خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  بیهوشی و انتقال به بهداری آیت الله نکونام زندانی بیمار در اعتصاب غذا و دارو

بیهوشی و انتقال به بهداری آیت الله نکونام زندانی بیمار در اعتصاب غذا و دارو

خبرگزاری هرانا – روز گذشته آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد در زندان ساحلی قم درپی وخامت حالش، بیهوش و به بهداری این زندان منتقل شد. آقای نکونام از هجده روز پیش در اعتصاب غذا و دارو به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آیت الله محمدرضا نکونام، صبح روز هفدهم دیماه در پی وخامت اوضاع جسمانی، ناشی از «اعتصاب غذا و دارو، و همچنین عوارض سکته مغزی»، به بهداری زندان ساحلی شهر قم، منتقل شد و در حالت بیهوشی، با تشخیص پزشکان بهداری سرم قند دریافت و داروهای ضروری به وی تزریق شد.

یک منبع نزدیک به این مرجع تقلید شیعی در توضیح وضعیت جسمانی وی به گزارشگر هرانا گفت: “پیش از این در زندان ساحلی، او تمام وقت خود را جهت نگارش افکار و نظریات خویش مصروف می داشتند، اما از روز هفتم اعتصاب غذا و دارو، به شدت ناتوان گشته اند و از نگارش نیز باز مانده اند.”

این منبع مطلع ادامه داد: “وزن ایشان حدود ۵ کیلوگرم کاهش یافته است. قند خون روزگذشته ایشان با نوسان بسیار شدید به کم‌تراز هشتاد رسید؛ در حالی‌که دو‌روز قبل قند خون ۳۸۰ داشتند. اما فشار خون همچنان روی ۲۵ بود که با تزریق سرم و داروهای ضدفشار خون، قند و فشار کمی کنترل شد. با این حال به خاطر خودداری ایشان از ادامه دریافت سرم و دارو، خطر سکته مغزی مجدد جان وی را تهدید می کند.”

گفته می شود، آقای منتظری، دادستان و ریاست دادگاه ویژه روحانیت، سه شنبه ۱۴ دی ماه، در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی، «فشارهای سنگین داخلی و خارجی» را جهت آزادی آیت الله نکونام متذکر شده است.

پیشتر هرانا گزارش کرده بوده، پزشکان معالج وی، خطر مجدد سکته مغزی و همچنین به کما رفتن وی را به مسئولین مربوطه اطلاع داده اند.

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد در سال ۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد. وی اکنون در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.

محمدرضا نکونام متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد.

آیت‌الله نکونام در شهریورماه ۹۳ بعد از آن‌که آیت‌الله مکارم شیرازی در استفتایی استفاده از اینترنت پرسرعت به دلیل «امکان ایجاد مکالمه تصویری و فساد» را جایز ندانسته بود، در گفتگو با رسانه‌های داخلی گفته بود: “وقتی که گفتی به طور مثال رایتل حرام است پس استفاده از آیفون تصویری هم می شود حرام باشد! ما نمی توانیم همواره جلوی چشم مردم و جامعه را ببندیم.”

وی با تاکید براین‌که نسبت به هرچیزی مانع ایجاد شود یا مانع تراشی پیش آید نتیجه‌ی معکوس می دهد اظهار داشته بود: “یعنی جامعه نسبت به آن حریص می شود، حالا این فیسبوک، ماهواره، اینترنت باشد یا رایتل.”

این مدرس حوزه به شاگردانش گفته بود: “حتی اگر فرش زیر پای‌تان را می فروشید بفروشید و لب تاب یا تبلت یا کامپیوتر بخرید و سایت و وبلاگ ایجاد کنید و با جامعه و مردم دیالوگ داشته باشید.”

محمدرضا نکونام که با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری و بیماری‌های گوناگون در زندان قم نگهداری می‌شد، پس از حدود ۱۸ ماه تحمل حبس در تاریخ سوم تیرماه سال جاری از زندان به منزل شخصی خود منتقل شد. اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ هفدهم تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و بار دیگر به زندان ساحلی قم منتقل شد. این نقل و انتقال‌ها به منزل و دوباره به زندان بدون درمان کامل چندین باردیگر نیز تکرار شد و نیروهای امنیتی تردد به منزل شخصی آیت‌الله محمدرضا نکونام را تحت نظر گرفته و بر روابط و تماس های وی علی‌رغم عدم حضور در زندان محدودیت های غیرقانونی اعمال کرده بودند.

وی علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود. افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی در حالی همواره گزارش می‌شود که مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید