خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶, 20th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۱۵ ساعت ۱۹:۳۰:۳۸

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در کرج اعدام شد؛ رهایی یک زندانی در مشهد از اعدام

یک زندانی در کرج اعدام شد؛ رهایی یک زندانی در مشهد از اعدام

خبرگزاری هرانا – روز گذشته یک زندانی به اتهام “قتل” در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. همزمان اولیای دم جوان ۳۰ ساله ای که طی یک نزاع خونین در شهرک شهید کاوه به قتل رسیده بود، با دریافت دیه، از خون خواهی گذشتند، حکم اعدام این زندانی قرار بود در زندان مرکزی مشهد اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران مورخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶، یک زندانی به نام “ابولفضل قربانی” روز ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

وی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، از چهار سال پیش در زندان بسر می‌برد.

ابوالفضل قربانی روز دوشنبه ۱۱ دی از بند ۱۰ زندان رجایی شهر کرج جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. به همراه وی دو زندانی دیگر به نام‌های امیرحسین پورجعفر و محمد کریمی هم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

پیشتر رسانه‌های رسمی خبر اعدام امیرحسین پورجعفر را که هنگام قتل تنها ۱۶ سال سن داشت منتشر کرده بودند. این کودک مجرم به اتهام قتل و تجاوز به بک دختر خردسال افغانستانی به اعدام محکوم شده بود.

محمد کریمی دیگر زندانی که جهت اجرای حکم به پای چوبه دار رفته بود موفق شد تا یک ماه از شاکیان پرونده خود مهلت بگیرد. این بار دومی بود که محمد به پای چوبه دار می‌رفت، با این حال اگر نتواند تا ماه آینده ۸۰۰ میلیون تومان برای شاکیان پرونده تهیه کند، اعدام خواهد شد.

یک منبع مطلع گفت: «امیرحسین پورجعفر تا آخرین لحظه به پدر ستایش التماس می‌کرد که وی را ببخشد ولی پدر ستایش هیچ حرفی نزد و دستی اجرای حکم را کشید.»

گفتنی است، هر سه این زندانیان متهمان ورامین بودند. اعدام ابوالفضل قربانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

بازگشت از پای چوبه دار

به گزارش خراسان مورخ پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶، اولیای دم جوان ۳۰ ساله ای که طی یک نزاع خونین در شهرک شهید کاوه به قتل رسیده بود، درحالی روز گذشته با دریافت دیه، از خون خواهی گذشتند. قرار بود حکم اعدام قاتل در زندان مرکزی مشهد اجرا شود.

جرقه های این نزاع مرگبار در حالی به شعله های سرکش آتشی سوزان تبدیل شد که ساعت ۲۲:۳۰ بیست و هشتم اردیبهشت سال ۱۳۹۳، ماموران کلانتری خلق آباد مشهد در جریان مرگ جوانی در بیمارستان شهید هاشمی نژاد قرار گرفتند که بر اثر اصابت ضربه چاقو به قفسه سینه اش جان باخته بود.مأموران پس از حضور در بیمارستان، مراتب را به قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه اطلاع دادند و بدین ترتیب تحقیقات شبانه قاضی موحدی راد درباره این جنایت آغاز شد.

بررسی های مقدماتی بیانگر آن بود که جوانی فرد مجروح را با خودرو به بیمارستان رسانده اما پس از اطلاع از مرگ وی، به مکان نامعلومی گریخته است. بنابراین به دستور مقام قضایی، گروهی از مأموران انتظامی، عملیات شناسایی و دستگیری متهم به قتل را آغاز کردند و پس از انجام یک سری فعالیت های اطلاعاتی و پلیسی موفق به دستگیری مردی به نام حامد که مقتول را به بیمارستان برده بود، در اطراف محل سکونتش در شهرک شهیدکاوه شدند. این مرد که شبانه توسط بازپرس ویژه قتل عمد مورد بازجویی قرار گرفته بود، گفت: من کابینت ساز هستم و نوزاد شش ماهه ای دارم، هر شب که از سر کار باز می گشتم نوجوان ۱۵ساله  افغانی را که در همسایگی ما زندگی می کند، می دیدم که نوجوانان دیگر را جمع کرده است. وی در کنارمنزل مسکونی ام آتش روشن و برای خانواده ام ایجاد مزاحمت می کرد. چند بار به او تذکر دادم اما امشب هم (شب حادثه) وقتی دوباره از سر کار بازگشتم همین وضعیت را دیدم و با دست چانه او را گرفتم و با ناراحتی گفتم که دیگر شما را این جا نبینم. سپس به داخل منزل رفتم اما هنوز چند دقیقه نگذشته بود که جوانی چاقو به دست وارد منزلم شد و سر و صدا به راه انداخت. او دو ضربه چاقو به سر و انگشتانم زد که همسایگان متوجه شدند و او را به بیرون از منزلم بردند. در این لحظه من که از دخالت آن جوان بیگانه عصبانی شده بودم، چاقویی را برداشتم و ضربه ای به قفسه سینه اش زدم. وقتی او روی زمین افتاد، تازه به خود آمدم که چه کار اشتباهی کرده ام. به همین دلیل پیکر مجروح او را برای نجات از مرگ داخل خودروام قرار دادم و به درمانگاه بردم ولی پرستاران گفتند که باید او را به بیمارستان هاشمی نژاد ببرم. من هم او را به بیمارستان رساندم ولی وقتی فهمیدم او جان باخته است، ترسیدم و فرار کردم.

تحقیقات درباره مقتول ۳۰ساله نیز مشخص کرد که او از مدت ها قبل با یک خانواده افغانی رفت و آمد داشته و آن شب نیز در منزل مرد افغانی بوده است. به همین دلیل همسر مرد افغانستانی مورد بازجویی قرار گرفت و به قاضی موحدی راد گفت: “ما به طور غیرمجاز در ایران زندگی می کنیم و همسرم در یک گاوداری کار می کند که خیلی از شب ها به منزل نمی آید”.

وی درباره آشنایی خود با مقتول نیز گفت: “او از حدود دو سال قبل برای استعمال موادمخدر به منزل ما رفت و آمد داشت اما اکنون من استعمال مواد را ترک کرده ام و او نیز متادون (داروی ترک اعتیاد) مصرف می کرد”.

امشب هم برای دیدن کبوترها به منزل ما آمده بود که پسرم وارد شد و گفت: “همسایه (متهم) مرا کتک زده است. آن جوان با شنیدن این جمله عصبانی شد و با چاقو به سمت منزل همسایه مان رفت که این حادثه رخ داد”.

با صدور دستوراتی از سوی مقام قضایی مأموران انتظامی به جست و جوی آلت قتاله پرداختند و آن را در حمام منزل مسکونی متهم کشف کردند. 

بنابراین گزارش، در پی اعترافات صریح متهم و بازسازی صحنه قتل در حضور مقام قضایی، کیفرخواست این پرونده جنایی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر شد و متهم در شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی پای میز محاکمه ایستاد.

این جوان ۲۷ ساله در جلسات دادگاه نیز که با حضور وکیل مدافع وی برگزار شد، ایجاد مزاحمت چند نوجوان با تجمع در مقابل منزل مسکونی اش را دلیل عصبانیت خود ذکر کرد که همواره با آتش افروزی های شبانه مزاحم خانواده اش می شدند. این گزارش حاکی است: “پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه در نهایت قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی با توجه به محتویات پرونده، گزارش ماموران انتظامی و پزشکی قانونی و همچنین اقاریر متهم در مراحل دادرسی، رای به اعدام وی دادند اما رای صادر شده از سوی دادگاه مورد اعتراض متهم قرار گرفت و پرونده مذکور برای رسیدگی دقیق تر به شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور ارجاع شد”.

بنابر گزارش خراسان، در همین حال قضات با تجربه دیوان عالی نیز پس از آن که محتویات این پرونده جنایی را با توجه به اقاریر متهم و دلایل مستند، بررسی کردند، رای صادر شده از دادگاه را صحیح تشخیص دادند و بدین ترتیب، اعدام متهم «حامد-ک» به تایید قضات دیوان عالی کشور رسید و پرونده مذکور به یکی از شعبه های اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد.

با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم، قرار بود قاتل صبح روز گذشته در زندان مرکزی مشهد پای چوبه دار برود اما تلاش برخی از اطرافیان قاتل، قبل از اجرای حکم نتیجه داد و اولیای دم در قبال دریافت دیه از اعدام قاتل گذشتند و بدین ترتیب «حامد» از پای چوبه دار به زندان بازگشت تا دادگاه از جنبه عمومی جرم مجازات وی را تعیین کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید