خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵, 24th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ساعت ۲۱:۳۱:۵۰

    خانه  > اقلیت های ملی, کارگران  >  تشکیل بازارچه موقت مرزی برای کولبران / امضای ۱۱۰ نماینده برای طرح دوفوریتی ساماندهی کولبرها

تشکیل بازارچه موقت مرزی برای کولبران / امضای ۱۱۰ نماینده برای طرح دوفوریتی ساماندهی کولبرها

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی ناجا از تشکیل بازارچه موقت مرزی برای ساماندهی وضعیت کولبران خبر داد و گفت که تحت نظارت کارگروه ویژه مرز و شورای امنیت به صورت موقت برای کولبران بازارچه مرزی تشکیل شده است که می‌توانند زیر نظر مبادی رسمی در آنجا فعالیت کنند. مرگ پرشمار کولبران بخصوص در ماههای اخیر توجه افکار عمومی و اعتراض به شرایط معیشت و کار پرخطر آنان را در پی داشت. رسول خضری، دیگر نماینده مجلس با یادآوری تلاش عده ای از نمایندگان به منظور جمع آوری امضا برای طرح دوفوریتی ساماندهی مرزها و ته لنجی ها افزود “تاکنون ۱۱۰ نفر از نمایندگان این طرح را امضا کرده اند و در تلاشیم تا امضاها را به ۲۰۰ نفر برسانیم و به زودی آن را تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهیم کرد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آنا، سعید منتظرالمهدی سخنگوی ناجا در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که ظهر امروز برگزار شد در خصوص آخرین وضعیت ساماندهی کولبران اظهار کرد: “هم‌اکنون بازارچه موقت مرزی زیر نظر کارگروه ویژه مرز و شورای امنیت به صورت موقت برای کولبران تشکیل شده است و آنها مجازند در برخی از مرزها ۴۸ نوع کالا و در برخی دیگر ۵۶ نوع کالا را تحت نظارت‌های کنترلی حمل کنند. در واقع کولبران از مبادی رسمی تحت نظارت کنترل شده می‌توانند فعالیت داشته باشند در غیر این صورت تردد و ورود و خروج هر شخصی به شکل‌های متفاوت اعم از کولبر و فرد دیگر از مبادی غیر رسمی غیر مجاز تلقی می‌شود و پلیس مجبور به مجادله و مداخله است. اگر کسی تحت عنوان کولبری به دور از نظارت مرزبانان و از مبادی غیر رسمی حرکت کند مشخص نیست که چه چیزی را حمل می‌کند، ممکن است سلاح باشد یا هر چیز دیگر؛ پس این به صلاح امنیت کشور نیست”.

وی در خصوص فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده و در آن چند سرباز مرزبان در حال ضرب و شتم افرادی در سر مرز هستند، توضیح داد: “آن فیلم به صورت ناقص در شبکه‌های مجازی منتشر شده است. این افراد از مبادی غیر رسمی از کشور خارج شده‌ بودند و قصد داشتند دوباره در حالی که سیگار هم به صورت قاچاق همراهشان بود وارد مرز شوند که مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. فارغ از اینکه ضرب و شتم از طرف سربازان نیروی انتظامی مورد قبول نیست و با خاطیان از طریق فیلترهای ارزیابی به صورت قضائی و انتظامی برخورد مناسب شده است و این موضوع از طریق مراجع قضائی دنبال می‌شود. نکته حائز اهمیت دیگر نوع رفتار این افراد با سربازان است، در واقع قبل از اینکه با آنها برخورد صورت گیرد به طرف سربازان سنگ انداخته و فحاشی کرده‌اند”.

منتظرالمهدی با بیان اینکه امنیت به خودی خود ایجاد نمی‌شود و پلیس بر سر مساله امنیت با کسی مماشات نمی‌کند، تصریح کرد: “وظیفه مرزداران دفاع همه جانبه از ورود هرگونه نفوذ به کشور است، کشور ما هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مربع مرز دارد که از این میزان حدود ۲۰۰ کیلومتر توسط نهادهای دیگر محافظت می‌شود و کنترل ما بقی آن برعهده نیروهای مرزبانی ناجا است”.

در گزارشی دیگر نماینده مردم سردشت و پیرانشهر از امضای ۱۱۰ نماینده برای طرح دوفوریتی ساماندهی کولبرها خبر داد و گفت که به زودی این طرح را تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهیم کرد.

به نقل از خانه ملت، رسول خضری در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۴ بهمن) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با یادآوری تلاش عده ای از نمایندگان به منظور جمع آوری امضا برای طرح دوفوریتی ساماندهی مرزها و ته لنجی ها افزود: “تاکنون ۱۱۰ نفر از نمایندگان این طرح را امضا کرده اند و در تلاشیم تا امضاها را به ۲۰۰ نفر برسانیم و به زودی آن را تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهیم کرد”.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: “در این طرح تلاش داریم تا ابتدا کولبرها شناسایی شده و شغل آنها مشخص شود، چرا که این افراد به دلیل نبود اشتغال پایدار اقدام به کولبری می کنند، لذا باید وضعیت آنها قانونمند شده و ساماندهی برای اشتغال آنها داشته باشیم”.
وی یادآور شد: در تلاشیم تا در طول برنامه های ۵ ساله توسعه برای کولبرها اشتغالزایی کنیم که در این میان دولت نیز مکلف به ساماندهی آنها است. این در حالی است که بارها در منویات مقام معظم رهبری به این نکته اشاره شده که انسداد کامل مرزها در صورتی باید شکل گیرد که اشتغال برای کولبرها مورد توجه و تاکید قرار گرفته باشد.
خضری افزود: باید با کمک وزارت صنعت و گمرکات، تعاونی تشکیل شود چرا که ۳۰ درصد معاملات مرزی از طریق کولبرها صورت می گیرد.
این نمایند مردم در مجلس دهم تاکید کرد: همچنین بیمه کولبرها نیز مورد توجه است، چرا که آنها از هیچگونه بیمه ای برخوردار نیستند تا جایی که دیه کولبرهای فوتی در حادثه ریزش بهمن اکنون با مشکل روبرو شده است، و بازماندگان آنها از لحاظ تامین معاش دچار مشکل خواهند شد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با ساماندهی کولبرها و مدیریت صحیح بر این امر می توان ۴۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد که دولت باید به این امر توجه کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید