خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  پاسخ یک مسئول به نگرانی خانواده زندانی: خبر صدمه چشمش را جدی نگیرید، وقتی آزاد شود خودتان می بینید

پاسخ یک مسئول به نگرانی خانواده زندانی: خبر صدمه چشمش را جدی نگیرید، وقتی آزاد شود خودتان می بینید

خبرگزاری هرانا ـ یک منبع آگاه به وضعیت طاهره ریاحی، روزنامه نگاری که از تاریخ هفتم دی ماه بازداشت شده و چند روز پیش خبر «صدمه به چشم چپ او حین بازجویی در زندان اوین» رسانه‎ای شد گفت که یکی از مسئولان در مقابل نگرانی و پرس‎وجوی مکرر خانواده از وضعیت سلامت این روزنامه‎نگار گفته که «خبر صدمه چشمش را جدی نگیرید. وقتی آزاد شود خودتان می‎بینید»، اما اینکه چه زمانی قرار است آزاد شود تاکنون مسئولان پاسخ درست و مشخصی نداده‎اند. خانواده طاهره به شدت نگرانش هستند تا آنجا که مادرش در اثر فشار عصبی به بیمارستان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران، این درحالی است که روابط عمومی خبرگزاری برنا روز پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه در اطلاعیه‎ای «آسیب چشم چپ طاهره ریاحی» را رد و آن را «ادعای کذب برخی شبکه‎های اجتماعی و سایت‎های معاند» عنوان کرد، اما «یک منبع آگاه به وضعیت طاهره ریاحی» گفت: «طاهره در این خبرگزاری پیش از بازداشتش کار می‎کرد. مشخص است که برنا در حال‎حاضر تحت فشار است و احتمالا بر اثر فشار این خبر را منتشر کرده اما ما باور نمی‎کنیم تا زمانی که خانواده طاهره بتوانند دخترشان را ببینند و از سلامت او باخبر شوند.»

طاهره ریاحی، روزنامه نگار و دبیر اجتماعی خبرگزاری برنا (خبرگزاری وابسته به دولت) سه شنبه هفتم دی ماه(۹۵) در دفتر این خبرگزاری توسط «ماموران وزارت اطلاعات» به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شد. بر اساس اطلاعات به دست آمده از سوی کمپین، خانم ریاحی از زمان بازداشت تاکنون سه بار با خانواده‎اش تماس گرفته‎است، آخرین تماس کوتاه او روز ۱۱ بهمن ماه بود.

یک منبع آگاه پیشتر در تاریخ ۱۲ بهمن ماه درباره محتوای این تماس تلفنی، گفت:‌ «طاهره صبح دوشنبه ۱۱ بهمن ماه با مادرش تماس تلفنی کوتاهی داشته و گفته او را به بازپرسی آورده‎اند. او با گریه گفته حالم خیلی بد است و به او خیلی سخت می‎گذرد.» این منبع همچنین گفته بود: «در روزهای اخیر شنیده‌ایم که در حین بازجویی قرنیه چشم چپش آسیب دیده است. حتی شنیده‎ایم که او را برای درمان به بیمارستان هم برده‎اند اما اطلاعات بیشتری نداریم.»

خبرگزاری برنا  اما روز ۱۴ بهمن ماه پس از رسانه ای شدن خبر «آسیب چشم چپ طاهره ریاحی» و تداوم بی خبری از این روزنامه نگار با انتشار اطلاعیه‎ای درچهار بند درباره وضعیت طاهره ریاحی اظهار نظر کرده است. در ابتدای این اطلاعیه نوشته شده که طاهره ریاحی به اتهام تبلیغ علیه نظام در «محل سکونت خود» بازداشت شده است اما برخلاف گفته خبرگزاری برنا، منابع آگاه به وضعیت طاهره ریاحی گفته‎اند که ماموران وزارت اطلاعات با ورود به محل کارش در خبرگزاری برنا او را  بازداشت کرده و پس از آن او را برای بازرسی به خانه‎اش برده‎اند. یک منبع آگاه در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۲ بهمن ماه در این مورد گفت که ماموران «خانه را تفتیش کردند و ضمن تفتیش خانه یک نفر از همه خانه فیلم برداری می‎کرده، ماموران به سئوالات مادر طاهره هیچ پاسخی نداده‎اند و حتی وقتی حال مادرش  بد می‎شود اعتنایی نکرده و تفتیش خانه را ادامه داده‎اند. بعد هم طاهره را با وسایل شخصی مانند کیس کامپیوتر، لپ تاپ و کتاب‎هایش با خود بردند. به مادرش گفتند بازداشت او ۲۴ ساعته‎است اما الان بیش از یک‎ماه است که هنوز در بازداشت به سر می‎برد.»

در بند دوم اطلاعیه خبرگزاری برنا نیز نوشته شده، خانواده خانم ریاحی پس از بازداشت او «به دوری از جنجالی شدن پرونده و برخوردهای خاص رسانه‎ای تاکید داشتند و همچنان دارند» و در بند سوم این اطلاعیه هم اخبار منتشر شده در روزهای قبل که مربوط به وضعیت جسمی خانم ریاحی از جمله «صدمه به چشم چپ او» یک «شایعه» عنوان شده است.در اطلاعیه این خبرگزاری آمده‎است: «مدیر عامل خبرگزاری برنا روز چهارشنبه(۱۳ بهمن ۹۵) دیداری با آقای بیژن قاسم‎زاده، بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه داشته و در این دیدار بازپرس محترم با سعه صدر و حسن اخلاق پاسخگوی سئوالات مدیرعامل برنا بود و نسبت به سلامتی طاهره ریاحی و کذب بودن ادعای برخی شبکه‎های اجتماعی و سایت‎های معاند در خصوص صدمه به چشم او اطمینان داد، به همین دلیل از همکاران رسانه‎ای درخواست می‎کنیم از دامن زدن به چنین شایعاتی که نه تنها کمکی به طاهره ریاحی نمی‎کند بلکه باعث برخی لطمات روحی و جسمی به مادر محترمه وی می شود خودداری کنند.»

با این حال خبرگزاری برنا در پایان خبر منتشر شده خود نوشته است از مسئولان قضایی انتظار دارد «خانم ریاحی پس از پایان تحقیقات و ارسال پرونده اش به دادگاه با قرار وثیقه آزاد شود»، این درحالی است که یک منبع آگاه به کمپین گفت که «طی تماس تلفنی در تاریخ ششم بهمن ماه با خانواده این خبرنگار، خواسته شد تا ۳۰۰ میلیون تومان برای وثیقه او آماده کنند با این حال از آن زمان علیرغم پیگیری‎های خانواده طاهره ریاحی برای تودیع وثیقه هنوز این اتفاق نیفتاده و بازداشت موقت ایشان برای یک‎ماه دیگر نیز تمدید شده است.»

این منبع با اظهار اینکه مادر طاهره ریاحی به دلیل بی خبری از دخترش به بیمارستان منتقل شده است، گفت: «از هفته گذشته مادر طاهره پس از بالا رفتن فشار خونش و اضطراب شدید به بیمارستان منتقل شد و هنوز در آنجاست. از وقتی خبر آسیب به چشم دخترش را هم شنیده که بدتر شده‎است. متاسفانه مسئولان نه وضعیت یک مادر برایشان مهم است و نه اینکه دختر خانواده‎ای را بازداشت کرده‎اند که شهید برای نگه داشتن خاک این مملکت داده‎اند.»

روزنامه نگار زن دیگری نیز به نام «زینب کریمیان» در تاریخ چهارم بهمن ماه(۹۵) بازداشت شد. خانم کریمیان فعال در حوزه اطلاع رسانی دولت حسن روحانی بوده است و پیش از بازداشت سابقه خبرنگاری در خبرگزاری‎های رسمی ایرنا و مهر را در کارنامه خود دارد.  هنوز از دلیل بازداشت، اتهامات وارد شده و محل نگهداری زینب کریمیان اطلاعی در دست نیست.

بازداشت روزنامه نگاران از جمله دو خبرنگار زن در حالی انجام شده است که نزدیک به سه ماه دیگر به انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی‎است، طاهره ریاحی و زینب کریمیان هر دو در سایت ها و خبرگزاری‎های نزدیک به دولت کار می‎کردند. در حال حاضر آفرین چیت ساز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و عیسی سحرخیز چهار روزنامه نگار بازداشت شده در پاییز سال ۹۴ همچنان در زندانند. هر چهار روزنامه نگار مورد اشاره در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ تحت عنوان پروژه نفوذ بازداشت و بعدتر به اتهام‎های مختلف به زندان محکوم شدند. به جز عیسی سحرخیز که از تاریخ ۱۷ اسفند ماه به دلیل وضعیت جسمانیش به بیمارستان مرکز قلب تهران منتقل شد و سایر روزنامه نگاران بازداشت شده در زندان اوین در حال سپری کردن دوران حکم خود هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید