خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  ستاد مبارزه با مواد مخدر خواستار توقف طرح تعدیل مجازات اعدام است

ستاد مبارزه با مواد مخدر خواستار توقف طرح تعدیل مجازات اعدام است

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر ضرورت نگاه جامع مجلس به قانون مبارزه با موادمخدر گفت که اولویت ستاد توقف طرح مذکور میباشد در صورت اصرار نمایندگان بر طرح مذکور با توجه به ماهیت قضایی طرح، نظر قوه قضاییه در این طرح اخذ شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، علی علیزاده در خصوص اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و تعدیل مجازات اعدام اظهار داشت: “مجلس مدتی قبل طرح یک فوریتی تعدیل مجازات اعدام را با بیش از ۱۴۰ امضا به تصویب رساند و بر این اساس قرار است ظرف یکی دو هفته آینده کمیسیون حقوقی قضایی مجلس طرح را به تصویب رساند”.

مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: “امروز این موضوع مطرح است که اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر توسط اندیشمندان حقوقی و دستگاه‌های مقابله ای در دستور کار قرار گیرد اما پرداختن به این موضوع بدون توجه به دستاوردها و یافته‌های علمی ۳۸ سال مبارزه نه تنها به مبارزه با موادمخدر کمک نخواهد کرد، بلکه ساختار مبارزه را با مشکل روبرو می‌کند. پیش بینی متخصصان جرایم سازمان یافته وجرایم مواد مخدر اینست که اصلاحات ناهمگون وغیر کارشناسی اگرچه ادبیات حقوق بشری دارد لیکن در مقام اجرا جامعه را با موج عظیمی از این جرم وطبیعتا دیگر جرایم مواجه خواهد کرد”.

وی مدعی شد: “گرچه اصلاح قانون در دستور کار قرار گرفته اما برشی نگاه کردن و پرداختن به بخشی از این مجازات ها در واقع فرآیند نامطلوبی را در مبارزه با موادمخدر به دنبال خواهد داشت”.

علیزاده با ادعای اینکه تعدیل مجازات اعدام و عدم توجه به بندهای ۴، ۵ و ۸ قانون مبارزه با موادمخدر و الحاقیات آن مشکلاتی را ایجاد می‌کند، افزود: “اگر مجلس نگاه کارشناسان، دستگاه اجرایی و تجربیات حقوقی و قضایی را لحاظ نکند، تعدیل مجازات اعدام، کمکی به مبارزه نکرده و آن را دچار چالش می‌کند”.

وی ادامه داد: “پیشنهاد ما به عنوان مرجع ملی مبارزه با مواد مخدر این است که مجلس نگاه جامعی به قانون مبارزه با موادمخدر داشته باشد و همه فرایند آن را مدنظر قرار دهد. از این منظر اولویت ستاد توقف طرح مذکور است در صورت اصرار نمایندگان بر طرح مذکور با توجه به ماهیت قضایی طرح نظر قوه قضاییه در این طرح اخذ شود”.

دو سال پیش بود که محمد جواد لاریجانی، معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران گفته بود که تلاش می شود تا قوانین اعدام های مربوط به مواد مخدر تغییر کند.

هر چند در مهرماه سال جاری در حالیکه مجلس ایران این طرح را مطرح کرد، رییس قوه قضاییه ایران لغو مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر در این کشور را رد کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید