خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  عضو کمیسیون قضایی مجلس؛ طرح تعدیل مجازات اعدام متوقف نخواهد شد

عضو کمیسیون قضایی مجلس؛ طرح تعدیل مجازات اعدام متوقف نخواهد شد

خبرگزاری هرانا ـ عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر اینکه بررسی طرح تعدیل مجازات اعدام در کمیسیون قضایی متوقف نخواهد شد، گفت که باید اعدام در جهت مبارزه با موادمخدر صرفا مشمول باندهایی شود که سرمنشا این معضلات هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، جلیل رحیمی جهان‌آبادی درباره اظهارات مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر لزوم توقف بررسی طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» در کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس، افزود: “بدون شک ارایه هرگونه پیشنهادی از سوی دستگاه‌ها برای بررسی هرچه بهتر این طرح مورد استقبال اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی قرار خواهد گرفت اما تصمیم گیرنده برای بررسی یا توقف بررسی طرح مذکور مجلس است”.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: “نمایندگان تصمیم به پیگیری جدی طرح تعدیل مجازات اعدام دارند چراکه این اقدام هم ضروری و هم به نفع کشور است و می تواند از بسیاری از آسیب ها در کشور جلوگیری کند”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: “از سوی دیگر این آمادگی بین نمایندگان وجود دارد تا هرگونه پیشنهادی توسط نهادهایی همچون نیروی انتظامی و قوه قضاییه در زمینه طرح تعدیل مجازات اعدام پذیرفته و مورد بررسی قرار دهد”.

وی با بیان اینکه تاکنون نظرات مسئولان مربوطه را در مورد طرح مذکور مورد بررسی قرار داده ایم، ادامه داد: “با این حال مجلس این آمادگی در بین نمایندگان وجود دارد که اظهارات کارشناسی را به طور کامل بررسی کند اما اینکه اصل طرح غیرکارشناسی عنوان شود قابل قبول نیست”.

رحیمی جهان آبادی افزود: “اگر برخی بر این باورند که طرح یاد شده غیرکارشناسی است می‌توانند طرحی کارشناسی را در این زمینه به مجلس ارایه کنند تا از هر گونه آسیب در حوزه اعدام مواد مخدر کاسته شود، همچنین به نمایندگان پاسخ دهند که اعدام‌ها تا کنون چه نتیجه ای در بر داشته و تا چه اندازه توانسته از بحران های آن بکاهد”.

این نماینده مردم در مجلس دهم، درباره انتقاد وارده به عملکرد کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس مبنی بر اصلاح تنها بخش مربوط به مجازات اعدام قانون مبارزه با موادمخدر به جای اصلاح کل قانون، گفت: “اگرچه نمایندگان آمادگی دارند تا کل قانون را اصلاح کنند اما اکنون مجلس ساماندهی وضعیت اعدام مجرمان در حوزه مواد مخدر را در دستور کار قرار داده است، در این زمینه اگر نیروی انتظامی یا قوه قضاییه تمایل به اصلاح کل قانون دارند نمایندگان نیز از آن حمایت خواهند کرد اما باید ابتدا از آسیب اعدام در کشور جلوگیری شود و سپس به دیگر موارد پرداخت”.

وی افزود: “اعضای کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس به دنبال محدودکردن اعدام هستند و بر این باورند اشخاصی که در باندهای مسلحانه هستند اعدام شوند نه  افرادی که به جهت فقر و تامین معاش زندگی اقدام به تخلفات در این حوزه می‌کنند، لذا باید اعدام‌ها مشمول باندهایی شود که سرمنشا این معضلات هستند”.

وی افزود: “اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی نظر قوه قضاییه را در دیدار با رییس این قوه اخذ کرده و نماینده قوه قضاییه نیز در جلسات کمیسیون حضور داشته اما نسبت به این طرح مخالفتی ندارد بلکه دیدگاه هایی را مطرح کرده اند که بدون شک نظرات آنها حتما اعمال خواهد شد”.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در واکنش به نظرات مسئولان ستاد مبارزه با موادمخدر مبنی بر اینکه در صورت اصرار نمایندگان برای تصویب طرح تعدیل مجازات مواد مخدر، نظر قوه قضاییه اخذ خواهد شد، افزود: “نیروی انتظامی تنها دیدگاه خود را می تواند بیان کند و این نهاد نماینده قوه قضاییه نیست این درحالی است که اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی نظر قوه قضاییه را در دیدار با رییس این قوه اخذ کرده و نماینده قوه قضاییه در تمامی جلسات کمیسیون حضور داشته و نسبت به این طرح مخالفتی ندارد، مسئولان مربوطه در قوه قضائیه دیدگاه هایی را مطرح کرده اند که بدون شک نظرات آنها اعمال خواهد شد”.

علی علیزاده مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر ضرورت نگاه جامع مجلس به قانون مبارزه با موادمخدر گفت: “اولویت ستاد توقف طرح یک فوریتی تعدیل مجازات اعدام در مجلس می‌باشد که در صورت اصرار نمایندگان بر طرح مذکور با توجه به ماهیت قضایی طرح، نظر قوه قضاییه در این طرح اخذ شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید