خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵, 22nd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ساعت ۲۳:۰۰:۲۱

    خانه  > اندیشه و بیان  >  استناد به حقوق بشر در یک پرونده خانوادگی؛ دادگاه تجدیدنظر مازندران طبق مصوبه سازمان ملل رای داد

استناد به حقوق بشر در یک پرونده خانوادگی؛ دادگاه تجدیدنظر مازندران طبق مصوبه سازمان ملل رای داد

خبرگزاری هرانا ـ در یک اقدام کم سابقه دادگاه تجدید نظر مازندران در یک پرونده خانوادگی، بر اساس موازین حقوق بشر بین‌المللی رای جالب توجهی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرآنلاین، استفاده از قوانین بین المللی حقوق بشر در دادگاه های ایران سابقه چندانی ندارد. با وجودی که تاکنون تحقیقی درباره تعداد استفاده قضات از آرا و موازین حقوق بشری در دادگستری جمهوری اسلامی ایران انجام نشده، ولی می توان اینطور فرض کرد که تعداد آرایی که مستقیما از احکام حقوق بشر بین المللی تبعیت کرده اند در قوه قضاییه آنقدر زیاد نیست که تبدیل به رویه شده باشد.

اخیرا یکی از شعبات دادگاه تجدیدنظر استان مازندران در دادنامه قطعی خود، ضمن اشاره مستقیم به کنوانسیون حقوق کودک، بنیان رای خود را بر این عهدنامه بین المللی گذاشته و در انتهای رای خود نیز اشاره کرده با توجه به موازین حقوقی داخلی و حقوق بشر بین الملل اقدام به صدور این رای کرده است.

در این رای، رئیس شعبه عنوان کرده مطابق موازین بین المللی حقوق بشر، فرزند حق دارد با مادر خود ملاقات کند و البته در صورتی که این ملاقات مغایر با منافع کودک باشد، دادگاه از آن جلوگیری خواهد کرد. لذا شعبه تجدیدنظر محاکم مازندران به درستی حق بشری کودک در این پرونده مورد اختلاف را به رسمیت شناخته و بر اساس آن رای داده است. گفتنی است رئیس قاضی این پرونده از فارغ التحصیلان رشته حقوق بشر دانشگاه تهران است که برخی از آرای خود را با توجه به موازین حقوق بشری صادر می کند.

تصویر دادنامه ای که از موازین بین المللی حقوق بشر در آن استفاده شد

مطالب مرتـبط

یک نظر

  1. با سلام و تهنیت خدمت این قاضی عادل با خرد. انیدوارم روزی شاهد احقاق حقوق دیگری مانند إرث همسر و حق طلاق و سفر و کار و اسیب های اجتماعی ، انسانی / حقوقی دیگر باشیم.
    پایدار باشید.

نظر بگذارید