خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ ساعت ۱۲:۴۲:۱۳

    خانه  > کارگران  >  بیکاری و معوقات مزدی کارگران در دو واحد جداگانه

بیکاری و معوقات مزدی کارگران در دو واحد جداگانه

خبرگزاری هرانا – حیدر مظاهری فعال کارگری در ورامین اعلام کرد که “۲۰۰ کارگر کارخانه شیر وارنا در پی تمدید نشدن قرارداد کاری خود؛ بیکار شده‌اند”. از سوی دیگر حقوق آذر ماه حدود دو هزار نفر از کارگران شرکت حفاری شمال پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴، یک فعال کارگری در ورامین اعلام کرد: “۲۰۰ کارگر کارخانه شیر وارنا در پی تمدید نشدن قرارداد کاری خود؛ بیکار شده‌اند”.

حیدر مظاهری با اعلام این خبر افزود: “کارخانه شیر وارنا وابسته به بخش خصوصی واقع در قرچک ورامین بیش از ۴۰۰ کارگر دارد که به جهت مشکلات بوجود آمده، با حدود ۲۰۰ کارگر، قرارداد خود را تمدید نکرده است”.

او با بیان اینکه کارگران تعدیل شده هرکدام بین ۲ تا ۸ سال سابقه کار دارند، افزود: “در حال حاضر کارگرانی که در این واحد تولیدی مشغول کارند با دو ماه مزد معوقه؛ نگران از دست دادن شغل خود شده‌اند”.

به گفته دبیر خانه کارگر شهرستان ورامین؛ در شرایط کنونی آنچه برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است، حفظ امنیت شغلی است چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آن‌ها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.

وی با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی در مورد وضعیت کارخانه صنایع شیر تهران «وارنا» و کارگرانش، گفت: “اگر مسئولان هرچه سریع‌تر به وضعیت کارخانه رسیدگی کنند، در آینده نزدیک شاهد بهبودی وضعیت کارخانه و کارگرانش خواهیم بود”.

پیگیر مطالبات کارگران «وارنا» هستیم

در این زمینه حمید رضا داداشی (رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان ورامین) با تایید خبر تعدیل حدود ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه «وارنا» به ایلنا گفت: “این کارگران تقریبا از دو ماه قبل به مرور بعد از اتمام قرارداد کار از سوی کارفرما اخراج شده‌اند”.

او با بیان اینکه اداره کار شهرستان ورامین پیگیر مطالبات کارگران این کارخانه است، افزود: “کارگران تعدیل شده‌ای که در این فاصله برای پیگیری مطالبات خود به اداره کارشکایت کرده‌اند، به مطالبات خود رسیده‌اند”.

طبق اظهارات داداشی، عمده‌ترین مشکل این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی و خصوصی همانند اداره تامین اجتماعی، چندین بانک و همچنین اداره دارایی است.

به گفته وی، مسئولان شهرستانی در راستای نجات این واحد بحران‌زده قصد دارند این کارخانه تولیدکننده محصولات لبنی را به یک بخش خصوصی مرتبط واگذار کنند.

دستمزد آذرماه کارگران حفاری شمال پرداخت نشد/طرح تحقیق و تفحص کلید خورد

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶، حقوق آذر ماه حدود دو هزار نفر از کارگران شرکت حفاری شمال پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دستمزد آذر ماه حدود دو هزار نفر از کارگران شرکت حفاری شمال پرداخت نشده است.

این کارگران می‌گویند: “زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که قرار است در چند روز آینده حقوق آذر ماه پرسنل پرداخت شود ولی مطمئن نیستیم که این اتفاق بیفتد”.

این کارگران همچنین از عدم امنیت شغلی و نگرانی بابت آینده کاری خود انتقاد دارند و می‌گویند: “تاخیر در پرداخت مزد و کاستن از مزایای مزدی و همچنین اجرای طرح اصلاح ساختار، ما را نگران کرده است”.

پیش از این مدیریت حفاری شمال از کلید خوردن طرح اصلاح ساختار خبر داده و گفته است: “ممکن است مزایای بخشی از کارگران کاهش پیدا کند”.

در عین حال، قاسم ساعدی (عضو کمیسیون انرژی مجلس) از کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از حفاری شمال خبر داد و گفت: “مدیرعامل حفاری شمال باید در مجلس حاضر شده و به سوالات نمایندگان در مورد وضعیت شرکت پاسخ بدهد”.

کارگران می‌گویند: “منتظریم ببینیم طرح تحقیق و تفحص به کجا می‌رسد و آیا نتیجه‌ای برای کارگران دارد یا خیر؟”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید