خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵, 24th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ساعت ۲:۱۳:۵۴

    خانه  > slide, اعدام, کودکان  >  اعدام یک کودک-مجرم در کرمان

اعدام یک کودک-مجرم در کرمان

خبرگزاری هرانا – دو زندانی جوان متهم به قتل که یکی از آنان در زمان قتل ۱۶ سال سن داشت پس از تلاش ناموفق وکلا و فعالان مدنی برای کسب رضایت اولیای دم در زندان کرمان به دار آویخته شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه ۲۷ دیماه دو زندانی از جمله ” آرمان بحر آسمانی ” متولد ۲۲ بهمن ۷۵ که در شانزده سالگی در آبان ماه سال ۹۱ پسرخاله خود را در جیرفت به قتل رسانده بود به همراه زندانی ۲۳ ساله دیگری به نام “شمس الله ر” از اهالی سیرجان پس از تلاش ناموفق وکلا و فعالان مدنی برای کسب رضایت اولیای دم در محوطه این زندان به دار آویخته شدند.

رسانه های رسمی پیش تر خبر اعدام شمس الله ر را منتشر کرده بودند اما در مورد اعدام کودک-نوجوان مورد اشاره نه رسانه ها و نه نهادهای مسئول هیچگونه اطلاع رسانی مشخصی نداشتند.

لازم به توضیح است قوانین ایران سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹سال برای دختران می‌داند. این درحالی است که کنوانسونهای بین‌المللی اعدام افراد کمتر از هجده سال را منع می کنند.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و.. همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده‌است.

این اقدام ایران با تعهدات کشور در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک در تضاد است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید