خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ساعت ۰:۵۹:۳۵

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ کارگران کارخانه جهان الکل لوشان در استان گیلان و کارگران اخراجی آزاد راه تهران شمال خبر از معوقات مزدی دو الی سه ماه خود دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران شاغل در کارخانه جهان الکل لوشان در استان گیلان دست کم تا دو ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند.

تعدادی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این مطلب گفتند: “در کارخانه «جهان الکل لوشان» که در زمینه تولید الکل و ماء الشعیر در شهرک صنعتی جمال آباد لوشان فعالیت دارد حدود ۴۰کارگر مشغول کارند که دست کم بابت دو ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکار‌اند”.

این کارگران می‌گویند: “در مقابل این طلب مزدی از کارفرما به تازگی تنها، مبلغی در حدود ۹۰۰ هزار تومان به صورت علی الحساب دریافت کرده‌اند”.

بنا بر ادعای کارگران، کارفرمای کارخانه «جهان الکل لوشان» به دلیل آنچه گسترش بحران در صنایع غذایی و کمبود نقدینگی نامیده می‌شود، مطالبات کارگران را با تاخیر پرداخت می‌کند.

منابع خبری در این واحد تولیدی با اشاره به اینکه کارخانه جهان الکل در زمینه فروش محصولات خودهیچ مشکلی ندارد در ادامه افزودند: “این در حالیست که تاخیر در پرداخت حقوق برای کارگران شاغل در این کارخانه سئوال برانگیز شده است”.

طبق اظهارات آنان با وجود بهبود وضعیت مالی کارخانه در سال جاری، شرایط مالی کارگران تغییری نکرده و مشکلات معیشتی آنان به تبع عدم دریافت حقوق روز به روز بیشتر می‌شود.

همچنین به نقل از این کارگران گفته می‌شود، مدیر عامل شرکت همزمان با استخدام نیروی کار، ضمن عقد قرار داد یکطرفه از همه کارگران سفته اخذ می‌کند واین موضوع باعث شده‌است تا کارگران از ترس به اجرا گذاشته شدن سفته‌هایشان، جرات اعتراض نداشته باشند.

به گفته کارگران این کارخانه  همچنین به همین دلیل تعدادی از همکاران سابق آنان که به مرور از این واحد تولیدی به نوعی از کار بیکار شده‌اند بعد از گذشت چندین ماه قدرت وصول مطالبات مزدی خود را از کارفرما ندارند.

معطلی کارگران اخراجی آزاد راه تهران شمال برای دریافت معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، سه نفر از کارگران پیمانکاری «آزاد راه تهران شمال» با وجود خاتمه یافتن رابطه استخدامی هنوز موفق به دریافت معوقات مزدی خود نشده‌اند.

منابع در پروژه آزاد راه تهران شمال با اعلام این خبر افزودند کارگران یاد شده از طریق شرکت پیمانکاری «ارسا ساختمان»  چندین سال است در پروژه آزاد راه تهران شمال مشغول به کار بودند که با وجود گذشت حدود سه ماه از زمان قطع همکاری آنها هنوز موفق به انجام تسویه حساب نشده‌اند.

برپایه این اطلاعات کارگران یاد شده که تا این لحظه هیچ شکایتی را در مراجع حل اختلاف مطرح نکرده اند تا به این لحظه برای وصول مطالبات خود  چندین بار به واحد اداری مالی و دفتر کارفرما شرکت پیمانکاری مراجعه کرده‌اند اما هنوز برای وصول بخشی از  مزایای حق سنوات خدمت و حق عیدی، حق بیمه، مرخصی، اضافه کاری‌های عادی و جمعه کاری‌ها معطل مانده‌اند.

بنا بر ادعای کارگران، کارفرمای شرکت ارسا ساختمان به هر یک از این کارگران اخراجی  آزاد راه تهران شمال حدود ۹ میلیون تومان تومان بدهی دارد اما پیمانکار این ادعای کارگران را رد می‌کند.

گفتنی است افراد اخراج شده از کارگران قرار دادی ارسا ساختمان هستند که دو نفرشان به دلیل  آنچه پی گیر مطالبات صنفی  خود عنوان می کنند از سوی کارفرمای شرکت پیمانکاری از کار بیکار شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید