خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در سه واحد صنفی

معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در سه واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ پرداخت مطالبات مزدی وبیمه ای کارگران فصلی شاغل در پروژه سد خانقاه بفراجرد خلخال برای ۴ ماه به تاخیر افتاده است، فعالیت دوکارخانه «کنتور سازی ایران» و «صنایع کم مصرف ایرانیانّ» در استان قزوین با حکم مراجع قضایی متوقف شد. در این دو کارخانه حدود ۳۵۰ کارگر مشغول به کار بودند که بین ۵ تا ۱۰ماه دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند، از سوی دیگر نیز با گذشت ۵ ماه از اخراج ۷۵ نفر از کارگران خدماتی شهرداری تاکستان، هنوز کارفرما مطالبه‌های حقوقی کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است. کارگران از زمان اخراج تا کنون پیگیر بازگشت به‌کار خود هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پرداخت مطالبات مزدی وبیمه ای کارگران فصلی شاغل در پروژه سد خانقاه بفراجرد خلخال برای ۴ ماه به تاخیر افتاده است.

به گزارش اخبار دریافتی این کارگران از طریق  یک شرکت پیمانکاری به صورت فصلی در پروژه سد خانقاه بقراجرد خلخال در استان اردبیل مشغول کارند در ۴ ماه گذشته مزدی دریافت نکرده‌اند.

آنها می‌گویند که هم اکنون که در استخدام یک شرکت پیمانکاری هستند همسان با مزدشان حق بیمه آنان به تامین اجتماعی واریز نشده است.

برپایه این اطلاعات کارفرمای اصلی پروژه سد خانقاه بفراجرد خلخال شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل است که در پرداخت به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکار تعلل می کند.

بنا بر ادعای کارگران، شرکت پیمانکاری  به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع مزد آنان و سایر هزینه‌های جانبی را ندارد و در نتیجه علاوه بر کند شدن روند اجرای پروژه آنها هم اکنون با مشکل مالی مواجه هستند.

به گفته آنان پرداخت نشدن به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران پروژه سد خانقاه بفراجرد خلخال با توجه به تعویق انداختن حقوق ۴ ماهه کارگران باعث کاهش چشمگیر سرعت احداث سد شده است.

کارخانه‌های «کنتور سازی ایران» و «صنایع کم مصرف ایرانیان» پلمپ شدند؛ بلاتکلیفی ۳۵۰کارگر

به گزارش ایلنا، فعالیت دوکارخانه «کنتور سازی ایران» و «صنایع کم مصرف ایرانیانّ» در استان قزوین با حکم مراجع قضایی متوقف شد. در این دو کارخانه حدود ۳۵۰ کارگر مشغول به کار بودند که بین ۵ تا ۱۰ماه دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند.

کارخانه های «کنتور سازی ایران» و «صنایع کم مصرف ایرانیانّ روز گذشته (دوشنبه ۱۲ بهمن ماه) به دلیل  افزایش بدهی مالی معوقه به اداره مالیات با حکم قضایی پلمپ شده است.

کارگران می‌گویند علاوه بر بدهی کارخانه کنتور سازی ایران به اداره مالیات، این دو واحد تولیدی بدهی‌های دیگری نیز به چند نهاد دولتی و خصوصی همچون اداره تامین اجتماعی، چند بانک خصوصی و دولتی دارند.

بنا بر این گزارش هر دو کارخانه کنتور سازی و صنایع کم‌مصرف ایرانیان دارای کارفرمای واحد هستند، از مجموع ۳۵۰کارگر این دوکارخانه  ۵۰ کارگردر کارخانه صنایع کم مصرف ایرانیان مشغول کارند که حدود ۱۰ ماه مزد معوقه از کارفرما طلب کارند .

کارگران می گویند با وضعیت پیش آمده  قرار است همه کارگران برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کنند.

به ادعای آنان پیش از پلمب این دو کارخانه، مدیر عامل کارخانه  کنتور سازی ایران چندی پیش با  شکایت سهامداران کارخانه راهی مراجع قضایی شده بود.

گفتنی است، کارگران کارخانه‌های کنتورسازی و صنایع کم مصرف ایرانیان که در شهر صنعتی البرز قزوین واقع شده است از یک سال پیش  به دلیل پی گیری مطالبات معوقه مزدی خود مرتبا در مقابل نهادهای مختلف دولتی استان قزوین ومحل کارخانه دست به اعتراض صنفی می زنند.

بلاتکلیفی کارگران اخراج شده شهرداری تاکستان برای بازگشت‌به کار

به گزارش ایلنا، با گذشت ۵ ماه از اخراج ۷۵ نفر از کارگران خدماتی شهرداری تاکستان، هنوز کارفرما مطالبه‌های حقوقی کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است. کارگران از زمان اخراج تا کنون پیگیر بازگشت به‌کار خود هستند.

مرداد ماه سال جاری۷۵ نفر از مجموع ۱۵۰ کارگر خدماتی شهرداری تاکستان که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «پاکراه» در استان قزوین مشغول بکارند، با حداقل ۷ سال سابقه کار به دلیل عدم نیاز از سوی کارفرما اخراج شدند.

با وجود آنکه از آن تاریخ تاکنون کارگران بیکار شده با طرح شکایت در اداره کار شهرستان تاکستان پیگیر مطالبات معوقه  و بازگشت به‌کار خود شده‌اند، اما هنوز بلاتکلیف هستند.

از قرار معلوم کارگران پیمانی شهرداری تاکستان در پنج ماهی که اخراج شده‌اند در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌اند اما به دلیل شرایط سنی که دارند تا این لحظه هیچ کاری برای آنها پیدا نشده است.

گفته می‌شود کارگران اخراجی در حال حاضر۴ ماه است تحت پوشش بیمه بیکاری هستند و نگرانند که با ادامه این وضعیت نتوانند برای مدت زیادی با این شرایط بتوانند زندگی کنند.

به گفته کارگران اخراجی مدیریت این شرکت پیمانکاری مدعی است که در شرایطی که به دلیل مشکلات اقتصادی حتی قادر به پرداخت دستمزد کارگران موجود نیست امکان بازگشت به کار اخراج شدگان وجود ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید