خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بند زنان زندان اوین؛ سه مرخصی، یک آزادی و یک انتقال

بند زنان زندان اوین؛ سه مرخصی، یک آزادی و یک انتقال

خبرگزاری هرانا –  روز جاری، نازیلا حمیدآوا (حمیدف) زندانی تبعه جمهوری آذربایجان از بند نسوان زندان اوین آزاد شد. از همین بند، مریم نقاش زرگران، لیلا جعفری و ستوده فاضلی به مرخصی اعزام شدند و مرجان داوری نیز به ندامتگاه زنان ری (قرچک) منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوم بهمن ماه، نازیلا حمیدوا از بند نسوان (زنان) زندان اوین آزاد شد.

نازیلا حمیدآوا (حمیدف) یک شهروند غیر ایرانی، اهل شهر باکو در کشور جمهوری آذربایجان است. فروردین ماه سال ۹۴ در شهر تبریز بازداشت شد و بعد از تحمل ۱۰ ماه سلول انفرادی در این شهر به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

نامبرده پس از ۲ ماه نگهداری در این بند در ماه فروردین سال جاری به بند نسوان این زندان انتقال یافت. وی که به زبان فارسی مسلط نیست، در دادگاه نظامی توسط یک مترجم روس و یک مترجم ترک محاکمه شده است. از ملاقات و مرخصی محروم بوده و در مدت دادرسی یک مرتبه برایش وثیقه صادر شد، اما به دلیل عدم تملک سند در ایران و همچنین عدم دریافت وجه نقد توسط سیستم قضایی، همچنان در زندان به سر می برد.

مشخص نیست آزادی خانم حمیدآوا تحت چه عنوان و شرایطی صورت پذیرفته است.

همزمان از بند نسوان، مریم (نسیم) نقاش زرگران، لیلا جعفری و ستوده فاضلی به مرخصی چهار روزه اعزام شدند.

مریم نقاش زرگران به دلیل ابتلا به بیماری ASD حدودا ٩ سال قبل تحت جراحی قلب قرار گرفت و نیاز مبرم به مراقبت های ویژه و مستمر پزشکی دارد. وی در سال جاری چندین بار در اعتراض به حکم صادره و عدم رسیدگی به بیماری‌هایش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.

خانم زرگران اولین بار در اسفندماه ١٣٨٩ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. این بازجویی ها که با تهدید و مزاحمت برای اعضای خانواده وی همراه بود، اغلب در مکان های غیر رسمی و حول پرسش از کلیسای خانگی و جامع ادامه یافت.

وی نهایتا چند روز پس از بازداشت سعید عابدینی، شهروند ایرانی-آمریکایی، از سوی پلیس امنیت به صورت تلفنی احضار و بازداشت شد و در همین روز منزل پدری وی مورد تفتیش و کتاب ها و جزوات دینی و لوازم شخصی وی توقیف شد.

این نوکیش مسیحی پس از بازداشت جهت انگشت نگاری به زندان اوین منتقل و بدون هیچ گونه تفهیم اتهامی به ساختمان وزرا منتقل شد. وی به مدت ۵ شبانه روز بدون بدوی ترین امکانات بهداشتی در این مکان بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت. اغلب موضوع سئوالات در مورد کیفیت برگزاری مراسم در این کلیساها بود.

خانم زرگران نهایتا به زندان اوین منتقل و از سوی شعبه ٢ دادسرای شهید مقدس تفهیم اتهام شد. تنها اتهام تفهیم شده به وی تبلیغ علیه نظام بود.

مریم نقاش زرگران پس از ١٩ روز بازداشت موقت در بند نسوان اوین با قید وثیقه ٧٠ میلیونی آزاد شد. وی توسط قاضی مقیسه، ریاست شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این در حالی‌است که چنین اتهامی هرگز به وی تفهیم نشده بود.

ستوده فاضل دیگر زندانی به مرخصی آمده در اسفندماه سال ۸۸ بازداشت و در اردیبهشت ۸۹ به قید کفالت آزاد شد. خانم فاضل به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی به ۳ سال حبس محکوم و مورخ نهم تیرماه ۹۵ جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. وی از بیماری های مختلف ناشی از کهولت سن از جمله فشار چشم و ضعف عضلانی رنج برده، درحالی که از مرخصی محروم بوده، منتظر برگزاری دادگاه تجدیدنظر است.

لیلا جعفری، سومین زندانی اعزام شده به مرخصی از مربیان عرفان حلقه است که در تاریخ ۲۴ آذرماه ۹۲ بازداشت و بعد از تحمل ۱۱ روز سلول انفرادی در بند ۲-الف زندان اوین با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی موقتا ازاد شد. قاضی احمدزاده در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، وی را به دو سال حبس محکوم کرد و نامبرده در تاریخ هجدهم خرداد سال جاری، جهت اجرای حکم حبس خود را به زندان اوین معرفی نمود.

همزمان با چهار زندانی فوق، مرجان داوری محقق و مترجم زندانی در این بند، به ندامتگاه زنان ری (قرچک) منتقل شد.

مرجان داوری، در تاریخ دوم مهرماه ۹۴ در مهرشهر کرج در منزل پدری اش بازداشت شد. یک هفته در بازداشتگاه رجایی شهر نگهداری و سپس به بند ۲۰۹ منتقل شد. از تاریخ هشتم مهر ۹۴ تا ۱۳ دی ماه ۹۴ (حدود چهارماه) در سلول انفرادی بوده و سپس به بند نسوان انتقال یافت. جلسه بازپرسی  وی در اسفندماه ۹۴، اولین جلسات دادگاه در روزهای ۲۵، ۲۶ و ۲۷ مهر ۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و جلسات دوم این دادگاه در تاریخ های ۲۱ و ۲۲ آذرماه ۹۵ تعیین شده است. خانم داوری مترجم و محقق است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید