام محکوم کرد.

در حالی که متهم هفت‌ماه قبل از اولیای‌دم پای چوبه دار مهلت هفت‌ماهه گرفته بود‌، چند روز قبل برای دومین بار برای اجرای حکم پای چوبه دار حاضر شد.

پسر مقتول به عنوان تنها اولیای‌دم این بار هم به قاتل مهلت سه ماهه داد.

وی گفت: “قاتل اظهار پشیمانی می‌کند و به گفته مسئولان زندان در این مدت رفتار شایسته‌ای داشته به همین خاطر ‌با گذاشتن شرطی به قاتل سه‌ماه‌ مهلت می‌دهم تا در این مدت بتواند رضایت مرا جلب کند”.

قاتل حادثه سمند و صمد مهلت گرفت 

دومین قاتل که پای چوبه دار از اولیای‌دم مهلت پنج‌ماهه گرفت مرد ۳۲ ساله‌ای به نام مهدی است که ۱۱ مرداد‌ماه سال ۹۲ به خاطر سوءتفاهم دو واژه «‌سمند‌» و «صمد» پسر ۲۲‌ساله‌ای به نام محمد‌مهدی را در درگیری در خیابان بنفشه حوالی جنت‌آباد به قتل رساند. پدر مقتول گفت: “پسرم که دانشجو بود تازه خودروی سمندی خریده بود و جلو خانه ما پارک کرده بود. لحظاتی قبل از حادثه پسرم زنگ خانه را زد و گفت پسر جوانی قصد سرقت خودروی سمند‌مان را دارد و از من خواست با پلیس تماس بگیرم. وقتی به جلو در رفتم با پیکر خونین پسرم روبه‌رو شدم”.

پسرم به من گفت: “مرد جوانی در اطراف ماشین سمند ما پرسه می‌زد و با تلفن همراهش درباره سمند صحبت می‌کرد”. به او گفتم که از ماشین دور شود که با چاقو به گردنم زد و با خودروی سوزکی ویتارا فرار کرد.

مأموران پلیس در ادامه تحقیقات راننده خودروی سوزکی ویتارا را به نام مهدی شناسایی و دستگیر کردند.

متهم در بازجویی‌ها با اظهار پشیمانی به قتل اعتراف کرد.

وی گفت: “برای انجام پاره‌ای از کارهایم از اصفهان به تهران آمده بودم. شب حادثه برای تفریح و گردش به برج میلاد رفتم، اما به علت عدم آشنایی با خیابان‌های منطقه، به صورت ناخواسته سر از محله جنت‌آباد در آوردم. برای پرسیدن نشانی و خرید سیگار و آبمیوه، ماشین خود را در کنار خیابان پارک کردم که پس از خرید سیگار و آبمیوه، زمانی که با تلفن همراه در حال صحبت کردن بودم با مقتول درگیر شدم. درگیری از آنجا شروع شد که من در حال مکالمه با یکی از دوستانم به نام «صمد» بودم که او را با لهجه محلی «سمند» صدا می‌کردم. مقتول به تصور اینکه دارم در خصوص سرقت خودروی سمند حرف می‌زنم با هم درگیر شدیم و این اتفاق رخ داد”.

متهم در دادگاه به اعدام محکوم شد و چندی قبل پای چوبه دار حاضر شد و موفق به گرفتن مهلت از اولیای‌دم شد.

قاتل چند روز قبل برای دومین بار در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت.

قاتل از اولیای دم درخواست بخشش کرد و گفت او را به خاطر دو فرزند خردسالش ببخشند.

در ادامه اولیای‌دم دوباره به قاتل مهلت پنج‌ماهه دادند تا بعداً درباره بخشش یا اعدام او تصمیم بگیرند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید