خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  سه تا ده ماه معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

سه تا ده ماه معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ کارگران فولاد و چدن دروز و کارگران ماشین سازی اراک از معوقات مزدی سه الی ده ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پرداخت معوقات حقوقی کارگران فولاد وچدن دروز از مرز ۱۰ماه گذشت. به گفته کارگران به‌رغم وعده‌های داده شده مبنی بر بهبود اوضاع کارخانه از سوی کارفرما؛ هنوز هیچ اقدامی برای پرداخت معوقات مزدی آنها صورت نگرفته است.

منابع خبری در کارخانه فولاد وچدن درود گزارش داده‌اند حدود ۱۰۸ کارگر رسمی و قراردادی این کارخانه به دلیل آنچه «کمبود منابع مالی» عنوان می‌‌شود؛ با احتساب عیدی سا ۹۴ بیش از ده ماه است حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران در تشریح جزئیات این خبر گفت: “نزدیک به ۱۰۸ نفر هستیم که از سه سال پیش با جابجایی مدیریت کارخانه با مشکلاتی مواجه شده‌ایم”.

به گفته وی در مقابل این طلب مزدی او و همکارانش از کارفرما هر دو ماه یکبار به صورت علی الحساب مبالغی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافت کرده اند.

به ادعای این کارگر واحد تولیدی  فولاد چدن که در استان لرستان فعالیت دارد طی سه سال گذشته این واحد از تولید وفروش خوبی برخوردار نیست.

اودر ادامه با ذکر مثالی گفت: “مجموع تولیدات ۱۰ ماه گذشته این واحد صنعتی به اندازه تولید ماهانه ایام پیش از بحران اخیر بوده است”.

طبق اظهارات این کارگرفولاد وچدن درود؛ او وسایر همکارانش پیگیری زیادی را برای وصول مطالبات خود از مسئولان نهاد های مستقر در استان وشهرستان انجام داده‌اند اما در این استان وشهرستان هیچ مسئولی از جمله اداره کار پاسخگو ی مطالبات کارگران نیستند.

همچنین  به نقل از این کارگر گفته می‌شود که  مشکل سه نفر از همکاران پیمانی و رسمی کارخانه فولاد چدن و ماشین سازی درود که از روز ۱۳ آذرماه  با ۱۴ سال سابقه کارتاکنون  اجازه حضور در محل کارشان  را ندارند  هنوز برطرف نشده است.

به گفته وی این سه کارگر به جرم  موضوع علنی شدن تخلفات اداری یکی از مدیران پیشین این  کارخانه از همان زمان تاکنون به دستور کارفرما نیروی مازاد اعلام شده و ورودشان به محل کار ممنوع اعلام شده است.

مشکلات کارگران ماشین سازی اراک همچنان ادامه دارد

به گزارش  ایلنا، معوقات مزدی کارکنان پیمانکاری شرکت ماشین سازی اراک از سه ماه گذشته تاکنون ادامه دارد.

بیش از ۶۰ تن از این کارگران که به صورت پیمانکاری در سمت‌های شغلی همچون متخصص جوشکار صنعتی فلزسنگین و دیگ های بخار مشغول کارند، از مهرماه سال جاری تاکنون هیچگونه مزدی دریافت نکرده اند و بنا به اظهارات آنان کارفرما حتی از پرداخت مساعده طفره رفته است.

جدا از این مسئله گویا این کارگران در خصوص نحوه تنظیم لیست‌های ماهیانه بیمه مشکلاتی دارند و مدعی هستند در لیست‌های مذکور از آنها به عنوان «کارگر ساده» نامبرده می‌شود.

به گفته کارگران در طی این چند سالی که در این شرکت  پیمانکاری مشغول کار هستند حتی یکبار هم مسئولان اداره کار به این کارگاه ها سرکشی نکرده است تا بیمه و شرایط کاری کارگران را کنترل کند.

این در حالی است که پیشتر معاونت نیروی انسانی ماشین سازی اراک، در پاسخ به وضعیت کارگران اظهار داشت: «به دلیل مدیریت کنترل عملکرد بخش پیمانکاران به خوبی رصد شده و قصوری در این زمینه مشاهده نشده است».

به گفته رضایی تمامی کارگران زیر مجموعه پیمانکاری ما دارای قراردادهای کاری بوده و تکایف خودشان مشخص است، تمامی کارگران بیمه شده و از مزایایی چون، بن، حق مسکن، ناهار، هزینه رفت و آمد برخوردار هستند، چیزی که کارگران از اساس آن را نادرست می شمارند.

از سوی دیگر اما نمایندگان کارگران در شورای اسلامی کار این کارخانه علاوه بر تأکید ادامه مشکلات کارگران پیمانی، دلیل این وضعیت این مشکل را مدیریت نادرست و مشکلات پیش آمده برای صندوق ذخیره فرهنگیان یاد می کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید